Hlavní navigace

Opera Software zruší komunitní blogy a přestane provozovat e-mailovou službu

Jiří Macich ml.

Norská softwarová společnost po více jak dvanácti letech k 1. březnu ukončí provoz komunitního portálu My Opera. Včetně e-mailové služby, se kterou měla svého času velké plány.

Opera Software, největší evropský hráč na poli webových prohlížečů, bude zjevně i v letošním roce pokračovat v radikálních řezech. Loni norská softwarová společnost k nelibosti podstatné části své dosavadní uživatelské základny resetovala vývoj prohlížeče Opera pro osobní počítače a ukončila vývoj populárního prohlížeče Opera Mobile pro chytré mobily a tablety.

Letos je v plánu další kontroverzní krok. Komunitní portál My Opera bude v provozu již jen do konce února 2014. Aktuálně obsahuje blogy, sdílení fotografií, e-mailové schránky pro uživatelskou komunitu. To vše bude bez náhrady zrušeno. Pouze důležité části diskusního fóra budou přesunuty na hlavní web společnosti.

Content 2017 Tip Kytary

Uživatelé mají do konce letošního února čas převést svůj blog např. na WordPress, Drupal, Typepad, Movable Type či Squarespace. Uživatelům e-mailu je doporučován přechod na některou z bezplatných služeb (jako Gmail, Outlook.com a řada dalších) či na spřátelenou službu FastMail, která je však zpoplatněna (10 USD ročně za schránku pro osobní využití).

Společnost Opera Software svůj vlastní komunitní portál provozuje od roku 2001 a v minulosti jej průběžně rozvíjela. Nyní norská firma tvrdí, že další provoz portálu My Opera nemá smysl, protože za všechny jeho součásti se během let objevily prý lepší alternativy. Ty tu však byly již dříve, takže odstavení portálu My Opera lze spíše počítat jako další konsolidační a úsporný krok.

Našli jste v článku chybu?
12. 1. 2014 11:06
MartinezZ (neregistrovaný)

Asi se shodneme, že marketing Opery byl zváštní od začátku a prohlížeči uškodila jeho placená verze. Bohužel v Norsku ruplo v bedně asi už opravdu všem. Plno lidí,. kteří tzv stáli u zrodu webu a měli slovo do technologií a funkcí, které pak ostatní přebírali, z Opera ASA odešlo a přišlo nové vedení, které pohřbilo i to, co sice bohužel zajímalo malé množství uživatelů, ale Opera v tom byla jednička. Opera tak spáchala sebevraždu a přešla v podstatě na úplně jiný prohlížeč a svůj předchozí inspi…

13. 1. 2014 3:20
Hmm (neregistrovaný)

Tak to nevím, co budu dělat. Mám sice všechny 4 prohlížeče, ale Operu používám jako hlavní, neboť má všechno zabudované a nemusím instalovat žádné doplňky jako pro Firefox, nestahuje si pořád něco automaticky jako Chrome s tím svým nezničitelným GoogleUpdate na pozadí, nechová se tak pomateně jako IE.

Ách jo, všechno dobré kráčí nějak do háje ;-)