Přední a zadní panel
Pod oklopným víkem, na pravé straně čelního panelu, je umístěná UNI čtečka karet, která s vhodným firmware podporuje dekódovaní v systému CryptoWorks. Přístroj si tak bez problému poradí s kartami Gital, Skylink, nebo UPC Direct. Vedle čtečky se nachází USB rozhraní, které slouží pro update firmware přístroje, nahrávání na externí disk, přehrávání pořízených nahrávek, popř. i přehrávání JPEG, BMP a MP3 souborů. Když se porouchá dálkové ovládání, jsou k dispozici tlačítka menu, exit, šipky pro pohyb v menu a tlačítko OK. Tlačítko Standby je dostupné i při zavřeném čelním panelu.
Vypínač ON/OFF na zadním panelu přístroje slouží pro úplné vypnutí přijímače, které zajistí nulovou spotřebu elektrické energie. Přístroj je dále vybaven dvěma konektory SCART, 3× cinch, optickým S/P-DIF, rozhraním RS232 pro update firmware a anténním vstupem a výstupem.
Instalace
Při prvním spuštění přijímače je nutné nastavit požadovaný jazyk OSD menu. Tlačítkem OK nebo šipkou doprava uživatel vstoupí do jednotlivých položek menu. Před tím je nutné zadat kód „0000“.
V testované verzi firmware byla v menu „Nastavení antény“ defaultně nastavena družice Astra 3A, což je uživatelsky příjemné pro naladění programů z CS linku. Pro vyhledání programů z jiných pozic je nutné ze „Seznamu satelitů“ vybrat a přidat požadovanou družici. Samotné hledání programů se spouští pod položkou „Hledání samostatného satelitu“ a na družici 3A netrvá déle než 30 vteřin.
Nahrávání přes USB, přehrávání externích souborů
Nahrávku lze kdykoliv v průběhu sledování pořídit tlačítkem „RECORD“ na dálkovém ovládání. Pomocí tlačítek na DO lze nahrávání stopnout, pořízenou nahrávku „převíjet“ dopředu a zpět, a to pomalu i zrychleně (slow, fast). K dispozici je rovněž funkce Timeshift.
Pro snazší orientaci v nahrávkách slouží manažer záznamů, který naleznete v menu ve skupině „Záznam“. Kromě orientace v nahrávkách je možné získat informace o volném a obsazeném prostoru připojeného paměťového média, formátování HDD a v neposlední řadě detailnější PVR nastavení, jako je např. navolení módu (Standy/Keep playing), do kterého se přijímač automaticky přepne po dokončení nahrávání.
Nahrávky se ukládají ve formátu .DVR, které lze převést do MPEG či AVI např. programem AVS4YOU. Tento SW je ovšem zpoplatněný.
Další funkce
Nové Opensaty umožňují nastavení klasických funkcí, jako je třídění oblíbených programů, místní čas, rodičovský zámek, časovač pro nahrávání na externí médium přes již zmíněné USB rozhraní. Pro rozptýlení ve volném čase je možné ve skupině „Hry“ vybrat mezi „klasiky“: Tetris, Othello a Sudoku. Přímo z dálkového ovládání je možné obraz zoomovat nebo využít funkci „Mozaika“, resp. Multipicture, kde je dynamický obraz a zvuk pouze kanálu, na který je přijímač aktuálně navolen.
Firmware, emulace
Testovaný přístroj obsahoval firmware ver. 20090116, který je ke stáhnutí na adrese http://www.opensat.info. Na internetu je možné stáhnout i neoficiální firmware, který umí emulaci. Na tomto místě je nutné upozornit, že sledování placených služeb bez řádně zakoupené dekódovací karty není legální. Upgrade firmware se provádí přes USB v menu Nástroje/ upgrade USB, nebo přes rozhraní RS232.

Závěr a zhodnocení
Za cenu významně nepřevyšující hranici 2000 Kč nabízí Opensat řadu užitečných funkcí, díky kterým by rozhodně neměl uniknout vaší pozornosti. Bezchybnou češtinou a uživatelsky příjemným manuálem si tento výrobek zaslouží pečeť „Umí dobře česky“.
Set-top-box zapůjčil: obchod.digizone.cz
Web: http://http://obchod.digizone.cz/opensat-3000cr-pvr/
Orientační cena: 2290 Kč vč. DPH
Foto a screenshoty: autor