Hlavní navigace

Operační systém OS X 10.8 Mountain Lion se začal prodávat v Mac App Store

25. 7. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Apple dnes začal prodávat novou verzi svého operačního systému pořadového čísla 10.8, kterou doprovází kódové jméno Mountain Lion (neboli puma). Apple poprvé přestavil OS X 10.8. letos v únoru. Hlavní vlastností Mountain Lionu je rozsáhlý přechod k iCloudu. Ten se stává v podstatě rovnocenným souborovým systémem, nikoliv doplňkem, jako je tomu u stávající verze.

Apple dnes začal prodávat novou verzi svého operačního systému pořadového čísla 10.8, kterou doprovází kódové jméno Mountain Lion (neboli puma). Apple poprvé přestavil OS X 10.8. letos v únoru. Hlavní vlastností Mountain Lionu je rozsáhlý přechod k iCloudu. Ten se stává v podstatě rovnocenným souborovým systémem, nikoliv doplňkem, jako je tomu u stávající verze.

Velkou změnou je hlubší integrace XMPP do jádra systému. Protokol XMPP se používá v iOS pro veškeré notifikační záležitosti včetně telefonování přes FaceTime a výměny zpráv přes iMessage a také pro notifikační centrum. V rámci zbližování funkcí iOS a OS X se tyto funkce stanou součástí Mountain Lionu a desktop tedy také dostane iMessage a notifikační centrum. Mountain Lion přebírá i další funkce a programy z iOS.

Nový OS X 10.8 je k dispozici ke stažení na Mac App Store za 19,99 dolarů. Pokud se rozhodnete upgradovat svůj stávající operační systém, pak se připravte na to, že stažení OS X 10.8 chvíli potrvá. Instalační soubor má totiž 4,05 GB. Stejně jako OS X Lion není ani Mountain Lion oficiálně k dispozici na pevném nosiči například DVD. Tentokrát bude nejnovější operační systém Apple k dispozici ke stažení pouze na webu. 

cif - debata 2

Recenze nového operačního systému vyznívají veskrze pozitivně. Například Mashable hodnotí Mountain Lion jako aktualizaci nesmírně bohatou na funkce, která 12 let starému operačnímu systému vdechuje nový život. 

Zdroj: Ars Technica

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).