Prohlížeč Opera se i přes veškerou snahu jeho vývojářů potácí na samém okraji zájmu uživatelů. Opera Software se zřejmě rozhodl, že zkusí prorazit jinak než dalším vylepšováním už tak bohatě vybaveného prohlížeče. Podal u Evropské komise stížnost na Microsoft kvůli integraci prohlížeče Internet Explorer do systému Windows, čímž by mělo docházet ke zneužívání dominantního postavení na trhu.
Podle prvních zpráv se rýsuje podobný spor jako v případě stížnosti na integraci programu Windows Media Player, který Microsoft prohrál a musel začít na trh dodávat i edice bez tohoto přehrávače (které však téměř nikdo nekupuje). Trnem v oku Opera Software je prý také to, že Internet Explorer nedodržuje platné webové standardy.
Uvidíme jak bude se stížností naloženo, ale byla zřejmě jen otázka času než se nedávno uzavřenou kauzou bude inspirovat někdo další. Microsoft navíc k Windows nabaluje stále větší množství programů, takže poškozen se může cítit kde kdo. Na druhou stranu i přes integraci MSIE do Windows lze na trhu celkem slušně prorazit, což potvrzuje třeba Mozilla Firefox, na který se Opera také dívá už z pěkné dálky. Další otázkou je, zda-li dodržování standardů W3C lze právně vynucovat. (ČTK)