Hlavní navigace

Operátor Teleko vyřadil ze svého multiplexu čtyři stanice, zmizelo SeeJay i Radio 1

1. 1. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

SeeJay Radio získalo celoplošnou digitální rozhlasovou licenci jako první stanice v České republice koncem července 2012, a to na dobu osmi let. Šířit takto může signál až do roku 2020.

Nepříjemné překvapení si připravil pro majitele digitálních rozhlasových přijímačů jeden z DAB operátorů, příbramská společnost Teleko. K 31. prosinci 2015 došlo v jejím multiplexu k vyřazení hned čtyř rozhlasových stanic. Jde konkrétně o taneční SeeJay Radio, Tip Rádio, Rádio Beat a Rádio 1. Operátor tento krok zdůvodnil tím, že k výše zmíněnému datu vypršela smlouva k distribuci signálu. V multiplexu jsou tak nyní šířeny zejména stanice Českého rozhlasu, který zde ještě posílil. Nově se v této síti objevil i ČRo Vltava.

Z ARCHIVU: První čistě digitální rádio v Česku: celoplošnou licenci DAB získalo SeeJay Radio

SeeJay Radio získalo celoplošnou digitální rozhlasovou licenci jako první stanice v České republice koncem července 2012, a to na dobu osmi let. Teoreticky by tak mohlo touto cestou šířit signál až do roku 2020. V multiplexu Teleka bylo SeeJay Radio šířeno od poloviny listopadu 2012. V březnu 2013 pak byla pozemní digitální distribuce ještě více posílena, když stanice odstartovala u společnosti RTI cz, a to na Plzeňsku, Karlovarsku a Českobudějovicku.

Content First 2022_tip temata

ČTĚTE TAKÉ: Ředitel SeeJay Radia vyzývá dopisem ČTÚ: Neotálejte s rozhlasovou digitalizací

U západočeské firmy ale vydržela distribuce signálu pouze necelé dva roky. Začátkem ledna 2015 tu bylo vysílání ukončeno a nyní došlo ke stejnému kroku i v multiplexu příbramské společnosti Teleko, kde, jak již bylo řečeno, probíhala DAB distribuce od listopadu 2012 do prosince 2015. Z aktivit SeeJay Radia připomeňme dopis jeho šéfa Svatopluka Janíka z května 2013, který vyzýval Český telekomunikační úřad (ČTÚ) k urychlení procesu digitalizace rozhlasového vysílání u nás. Dopis se však logicky v danou dobu nemohl setkat s kladnou odezvou. Radio 1 a Beat jsou nadále součástí multiplexu RTI cz.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.