Hlavní navigace

Opera 12: namísto výkonnostní revoluce jen stírání náskoku konkurence

19. 6. 2012
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

Konečně vyšla Opera 12, ale slibovaná revoluční hardwarová akcelerace zůstala jen v experimentálním stádiu. Jaké jiné novinky Opera 12 přináší a může jimi oslovit uživatele konkurenčních prohlížečů?

Po dlouhém vývoji a testování konečně vyšla ostrá verze webového prohlížeče Opera 12, který vznikal pod označením Wahoo. Nesporně jde o zásadní aktualizaci prohlížeče norské firmy, o kterou se údajně zajímá Facebook (a indície tomu stále více nasvědčují). Na druhou stranu zařazením většiny novinek jen norská softwarová společnost dohání konkurenci a nedá se říci, že by ve všech případech šlo zrovna o bleskovou reakci na vývoj na trhu. 

Vychvalovaná hardwarová akcelerace zůstala jen experimentem

Klíčovou novinkou měla být hardwarová akcelerace. Tvůrci prohlížeče slibovali, že ukážou dosud nevídané možnosti, které překonají hardwarovou akceleraci v konkurenčních prohlížečích. Opera 12 skutečně obsahuje novou hardwarovou akceleraci jak pro akcelerování vykreslování webových stránek, tak pro akcelerování činnosti grafického rozhraní prohlížeče. Jenže není aktivní.

Hardwarová akcelerace dosud neopustila experimentální fázi vývoje, a tak zůstala ve výchozím nastavení skrytá a neaktivní. Nakolik jde o polotovar, napovídá skutečnost, že aktivace není možná z klasického okna pro nastavení prohlížeče. Je nutné zavítat na stránku opera:config a zde je pak možné pro testovací účely hardwarovou akceleraci aktivovat. 

Slibovaná hardwarová akcelerace zůstala jen experimentální funkcí a jako takovou ji lze aktivovat pouze přes about:config.

Přepnutím volby Enable hardware acceleration na hodnotu 1 se pustíte do testování kompletní hardwarové akcelerace, tedy jak akcelerování zpracování webových stránek, tak akcelerování činnosti  uživatelského rozhraní. Přepnutím volby Enable WebGL na hodnotu 1 začnete testovat podporu WebGL. Přes volbu Preferred renderer můžete přepínat mezi WebGL (hodnota 0) a DirectX (hodnota 1). Změny se projeví po restartování prohlížeče. Aktuální stav hardwarové akcelerace lze monitorovat s pomocí nové diagnostické stránky about:gpu. 

Stav hardwarové akcelerace lze monitorovat na nové diagnostické stránce about:gpu

Ani při zapnutí hardwarové akcelerace však ještě nemáte vyhráno. Opera 12 se stejně jako konkurenční prohlížeče potýká s problémy s některými (staršími) verzemi ovladačů ke grafice, takže navzdory povolení hardwarové akcelerace ji může prohlížeč zablokovat kvůli detekci problematické verze ovladačů. V tom případě pro zprovoznění hardwarové akcelerace je navíc nutné aktualizování ovladačů grafiky.

Posílený výkon i bez hardwarové akcelerace

I když hlavním tahounem výkonnostní křivky směrem vzhůru měla být hardwarová akcelerace, Opera 12 zvyšuje výkon i dalšími úpravami, které se na rozdíl od hardwarové akcelerace dostaly z experimentálního stádia. Tedy alespoň doufejme, protože jsou standardní součástí prohlížeče a nebylo by to poprvé, kdy by tvůrci Opery vypustili ven dostatečně neodladěnou verzi.

K posílení výkonu došlo hned v několika oblastech. Tvůrci prohlížeče slibují jeho rychlejší start i při obnovování relace s větším množstvím otevřených stránek. Po vzoru Mozilla Firefoxu 13 totiž i Opera 12 automaticky nenačítá obsah všech obnovovaných listů (jak se v české lokalizaci říká panelům) překotně hned při startu prohlížeče, což dříve mnohdy vedlo k zamrznutí prohlížeče i na dlouhé minuty. 

