Hlavní navigace

Opera Mobile 10 pro Maemo, zatím neoficiálně jako hobby projekt

Jiří Macich ml.

Jakému hobby se věnují vývojáři společnosti Opera Software ve volném čase? Někteří z nich vývoji prohlížeče Opera Mobile 10 pro systém Maemo. Zatím nejde o oficiální projekt, takže vypuštěny byly obvyklé postupy pro vývoj, ladění a testování. Přesto si zájemci mohou stáhnout prohlížeč Opera Mobile 10 pro zařízení Nokia N900, Nokia N800 a Nokia N810 a to přes tento odkaz (nutno navštívit přímo z mobilu resp. tabletu). Experimentální Opera Mobile 10 pro Maemo má mít obdobné funkce jako její verze…

Jakému hobby se věnují vývojáři společnosti Opera Software ve volném čase? Někteří z nich vývoji prohlížeče Opera Mobile 10 pro systém Maemo. Zatím nejde o oficiální projekt, takže vypuštěny byly obvyklé postupy pro vývoj, ladění a testování. Přesto si zájemci mohou stáhnout prohlížeč Opera Mobile 10 pro zařízení Nokia N900, Nokia N800 a Nokia N810 a to přes tento odkaz (nutno navštívit přímo z mobilu resp. tabletu). Experimentální Opera Mobile 10 pro Maemo má mít obdobné funkce jako její verze pro systémy Symbian a Windows Mobile v služby Opera Turbo.

Přesto Opera Mobile 10 trpí některými nedostatky. Tak například nepodporuje Flash ani další plug-iny. Má problémy s plynulým posunem v režimu portrait, ale to má být opraveno v budoucí aktualizaci. Podporována není systémová softwarová klávesnice a k dispozici není žádný power managment, takže pozor na rychlé vybití baterie při ponechání otevřeného browseru např. s nějakou animací. Mobilní Opera se před lety objevila v internetovém tabletu Nokia N770, ale poté se finský výrobce mobilních telefonů rozhodl pracovat na vlastním browseru. (Opera Labs)

Našli jste v článku chybu?