Hlavní navigace

Operační systém OS X 10.8 Mountain Lion se začal prodávat v Mac App Store

25. 7. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Apple dnes začal prodávat novou verzi svého operačního systému pořadového čísla 10.8, kterou doprovází kódové jméno Mountain Lion (neboli puma). Apple poprvé přestavil OS X 10.8. letos v únoru. Hlavní vlastností Mountain Lionu je rozsáhlý přechod k iCloudu. Ten se stává v podstatě rovnocenným souborovým systémem, nikoliv doplňkem, jako je tomu u stávající verze.

Apple dnes začal prodávat novou verzi svého operačního systému pořadového čísla 10.8, kterou doprovází kódové jméno Mountain Lion (neboli puma). Apple poprvé přestavil OS X 10.8. letos v únoru. Hlavní vlastností Mountain Lionu je rozsáhlý přechod k iCloudu. Ten se stává v podstatě rovnocenným souborovým systémem, nikoliv doplňkem, jako je tomu u stávající verze.

Velkou změnou je hlubší integrace XMPP do jádra systému. Protokol XMPP se používá v iOS pro veškeré notifikační záležitosti včetně telefonování přes FaceTime a výměny zpráv přes iMessage a také pro notifikační centrum. V rámci zbližování funkcí iOS a OS X se tyto funkce stanou součástí Mountain Lionu a desktop tedy také dostane iMessage a notifikační centrum. Mountain Lion přebírá i další funkce a programy z iOS.

Nový OS X 10.8 je k dispozici ke stažení na Mac App Store za 19,99 dolarů. Pokud se rozhodnete upgradovat svůj stávající operační systém, pak se připravte na to, že stažení OS X 10.8 chvíli potrvá. Instalační soubor má totiž 4,05 GB. Stejně jako OS X Lion není ani Mountain Lion oficiálně k dispozici na pevném nosiči například DVD. Tentokrát bude nejnovější operační systém Apple k dispozici ke stažení pouze na webu. 

Content First 2022_tip temata

Recenze nového operačního systému vyznívají veskrze pozitivně. Například Mashable hodnotí Mountain Lion jako aktualizaci nesmírně bohatou na funkce, která 12 let starému operačnímu systému vdechuje nový život. 

Zdroj: Ars Technica

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.