Hlavní navigace

Opera zase umí synchronizovat: nejdříve záložky, teď otevřené stránky

2. 5. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Opera Software
Opera 29 vedle konfigurace klávesových zkratek a nových gest myší rozšiřuje synchronizaci uživatelských dat, která se konečně vrátila do prohlížeče.

Webový prohlížeč Opera během předloňského resetu vývoje přišel o mnoho funkcí včetně synchronizace uživatelských dat napříč zařízeními a platformami. Opera přitom v této oblasti patřila mezi průkopníky. Trvalo to dlouho, ale nyní se synchronizace do tradičního browseru konečně postupně vrací.

Opera 28 před několika týdny přinesla podporu synchronizace záložek napříč počítači, tablety a mobily. Opera 29 nyní záběr synchronizace rozšiřuje o otevřené stránky. Ty lze přenášet rovněž křížem mezi osobními počítači a mobilními zařízeními. Novinku totiž přináší také čerstvá Opera 29 pro Android.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Synchronizace logicky vyžaduje přihlášení uživatele.

K synchronizaci si uživatelé musí založit Opera Account (Účet Opera). Registraci či přihlášení lze nejsnáze provést přes tlačítko u pravého kraje hlavní lišty. Zatím synchronizace nemá žádné možnosti nastavení. Lze ji zkrátka jen zapnout nebo vypnout, ale to se má časem změnit s rozšířením okruhu synchronizovaných dat.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Synchronizace zatím postrádá jakékoliv možnosti nastavení.

Se synchronizací se nevrací značka Opera Link. Proč? Protože původní služba je stále ještě udržovaná pro klasické mobily s populárním prohlížečem Opera Mini. Dále také běží z historických důvodů její webové rozhraní, přes které lze „vydolovat“ data pocházející ze starších verzí prohlížeče (před resetováním vývoje).

Opera Link je podle tvůrců prohlížeče z norské společnosti Opera Software natolik zastaralá, že ji není možné znovu integrovat tak snadno, jak si mnozí kritizující uživatelé myslí. Pro de facto nový prohlížeč založený na open source projektu Chromium je prý lepší synchronizaci vytvořit na příslovečné zelené louce.

Opera Software tím omlouvá, že znovuzavedení alespoň základní synchronizace záložek trvalo zhruba dvacet měsíců. Nyní by už rozšiřování záběru na další data mělo být rychlejší. Slibována je možnost synchronizace rychlého přístupu, uložených hesel, webové historie, nastavení prohlížeče či užívaných rozšíření.

Konfigurace klávesových zkratek i více gest myší

Opera 29 nabízí kromě přenosu otevřených stránek mezi počítači také další novinky. Spíše tedy novinky v uvozovkách, protože jde o funkce, které původní Opera již nabízela. Řeč je tentokrát třeba o vlastním nastavení klávesových zkratek. Opera také staronově indikuje, která z otevřených stránek přehrává audio.

Cloud23

Stále častěji se spouští multimédia bez vyžádání uživatele, kdy nebývá snadné v záplavě otevřených stránek zjistit, která stránka vyrušuje. Problém je to hlavně při obnově relace, kdy Opera provádí reload všech dříve otevřených stránek, což snadno může spustit přehrávání, které uživatel v předchozí relaci vypnul.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

V nastavení prohlížeče si lze nyní přizpůsobit klávesové zkratky.

Tvůrci prohlížeče také přidali další gesta myši. Samostatně zobrazený obrázek se nyní automaticky centruje doprostřed okna. Ze stránky rychlého přístupu díky novému tlačítku vede snadná cesta k webové historii. Samozřejmě došlo také na opravy a ladění prohlížeče. Základem jeho zatím poslední verze je Chromium 42.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).