Hlavní navigace

Opera Software u Evropské komise uspěl se stížností na MSIE

18. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pravděpodobně si ještě vzpomínáte, že na konci roku 2007 se norská společnost Opera Software rozhodla podat stížnost k Evropské komisi kvůli integraci Internet Exploreru do Windows. Po více jak roce se kauza znovu vrací na scénu. Evropská komise nyní oficiálně sdělila Microsoftu námitky. De facto říká, že integrace Internet Exploreru do Windows porušuje antimonopolní zákony Evropské unie. Microsoft měl podobné problémy se svým prohlížečem už před devíti lety ve Spojených státech, ale tam spor…

Pravděpodobně si ještě vzpomínáte, že na konci roku 2007 se norská společnost Opera Software rozhodla podat stížnost k Evropské komisi kvůli integraci Internet Exploreru do Windows. Po více jak roce se kauza znovu vrací na scénu. Evropská komise nyní oficiálně sdělila Microsoftu námitky. De facto říká, že integrace Internet Exploreru do Windows porušuje antimonopolní zákony Evropské unie. Microsoft měl podobné problémy se svým prohlížečem už před devíti lety ve Spojených státech, ale tam spor nakonec vyhrál. V Evropské unii dříve narazil kvůli integraci přehrávače Windows Media Player. Kromě zaplacení nemalé pokuty jej tehdy Evropská komise donutila vydávat edici Windows bez tohoto přehrávače. Ta ale na trhu příliš neuspěla.

KL23 hlasovani

Softwarový gigant trvá na svém: žádné předpisy a zákony EU neporušuje. Nyní si chce závěry a námitky Evropské komise během dvou měsíců prostudovat a odpovědět na ně. Opera Software si naopak závěr Evropské komise pochvaluje. Jménem všech uživatelů Internetu chválíme komisi za to, že udělala další krok k obnovení konkurence na trhu, který Microsoft více než deset let potlačuje, řekl Jon von Tetzchner, CEO Opera Software. Tvůrci prohlížeče Opera od začátku říkají, že jim nejde o pouhou integraci Internet Exploreru do Windows, ale také o jeho přístup k webovým standardům, který prý staví do nevýhody konkurenční prohlížeče. Zlí jazykové ovšem říkají, že za vznešenými slovy je frustrace z desetiletého pohybování Opery na okraji zájmu uživatelů.

Vývoj podílu webových prohlížečů v České republicev celé Evropě nasvědčuje, že uživatelé si ve skutečnosti mohou vybrat jiný prohlížeč. Pozice Internet Exploreru neustále oslabuje, což Microsoft velmi razantně donutilo pracovat na vylepšování prohlížeče i lepší podpoře webových standardů. (Yahoo News, tisková zpráva)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).