Hlavní navigace

Ondřej Filip: Jak jsem zažil malé, drobné vítězství

19. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: ČTÚ
Jak probíhá snaha o zastavení potenciálně nebezpečného zákona, který už prošel parlamentem? Do velkého a veřejného tlaku se pustil i CZ.NIC. Jak viděl jednání předseda doménového sdružení?

Novinky, které zatím chodily kolem zákona o regulaci hazardu, nebyly příliš povzbudivé. Zákon prošel vládou, Poslaneckou sněmovnou i ústavně právním výborem Senátu. Šancí zastavit onu škodlivou pasáž, která mluví o cenzuře Internetu, již mnoho není. 

Přesto se ještě ve spolupráci s ostatními asociacemi i firmami pokoušíme situaci zvrátit. Spustili jsme kampaň Přichází cenzor a komunikujeme s médii i politiky, abychom vysvětlili, proč je škodlivé zavádět cenzuru pod rouškou jinak celkem prospěšné regulace hazardu. Doufáme, že se k naší kampani připojí co nejvíce lidí i firem, aby politici pochopili, že se nám tato věc nelíbí.

Já osobně jsem se soustředil především na klíčový senátní výbor pro hospodářství, dopravu a zemědělství, protože ten je pro zákon garanční. Požádali jsme o vystoupení na zasedání tohoto výboru a bylo nám vyhověno. V úterý jsem šel do Senátu celkem bez velkých očekávání. Bohužel, vše nasvědčuje tomu, ze ministerstvo financí i sázkařská lobby si dala hodně práce s komunikací s politiky.

Když jsem čekal u vchodu na doprovod do sálu, přišel zrovna Michal Feix ze Seznam.cz. Místo pozdravu jen v žertu prohlásil: „Když se vidíme my dva, tak už je to vážné.“ To trochu charakterizovalo i mé pocity.

Zákon představil náměstek Závodský. Poté následovalo čtení jednotlivých pozměňovacích návrhů, které podala především opozice, a představitelé MF odpověděli na dotazy. Pak předsedající vyzval ohlášené hosty a dal každému dvě minuty na proslov. 

První mluvil Michal Feix (Seznam.cz) a soustředil se především na nepravdivé argumenty ministerstva týkající se blokování Internetu v EU. Po něm vystoupil Marek Herman, výkonný ředitel Asociace provozovatelů kurzových sázek a ten pochopitelně zákon hájil. Jako poslední jsem vystoupil já.

Díky výbornému proslovu Michala Feixe a i díky načteným pozměňovacím návrhům jsem se mohl soustředit především na techniku a ekonomiku navrhovaného řešení blokací. Vypíchl jsem nedostatečnost analýzy dopadů regulace na podnikatele, tzv. RIA, a vysvětloval jsem, že kvůli zájmům české hazardní lobby zatížíme 2000 ISP a také jejich zákazníky. Dále jsem zmínil, že navržené blokování příliš funkční ani tak nebude. Předsedající mě přerušil po třech minutách a tak jsem jen poděkoval a skončil.

cif - debata 2

Po proslovech začalo hlasování a hned v prvním bodě se hlasovalo o přijetí zákona v podobě předložené Poslaneckou sněmovnou. A přišlo příjemné překvapení. Pro bylo pouze pět přítomných a zbytek byl buď proti, nebo se zdržel. Díky tomu tento návrh nebyl přijat. Ani jsem tomu nechtěl věřit. Ve stejném duchu se neslo i hlasování o pozměňovacích návrzích.

Odcházelo se mi ze Senátu dobře. Je to malé vítězství, ale alespoň něco. Je vidět, že aktivity spřátelených asociací a firem začínají mít výsledky a mínění politiků se začíná pomalu otáčet. CZ.NIC bude pochopitelně pokračovat. Ještě nás čekají další výbory, kde vystoupíme, a pak přijde 25. květen a závěrečné hlasování. Držme si palce!

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je výkonným ředitelem CZ.NIC a členem představenstva NIX.CZ. Ve volném čase se věnuje vývoji routovacího démona BIRD.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).