Díky efektivnějšímu načítání externích prvků, tedy obrázků, skriptů a stylopisů, se mají nyní rychleji načítat i jednotlivé webové stránky. Rychleji by se též měly načítat zabezpečené stránky. Tedy přesněji stránky využívající protokol HTTPS namísto obvyklejšího HTTP. Tvůrci prohlížeče uvádějí, že důkladně analyzovali kroky nutné pro načtení zabezpečeného webu přes protokol HTTPS a provedli jejich optimalizaci.

Výsledkem by mělo být rychlejší načítání zabezpečených stránek při současném zachování bezpečnosti. To je při dnešním trendu využívání HTTPS více než žádoucí. Přístup přes protokol HTTPS již dávno nevyužívají jen ty nejcitlivější webové služby, mezi než patří třeba internetové bankovnictví, online platební systémy nebo internetové platební brány. 

Twitter je jednou z webových služeb upřednostňujících vždy protokol HTTPS. Nová Opera 12 by jej měla načítat rychleji. Stejně jako všechny podobně zabezpečené stránky

V rámci posílení ochrany přístup přes HTTPS minimálně jako volitelný nabízejí e-mailové a další komunikační služby, sociální sítě, webové vyhledávače a také některé internetové obchody. Řada populárních služeb dokonce začala HTTPS upřednostňovat před HTTP, přestože nepracuje vždy s daty toho nejcitlivějšího charakteru (např. YouTube nebo Twitter, ale i další).

S výkonem souvisí i drobná  leč praktická novinka v podobě diagnostické stránky about:cpu. Ta monitoruje vytížení procesu počítače prohlížečem a jednotlivými stránkami. Pokud vám tedy například při surfování po webu nezvykle vyskočí zatížení procesoru, tak můžete jednoduše identifikovat, která z otevřených webových stránek vás okrádá o cenné systémové prostředky.  

Diagnostická utilita about:cpu odhalí, které webové stránky přetěžují procesor a ztrpčují tak práci s počítačem.

První alternativní 64bitový prohlížeč pro MS Windows

Opera 12 se z nejrozšířenějších webových prohlížečů stala prvním alternativním browserem pro platformu MS Windows, který má oficiálně k dispozici 64bitový build, aniž by šlo o nějaký experiment. Podporuje 64bitová Windows XP, Windows Vista a Windows 7 a jejich 64bitové serverové souputníky. 

Opera 12 je prvním mainstreamovým alternativním prohlížečem s oficiálním 64bitovým buildem pro 64bitová MS Windows.

Ovšem pozor při stahování. Web prohlížeče momentálně nedetekuje, jestli používáte 32bitový nebo 64bitový systém. Automaticky vám nabídne 32bitovou verzi. K získání 64bitové verze je třeba pár kliknutí navíc (my zde pro vás máme přímý odkaz). 64bitová verze je k dispozici také v mezinárodním balíčku, jehož součástí je i česká lokalizace.

Tvůrci prohlížeče uživatelům jeho 64bitové varianty slibují vyšší stabilitu a spolehlivost, navýšení výkonu a bezproblémovou alokaci i většího množství paměti. Nakolik se vyšší stabilita, spolehlivost a výkonnost projeví ve skutečnosti, je diskutabilní, ale logika velí pod 64bitovým systémem preferovat 64bitové programy, takže proč ne…

Izolovaný běh plug-inů, lehké motivy vzhledu a další

Opera 12 se přidala k prohlížečům, které pod MS Windows standardně oddělují a izolují běh plug-inů do samostatného procesu (v tomto případě konkrétně do opera_plugin_wrapper.exe). Plug-iny jsou častou příčinou nestability prohlížečů. Je to jedna z mála věcí, na které se shodnou zástupci tvůrců všech prohlížečů od Microsoftu přes Mozillu po Google. Pokud nyní například Flash Player spadne (a ne že by se mu to nestávalo), nestrhne s sebou zároveň celý prohlížeč.

