Hlavní navigace

Operátoři nadále nemusí uchovávat lokalizační informace

Patrick Zandl

Ústavní soud shledal část zákona o elektronických komunikací, která ukládá operátorům a ISP uchovávat „provozní a lokalizační údaje“ za protiústavní. Vyhověl tak snížnosti 51 poslanců vedených Markem Bendou z ODS. Podle zákona z roku 2005 měli operátoři a ISP povinnost tato data na požádání poskytovat policii a zpravodajským službám. Zákon reflektoval eurounijní směrnici, která je ovšem podle řady kritiků v rozporu se základními právy EU. Co o váš všechno operátor ví a skladuje, najdete na této…

Ústavní soud shledal část zákona o elektronických komunikací, která ukládá operátorům a ISP uchovávat „provozní a lokalizační údaje“ za protiústavní. Vyhověl tak snížnosti 51 poslanců vedených Markem Bendou z ODS.

Podle zákona z roku 2005 měli operátoři a ISP povinnost tato data na požádání poskytovat policii a zpravodajským službám. Zákon reflektoval eurounijní směrnici, která je ovšem podle řady kritiků v rozporu se základními právy EU. Co o váš všechno operátor ví a skladuje, najdete na této animaci

Úatavní soud tak dnešním rozhodnutím zrušil ustanovení § 97 odst. 3 a odst. 4 zákona o elektronických komunikacích a jeho prováděcí vyhlášku. Nález najdete zde.

Našli jste v článku chybu?
5. 4. 2011 23:29
jojo (neregistrovaný)

lezou do zadnice USA a mrví nám EU zevnitř solidně, ale asi někteří jejich kolegové kleptomani už byli také přichyceni, tak si to s tím přehnaným šmírováním rozmysleli..

2. 4. 2011 11:33
krakonoš (neregistrovaný)

V zemi, kde největší gauneři jsou chráněni doživotní imunitou a nenesou za své činy ze zákona žádnou zodpovědnost, je jakékoli šmírování řadových občanů jen zbytečným vyhazováním peněz. Navíc policii zůstává právo na monitoring a po povolení soudem i na odposlechy.