Hlavní navigace

Odvolávám, co jsem odvolal - ještě jednou cache

3. 6. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nepůsobí dobře, když se za tečku přidává ještě něco. Přesto se tentokrát téhle ošklivosti dopustím. Při čtení dnešní spršky příspěvků v konferenci net@cs.felk.cvut.cz na tema cache jsem si totiž uvědomil, že přes všechny ty články tu v určitém ohledu ještě stále zeje díra. Cui bono?, řekl by latinik, ja se uchýlím k mrzkému zisku - kdo na cache serverech vydělá?

Když jsem po sobě dnes pročítal tu haldu článků o cache serverech z posledního týdne a zároveň sledoval debatu v konferenci net@cs.felk.cvut­.cz, dospěl jsem k názoru, že něco jsem ještě zůstal dlužen. Kvůli nánosu balastu všeho druhu jsem se totiž odchýlil od základního problému – je cachovani výhodná věc? Mají z ní užitek jen poskytovatelé připojení? Ja si myslím, že výhodná věc to určitě je a při správném přístupu dokonce pro všechny strany. Podívejme se tedy, jak její zavedení jednotliví hráči na scéně pocítí:

Poskytovatel připojení

Zvýší propustnost linek, má spokojenější zákazníky, ušetří za přenosovou kapacitu. Není třeba diskutovat dál, tady je to zřejmé.

Zákazník resp. čtenář

Zrychlí se mu přístup, což je samo o sobě dostatečný důvod k radosti. Pokud je to navíc komutant, ušetří přímo v podobě kratšího účtu za telefon (nuly jen přes dva papíry). Jestliže ne, zbýva tu ještě možnost, že je kapitalista; pak už mu určitě dávno hodinky čas odtikávají v dolarech, takže ušteří ještě více.

V určitém směru se ale může jeho postavení i zhoršit – neaktuální stránky v cache. Tady jsme u klíčového bodu celého problému: jak ty cache nastavit tak, aby s aktuálností nebyl problém.

Provozovatel obsahu

Tohle je sice nejožehavější skupina, ale pokud správně nastaví jednotlivé části svých stránek, takže se například obrázky cachovat budou a zbytek nikoliv (bannery jsou jasné, samotné dokumenty kvůli kódování češtiny bohužel taky), může celou věcí taky získat.

  • Lidi k němu budou mít rychlejší přístup (minimálně k těm obrázkům, které tvoří podstatnou část objemu dat);
  • budou ho víc navštěvovat (no, přání je tu otcem myšlenky, ale aspoň o trošku jo… :-);
  • když už u něj jednou budou, prolezou víc stránek (dorazím-li na server, který je beznadějně pomalý a zrovna tam něco cíleně nepotřebuji, velmi rychle ztrácím nervy a zavírám okno, případně vrátka).

Na druhé straně může taky něco ztratit. Především to učiní čáru přes rozpočet těm, kteří stále počítají návštěvnost přes unikátní IP adresy. Jenže tahle veličina dnes opravdu stojí na velmi hliněných nohách a to nejen kvůli cache serverům, takže pokud cache přispějí k jejímu opuštění, bude to záslužný počin. To bohužel nic nemění na tom, že se dnes všeobecně používá (je to nejšikovněji uchopitelné čislo ze všech, která vám běžné statistické programy nabízejí – a sype se navíc téměř ze všech). Druhým problémem může být ohlídání aktuálnosti stránek v proxy cache serverech, tento problém mají stejný jako čtenáři. Znova se tu vynořuje tatáž otázka správného nastavení těch cache serverů.

Vnímavý čtenář promine, když vyslovím to, co už jistě dávno pochopil. Proxy cache, zvláště ty s přívlastkem transparentní (protože jsou z definice mnohem šířeji využité), jsou nepochybně dobrá věc, která si zaslouží rozšíření a – čímž se dostávám k meritu věci – při splnění určitých podmínek může být prospěšná pro všechny zúčastněné.

ebf - partner 1

Howgh. A zítra už konečně zase o něčem jiném – že nevíte o čem? Ja už ano. :-)

Marek Antoš

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).