Opera 12 dohání konkurenci (Mozilla Firefox, Google Chrome) i v podpoře tzv. lehkých motivů vzhledu, jimiž lze snadno změnit vzezření prohlížeče, aniž by docházelo například k nežádoucímu přemisťování ovládacích prvků prohlížeče. Vlastně dojde jen ke změně pozadí záhlaví okna prohlížeče a jeho orámování. 

Opera 12 podporuje lehké motivy vzhledu. Jejich instalace nevyžaduje restart prohlížeče a lze ji snadno anulovat.

Opera 12 nepodporuje náhled bez nutnosti si dané téma vzhledu nejdříve nainstalovat, ale instalace zabere maximálně několik sekund. Pokud nebudete s novým kabátkem spokojení, tak pomocí lišty pod nástrojovým panelem můžete tlačítkem u pravého okraje okna prohlížeče změnu tématu vzhledu odvolat. Nebo sousedním tlačítkem naopak potvrdit. 

Opera 12 rozšířila také rodinu prohlížečů podporujících volbu Do Not Track. Z mainstreamových prohlížečů tak zůstává stranou už jen Google Chrome (a nabízí se celá řada důvodů proč tomu tak je). Pomocí volby Do Not Track můžete browser webovým stránkám volitelně automaticky předávat informaci, že si nepřejete stopovat svůj pohyb na webu. Webové stránky ale momentálně nic nenutí toto vaše přání respektovat.

Opera 12 nově podporuje volbu Do Not Track

Opera 12 nepřekvapila a na rozdíl od šesté testovací verze Internet Exploreru 10 nechala funkci ve výchozím stavu neaktivní (stejně jako zbytek konkurence). Dejme tomu, že Microsoft má dobrý úmysl posílit ochranu soukromí uživatelů (a přihřát si tak i vlastní polívčičku), ale je opravdu nelogické, aby prohlížeč předával nějaké přání jménem uživatele, aniž by uživatel toto přání vůbec někdy vyslovil či dokonce věděl, že tak prohlížeč činí.  

Vylepšení se v Opeře 12 dočkal i řádek s webovou adresou, který lze nyní efektivněji použít k položení vyhledávacího dotazu výchozímu vyhledávači díky novému našeptávači. Opera 12 přesto nekráčí ve šlépějích prohlížečů Internet Exploreru 9 nebo brzy dostupného Safari 6, které opět spojily řádek s adresou a vyhledávací pole. 

Řádek s adresou poskytuje nové našeptávání při zadávání vyhledávacího dotazu na výchozí vyhledávač.

To v Opeře 12 zůstává zachováno i přes toto vylepšení řádku s adresou. Uvidíme, jak tomu bude v dalších verzích. Opera a konkurenční Firefox už se samostatným vyhledávacím polem představují minoritu mezi prohlížeči. Konkurence po vzoru prohlížeče Google Chrome před pár lety houfně vznikající samostatná pole pro vyhledávání nyní zase ruší. Vyhledávací funkce se teď integrují do řádku s adresou. 

Novinky z HTML 5, CSS 3 a WebRTC

Jádro Presto ve verzi 2.10 se dočkalo podpory nových webových technologií. Vývojáři začali zapracovávat prvky z projektu WebRTC od Googlu pro tvorbu webových aplikací sloužících k multimediální komunikaci nezávislých na plug-inech. Potenciál WebRTC nedávno demonstrovala společnost Doubango Telecom, která vyvinula webové SIP klienta zcela nezávislého na plug-inech. Teď už jen chybí rozšíření podpory WebRTC do jednotlivých prohlížečů. 

Opera 12 udělala v tomto směru první krůčky. Google se do ostré verze svého prohlížeče Google Chrome podporu WebRTC chystá implementovat ještě letos. Kladně se k projektu staví i Mozilla, takže by WebRTC v budoucnu mohl podporovat také její Firefox. Uvidíme, kdo další se přidá, ale mohl by i Microsoft v rámci svého vyhlášeného tažení za budoucnost prohlížečů bez plug-inů. 

