Hlavní navigace

Systém pochybných katalogů opět ožívá, tentokrát jako EU Business Register

10. 6. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Současná záplava spamu s nabídkou zápisu do EU Business Register opět oživuje systém pochybných katalogů. Kdo nečte dobře „drobné písmo“ a naletí, bude se velmi divit.

Každý rok naletí na praktiky pochybných katalogů množství lidí z celého světa. Fungují v Česku, stejně tak jako v Evropě. A čerstvá záplava spamu s nabídkou zápisu do katalogu s názvem EU Business Register právě míří do poštovních schránek po celé Evropě.

Dear Madam/Sir,

In order to have your company inserted in the EU Business Register for 2013/2014, please print, complete and submit the attached form (PDF file) to the following address:

EU BUSINESS REGISTER
P.O.BOX 3079
3502 GB UTRECHT
THE NETHERLANDS

Fax: +31 205 248 107

Updating is free of charge.

V přiloženém PDF narazíte na obvyklý trik. V záhlaví je uvedeno, že pokud chcete aktualizovat profil vaší společnosti, postačí vyplnit formulář a odeslat. A samozřejmě tradičně nechybí, že aktualizace je zdarma.

Vše má samozřejmě háček. Ten ale odhalíte pouze pokud si přečtěte patičku – text velkým tiskacím písmem, občas nesmyslně opakující věci, nečitelný a nepřehledný.

Při pozornějším zkoumání v něm ale najdete že: a) zápis stojí 995 eur na rok a b) zavazujete se na tři roky. A nechybí ani obvyklý chyták, tedy že c) smlouva bude automaticky obnovována každý rok. 

Výpověď je nutné poslat dva měsíce před datem ukončení. Případné další chytáky musíte hledat online, tedy na www.eubusinessregister.com. Pokud se už na web podíváte, snadno zjistíte, že zápis do tohoto „katalogu“ nemá žádný praktický význam ani efekt.

Na rozdíl od minulých letobvyklé praxe lze objednávku ještě do sedmi dnů od jejího odeslání zrušit. Ale je tu opět zádrhel, zrušení musí být písemné a musí  být posláno doporučeně. A pokud už se vydáte online, tak na konci podmínek zjistíte, že zápis do zcela bezcenného katalogu vás celkem vyjde na 2 985 eur (protože se upíšete na tři roky)

KL24

A samozřejmě, pokud se rozhodnete neplatit (třeba proto, že jste se nepřihlásili či si myslíte, že jste vše řádně vypověděli), dočkáte se pronásledování a vyhrožování zápisem do „registru dlužníků“.

EU Business Register je jedno z novějších jmen používaných pro stále stejný pochybný katalog – dříve vystupoval například jako World Company Register a dlouhé roky své formuláře posílali i klasickou poštou. A historie sahá opravdu daleko – v článku BBC  The business directory's ‚hidden numbers‘ z roku 2008 najdete i jeden z dalších názvů – Euro Business Guide. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).