Hlavní navigace

Opera Software u Evropské komise uspěl se stížností na MSIE

Jiří Macich ml.

Pravděpodobně si ještě vzpomínáte, že na konci roku 2007 se norská společnost Opera Software rozhodla podat stížnost k Evropské komisi kvůli integraci Internet Exploreru do Windows. Po více jak roce se kauza znovu vrací na scénu. Evropská komise nyní oficiálně sdělila Microsoftu námitky. De facto říká, že integrace Internet Exploreru do Windows porušuje antimonopolní zákony Evropské unie. Microsoft měl podobné problémy se svým prohlížečem už před devíti lety ve Spojených státech, ale tam spor…

Pravděpodobně si ještě vzpomínáte, že na konci roku 2007 se norská společnost Opera Software rozhodla podat stížnost k Evropské komisi kvůli integraci Internet Exploreru do Windows. Po více jak roce se kauza znovu vrací na scénu. Evropská komise nyní oficiálně sdělila Microsoftu námitky. De facto říká, že integrace Internet Exploreru do Windows porušuje antimonopolní zákony Evropské unie. Microsoft měl podobné problémy se svým prohlížečem už před devíti lety ve Spojených státech, ale tam spor nakonec vyhrál. V Evropské unii dříve narazil kvůli integraci přehrávače Windows Media Player. Kromě zaplacení nemalé pokuty jej tehdy Evropská komise donutila vydávat edici Windows bez tohoto přehrávače. Ta ale na trhu příliš neuspěla.

Marcom

Softwarový gigant trvá na svém: žádné předpisy a zákony EU neporušuje. Nyní si chce závěry a námitky Evropské komise během dvou měsíců prostudovat a odpovědět na ně. Opera Software si naopak závěr Evropské komise pochvaluje. Jménem všech uživatelů Internetu chválíme komisi za to, že udělala další krok k obnovení konkurence na trhu, který Microsoft více než deset let potlačuje, řekl Jon von Tetzchner, CEO Opera Software. Tvůrci prohlížeče Opera od začátku říkají, že jim nejde o pouhou integraci Internet Exploreru do Windows, ale také o jeho přístup k webovým standardům, který prý staví do nevýhody konkurenční prohlížeče. Zlí jazykové ovšem říkají, že za vznešenými slovy je frustrace z desetiletého pohybování Opery na okraji zájmu uživatelů.

Vývoj podílu webových prohlížečů v České republicev celé Evropě nasvědčuje, že uživatelé si ve skutečnosti mohou vybrat jiný prohlížeč. Pozice Internet Exploreru neustále oslabuje, což Microsoft velmi razantně donutilo pracovat na vylepšování prohlížeče i lepší podpoře webových standardů. (Yahoo News, tisková zpráva)

Našli jste v článku chybu?
18. 1. 2009 17:28
uživatel si přál zůstat v anonymitě
IE musí být integrovaný ve woknech, bo jak jinak bych si stáhl alternativní prohlížeče?
18. 1. 2009 17:43
uživatel si přál zůstat v anonymitě
Výborně... a teď mi řekni jak si stáhneš tu tvojí operu když tam nebudeš mít IE ?? Když si někdo nainstaluje windows a chce si tam dát kupříkladu FF tak jak si ho stáhne ?? že by měl mít nějaké instalační CD kde bude mít všechny instalačky ? myslim, že ne. Opera soft jednoduše a prachsprostě závidi IE a FF jejich úspěchy a hodlá se jich domoct pomocí EK. Příště zkus přemýšlet jaké by mělo následky odstranění integrace IE z Windows. Sice by vznikla jaká si pseudokonkurence, ale lidé by si pak…