Hlavní navigace

Vyšla Opera 10.60 Beta 1 pro Windows, Linux i Mac

17. 6. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vyšla první betaverze prohlížeče Opera 10.60. Vývojáři se vrátili k synchronnímu vývoji pro všechny podporované platformy, takže Opera 10.60 Beta 1 je k dispozici pro MS Windows, Mac OS X, Linux a FreeBSD. Posílen byl opět výkon prohlížeče při zpracování kódu v jazyce JavaScript. Připomeňme si, že už aktuální ostrá verze momentálně pod MS Windows poráží všechny své konkurenty – viz graf v našem nedávném článku Safari 5: nerušené čtení, vyšší výkon a podpora dalších novinek z HTML 5. Betaverze…

Vyšla první betaverze prohlížeče Opera 10.60. Vývojáři se vrátili k synchronnímu vývoji pro všechny podporované platformy, takže Opera 10.60 Beta 1 je k dispozici pro MS Windows, Mac OS X, Linux a FreeBSD. Posílen byl opět výkon prohlížeče při zpracování kódu v jazyce JavaScript. Připomeňme si, že už aktuální ostrá verze momentálně pod MS Windows poráží všechny své konkurenty – viz graf v našem nedávném článku Safari 5: nerušené čtení, vyšší výkon a podpora dalších novinek z HTML 5. Betaverze dále přináší podporu Geolocation API z dílny W3C a také přehrávání videa za využití WebM. Přibyla i podpora offline chodu webových aplikací na základě HTML 5. To jsou novinky, na které jsme vás tento týden upozorňovali v souvislosti s jedním z vývojových buildů.

Další novinky se týkají uživatelského rozhraní. Tlačítko s logem prohlížeče v levém horním rohu okna, pod nímž se ve výchozím nastavení skrývají položky z již nezobrazované hlavní nabídky, bylo doplněno textem „Menu“, aby byla nad slunce jasná jeho funkce. Redesignovaná obrazovka Speed Dial pak zohledňuje rozmach širokoúhlých displejů. Po vizuální stránce byly zlepšeny i plovoucí náhledy obsahu otevřených stránek (resp. listů dle terminologie Opery). Nasazeno bylo také nové našeptávání ve vyhledávacím poli. Případné zájemce o vyzkoušení upozorňujeme, že betaverze je k dispozici pouze v angličtině. (Opera Desktop Team)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).