Hlavní navigace

Opera bude Microsoftu dodávat prohlížeč pro mobily s Androidem

15. 7. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Opera se stane výchozím prohlížečem chytrých mobilů řady Nokia X se systémem Android, v jejichž produkci bude Microsoft možná dlouhodobě pokračovat. Zatím nabízí čtyři.

Microsoft se dohodl s norskou společností Opera Software, že bude dodávat výchozí webový prohlížeč pro chytré mobily řady Nokia X s operačním systémem Android. Pro mobily řady Nokia X, které jsou již mezi uživateli, bude mobilní Opera dostupná přes aplikační portál Nokia Store.

Společnost Opera Software si udělala dobré jméno prohlížeči Opera Mini a Opera Mobile. Její současný browser Opera pro Android vychází stejně jako Google Chrome z open source projektu Chromium. Řada uživatelů však stále dává přednost původnímu již nerozvíjenému prohlížeči Opera Mobile (dnes Opera Classic).

Od loňského roku nová Opera pro Android si zatím srdce uživatelů příliš nezískala, ale Microsoft na ní sází.

StatCounter uvádí, že všechny prohlížeče společnosti Opera Software pro mobily a tablety měly letos v červnu souhrnný tržní podíl 9,43 %. Meziročně si tak pohoršily o 2,55 procentního bodu. Pokles tržního podílu může odrážet jak nespokojenost uživatelů, tak odklon od klasických mobilů, kde boduje Opera Mini.

Má řada Nokia X dlouhodobou perspektivu?

Nová dohoda naznačuje, že produkce mobilů se systémem Android není pro Microsoft epizodní záležitostí. Nyní má řada Nokia X již čtyři zástupce. Zatím poslední byl představen koncem června. Microsoft opět do výbavy zařadil dlaždicovou grafickou nadstavbu a aplikace svých služeb místo Google Play a souvisejících aplikací.

ICTZ23

Analytici soudí, že řada Nokia X s levnějšími mobily by mohla dlouhodobě sekundovat řadě Lumia s Windows Phone, kde by se objevovaly mobily od střední třídy výše. Dle posledních spekulací by Windows Phone měl dostat virtuální stroj k spouštění aplikací pro Android. Aplikace pro Android podporuje již třeba BlackBerry.

Microsoft musí jít za uživateli, jak říká jeho současný šéf Satya Nadella. Redmondští podle něj nemohou být firmou jediného systému. Již na podzim se očekává tabletová verze Office pro Android. Čerstvě Microsoft vydal aplikaci pro předpověď počasí Climatology, která je dostupná jak pro Android, tak pro Windows Phone.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.