Opera 12 přichází s podporou přístupu k webové kameře pouze přes JavaScript. Tvůrci webových aplikací mohou své výtvory vybavit funkcemi pro zachytávání videa nebo pořizování snímků z webové kamery, aniž by potřebovali dosud nutný Flash či Silverlight nebo speciální plug-in. Nadále je však nutný souhlas uživatele.

Opera 12 umožňuje bez jakýchkoliv plug-inů webovým aplikacím (stránkám) přistupovat k webové kameře, ale bez explicitního souhlasu uživatele se to neobejde.

Prohlížeč vás tedy informuje, že si webová aplikace (stránka) žádá přístup k webové kameře. Pak se můžete vyjádřit. Nabízí se tři možnosti: povolit vždy přístup k webové kameře, povolit jej jen jednorázově nebo jej naopak zablokovat. Pozor: nastavení platí pro všechny stránky, nikoliv jen pro tu, která si nyní žádá přístup k webové kameře, což lze hodnotit jako poněkud nešťastné řešení. Zvlášť, když Opera má existující správu oprávnění pro jednotlivé stránky. 

Jádro Presto nyní vedle dalších vybraných novinek z CSS 3 (animace a přechody) podporuje konečně také drag&drop z HTML 5. Bylo už na čase, protože řada webových aplikací s touto funkcí běžně počítá, jelikož prohlížeče Google Chrome, Mozilla Firefox a Safari od Applu (a nejen ty) jsou s ní již delší dobu kompatibilní. Internet Explorer je tak posledním z pětice nejrozšířenějšího prohlížečů, který ve své poslední ostré verzi drag&drop nepodporuje. 

Opera 12 zlepšuje podporu HTML 5. Nově umí drag&drop.

Geekům sebrali jejich hračky: Opera Unite a Opera Widgets končí

Opera 12 novým uživatelům již nenabízí funkce Opera Unite a Opera Widgets, které tvůrci prohlížeče vyhodnotili jako nadále neperspektivní. Šlo spíše o hračky pro geeky, než reálnou přidanou hodnotu pro řadové uživatele. K doplňování nových funkcí do prohlížeče nyní mají sloužit výhradně rozšíření v klasickém slova smyslu, jejichž podpora byla zavedena až po zapracování výše jmenovaných funkcí.

Opera 12 sází výhradně na klasická rozšíření. Po starších funkcích Opera Widgets (pomůcky) a Opera Unite noví uživatelé prohlížeče už nenaleznou ani památky. 

Opera Unite je funkce, nad kterou od počátku mnozí kroutili hlavou. Jedná se o zjednodušený webový server, který umožňuje běh nejrůznějších webových aplikací. K nim jde odkudkoliv přistupovat přes Internet. Má to však několik omezení: nejenže musí být zapnutý počítač s běžícím prohlížečem a mít přístup k Internetu, ale také jste limitováni rychlostí uploadu své internetové přípojky.

Jelikož funkci většiny aplikací zastanou regulérní internetové služby dostupné nonstop (a ne šnečím tempem jako něco běžící třeba na VDSL/ADSL přípojce), tak jaksi zůstává otázkou, proč se vůbec funkcí či službou Opera Unite zaobírat. Přesto se najdou uživatelé, kteří si již nyní stěžují na její vyřazení. Zatím však pro její uživatele přecházející z předchozí verze Opery je nadále dostupná. Je to ovšem jen dočasné opatření. 

Zatímco Opera 11.xx funkci Opera Unite běžně podporuje, Opera 12 ji novým uživatelům již nenabízí, protože letos s ní hodlá společnost Opera Software definitivně skoncovat.

