Hlavní navigace

OLPC má stále smělé plány: XO 3 jako list papíru

29. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jestli nadaci One Laptop Per Child (OLPC) něco opravdu nechybí, tak to jsou smělé plány. S jejich naplňováním už na tom ale autoři myšlenky tzv. stodolarového notebooku nejsou tak dobře. Například před několika týdny bylo oznámeno, že projekt XO 2 jde k ledu. Připomeňme, že mělo jít o futuristicky vyhlížející zařízení se dvěma dotykovými displeji, které by se rozevíralo podobně jako kniha. Realističtější verze plánů nadace OLPC pro nejbližší období počítá s XO 1.75 s rychlejším ARM procesorem.…

Jestli nadaci One Laptop Per Child (OLPC) něco opravdu nechybí, tak to jsou smělé plány. S jejich naplňováním už na tom ale autoři myšlenky tzv. stodolarového notebooku nejsou tak dobře. Například před několika týdny bylo oznámeno, že projekt XO 2 jde k ledu. Připomeňme, že mělo jít o futuristicky vyhlížející zařízení se dvěma dotykovými displeji, které by se rozevíralo podobně jako kniha. Realističtější verze plánů nadace OLPC pro nejbližší období počítá s XO 1.75 s rychlejším ARM procesorem. Toto zařízení bude mít designově podstatně blíže k první generaci levných přenosných počítačů OLPC.

Nadace OLPC se však nevzdává plánů na větší inovaci celého projektu a pro rok 2012 počítá s XO 3. Nepůjde však již o notebook, ale o tablet s minimem pohyblivých částí náchylných k fyzickému poškození nebo opotřebení, který bude navíc vodotěsný. Zařízení s dotykovým displejem se má svou tloušťkou blížit listu papíru, který má díky téměř úplné absenci rámečku u displeje i připomínat. OLPC tvrdí, že XO 3 bude možné vyrábět za 75 dolarů, ale všichni ještě určitě máme v živé paměti, jak to nakonec dopadlo s cenou „stodolarového“ notebooku. (Enterprise Security Today, Engadget)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.