Časem bude funkce či služba Opera Unite pohřbena úplně. Opera Software nechce tříštit síly třemi platformami pro doplňování nových funkcí do prohlížeče, když z pohledu mas jsou nejzajímavější právě rozšíření v klasickém slova smyslu, jejichž podpora se v Opeře nakonec přes experimenty s funkcemi Opera Unite nebo Opera Widgets nakonec objevila. Na rozšíření jsou navíc uživatelé zvyklí z konkurenčních prohlížečů.

Opera Widgets (v české verzi nazývané pomůckami) byly prvním pokusem o uživatelské přidávání funkcí do prohlížeče norské firmy. Šlo (jde) o jednoduché aplikace napsané s pomocí webových technologií (využívat ovšem klidně mohou třeba i Flash). Časem se je Opera naučila spouštět nezávisle na prohlížeči, což by byl sám o sobě zajímavý benefit, jenže proč nosit dříví do lesa, že?!

Opera 11.xx funkci Opera Widgets (v češtině pomůcky) ještě podporuje, ale Opera 12 ji novým uživatelům již nenabízí a Opera Software vyzývá vývojáře, aby od tvorby nových pomůcek upustili a zaměřili se raději na klasická rozšíření.

Widgets (v češtině jako miniaplikace) podporuje jako základní funkci nejrozšířenější operační systém pro osobní počítače od neblaze proslulé verze Windows Vista přes oblíbenou verzi Windows 7 po chystanou verzi Windows 8. Je tedy  pochopitelné, že se tvůrci prohlížeče této funkce rovněž hodlají postupně úplně zbavit. Microsoftu na poli tzv. miniaplikací přestal již dříve konkurovat i Google a relativně čerstvě také Yahoo, který podporu svých Yahoo Widgets ukončil letos v dubnu. 

V neposlední řadě se Opera 12 loučí se všemi dosavadními hlasovými funkcemi. Knihovna, kterou využívaly, již prý není delší dobu udržovaná a tudíž hlasové funkce nesplňují dnešní nároky na kvalitu poskytovaných služeb. To tvrdí vývojáři. Proto se rozhodli pro zmíněný radikální řez a hlasové funkce z prohlížeče odstranit. Jestli se někdy vrátí s novějším technologickým zázemím, je zatím s otazníkem.

Opera 12 stávající uživatele potěší, nové nepřivede

Opera 12 přináší funkce, které ve srovnání s konkurencí v předchozí verzi prohlížeče chyběly, takže pro stávající uživatele Opery jde bezesporu o krok kupředu. A to poměrně velký krok. Zklamáním je, že se nepovedlo dotáhnout do běžně použitelné podoby (tedy žádné experimentování, žádné testování) hardwarovou akceleraci, která by splnila velká očekávání do ní vkládaná po slibech tvůrců prohlížeče. 

Na hardwarové akceleraci se samozřejmě dál pracuje a v některé z budoucích verzí prohlížeče se s ní jistě setkáme jako se základní funkcí. Otázkou samozřejmě je, jestli bude tak velkým přínosem a předčí konkurenci v takové míře, jak tvůrci prohlížeče proklamují. Na to si budeme muset minimálně několik měsíců počkat. 

BRAND

Každopádně Opera 12 nakonec uživatelům konkurenčních prohlížečů nenabízí nic, co by bylo novým silným argumentem k přechodu. Snad jedině 64bitovou verzi, ale sílu tohoto argumentu posuďte sami. Ostatní představené novinky ve stejné či podobné variantě uživatelé většiny konkurenčních prohlížečů dávno znají. 

Výsledek roční práce vývojářů norské firmy je tedy nesporně evolučním krokem pro samotný prohlížeč, ale rozhodně žádnou bombou pro celou scénu webových prohlížečů. Bohužel. Proč bohužel? Protože jakákoliv inovace v jakémkoliv prohlížeči nastartuje koloběh inovací napříč trhem. Tvůrci konkurenčních prohlížečů přemýšlejí, jak totéž udělat také a ještě lépe. Nicméně něco takového Opera 12 nepřinesla. Znovu: bohužel. 

Čím vás nová Opera 12 nejvíce zaujala v kladném slova smyslu?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).