Hlavní navigace

Optibox 7750 HD CICX: zajímavý design, rychlé vyhledávání i Ethernet

24. 9. 2008
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 118483
O novinkovém satelitním set-top-boxu Optibox 7750 byste asi na internetu sháněli informace stěží. Pod tímto označením ho seženete pouze v některých kamenných a internetových obchodech. Setkáte se spíše se značkou Octagon, konkrétně modelem 918 HD, který je jeho klonem. Přijímač působí moderním dojmem. Na internetu má dobrou softwarovou podporu a má i jednu zajímavou funkci, která je skrytá v kombinaci pod červeným tlačítkem. Pokud použijete ale oficiální firmware, Optibox toho moc neumí.

Přední a zadní panel

Optibox 7750 má poměrně zajímavě zpracovaný přední panel. Na něm najdete v levé části ovládací tlačítka, která jsou uspořádána do kruhu. Jsou zde šipky pro pohyb v menu, které slouží zároveň také pro regulaci hlasitosti a přepínání kanálů. Uprostřed je umístěno tlačítko Menu. Vedle těchto ovládacích tlačítek je displej, který zobrazuje názvy kanálů a možnosti v menu zeleně. Dále tu pak najdete pod sebou dvě volby, a to Power pro zapnutí a vypnutí přijímače a dále Exit. Při zapnutém stavu volba Power svítí. Nechybí tu pochopitelně ani víko, pod kterým je skryta jak univerzální čtečka karet, tak i šachta pro dva moduly podmíněného přístupu a USB port, protože set-top-box je PVR ready.

Optibox 7750 přední panel

Na zadním panelu najdete veškeré konektory od LNB pro připojení paraboly a výstupu pro přiřazení dalšího receiveru až po rozhraní eSATA pro pevný disk. Nechybí tu ani ETHERNET pro komunikaci set-top-boxu do internetu. Nachází se zde také modulátor, rozhraní RS-232, scarty i výstupy pro přenos obrazu ve vysokém rozlišení (HDMI i YUV). Nechybí ani cinche pro zvuk (L-R) a video (yellow). Velmi neobvykle je umístěn také světle modrý cinch 0/12 V. Pro výstup zvuku přes optiku slouží S/PDIF a nerad bych zapomněl i na spínač zdroje. Součástí balení je kromě přijímače také dálkové ovládání, dvě baterie typu AAA, anglicko-český manuál a cinch kabel pro stereo zvuk a video. HDMI nebo YUV kabel v balení chybí úplně.

Optibox 7750 instalace

Instalace

Při zapnutí přijímače do sítě se na displeji objeví v postupném sledu nápisy Boot, Loading a Run protect, až se nakonec set-top-box přepne do pohotovostního stavu, ve kterém jsou zobrazeny hodiny. Receiver hovoří nejprve anglicky, takže je ho nutné přepnout do českého jazyka, který je pochopitelně podporován. Tuto volbu je možné najít v Systém Setup pod OSD a Language. Druhá položka v menu se jmenuje právě Instalace, pojďme si ji tedy blíže představit a říci si, co je zde všechno možné najít. Jsou zde čtyři volby – Nastavení antény, Nastavení motoru, Automatické ladění a Rozšířené ladění. Družice začínají na pozici 61 st. východně, kde je zaparkován Amazonas a končí na NSS5 na 177 st. záp. V databázi je celkem 149 satelitů, a pokud by ani jeden v seznamu nevyhovoval vašim představám, je možné si odprogramovat dalších deset. V závorce u jednotlivých satelitů máte také uvedeno, zda pozice obsahuje kanály v C nebo Ku pásmu. Dále je nutné nastavit transpondér (frekvenci). V LNB type máte na výběr možnosti Dual/Universal, Single, OCS, Wide Band a dokonce i Digiturk MDU1 a 2. Přijímač má také podporu DiSEqC 1.0, 1.1 a USALS. Před odchodem je ještě nutné všechny nastavené volby uložit zeleným tlačítkem.

Optibox 7750 ladění

Pod Automatickým laděním pak máte možnost nastavit prohledání více satelitů nebo pouze jednoho, stejná možnost je i u transpondérů. Přijímač také zobrazí, pokud má k dispozici z daného satelitu nějaké platformy. U pozice 19.2 to byl např. Canal Digitaal a TV Vlaanderen. Poměrně široké možnosti máte také pro typ hledání – vše (TV, rozhlas, DATA), FTA (vše nekódované), kódované (vše kódované), Všechny TV (volné i kryptované kanály), FTA TV (pouze nekódované TV), Kódované TV a stejné možnosti jsou i pro rozhlasové stanice (všechny, volné nebo pouze kódované). Pak už stačí jen kliknout na Start hledání a přijímač vyhledává a rychlost je tedy obdivuhodná. Programy zkrátka přibývají raketovým tepem a pozici 19.2 st. vých. jsme měli se všemi televizními i rozhlasovými kanály po kupě za necelé dvě a půl minuty. Na konci nechyběla ani důležitá sumarizace, kdy bylo uvedeno, kolik bylo prohledáno satelitů (1), transpondérů (77), nalezeno TV (861), rozhlasových stanic (248) a v případě, že není poprvé, co jste scanovali, hodí se i položky nové TV a nová rádia.

Optibox 7750 kanály

Sledování kanálů

Ihned po naladění všech programů a začátku sledování mě velmi příjemně překvapila kvalita obrazu přes HDMI kabel. Barvy byly jasné a syté, a to zvláště u kanálů, které vysílají s vysokým datovým tokem – např. na Astře jsou to některé německé kanály. Bez problémů se zobrazují jak programy kódované tak i nekódované, přepínání mezi nimi nečiní set-top-boxu problém. V pořádku je i přechod mezi stanice v SD a HD rozlišení. Jejich seznam si vyvoláte v tabulce stisknutím tlačítka OK. Přecházet můžete mezi nimi, buď po jednom, nebo skákat po deseti dopředu či dozadu. Vidíte zde také sílu a kvalitu signálu, název družice, na které se nacházíte, základní parametry (frekvence, symbol rate a polarizaci) a název platformy. Hledání vámi oblíbeného kanálu si můžete usnadnit pomocí funkcí TP (transpondér) nebo CAS (hledání podle kódovacího systému). Bezpochyby nejlepší je ale abecední hledání vyvolané zeleným tlačítkem. Objeví se tabulka, kde máte všechna písmena od A do Z plus 1–9 a bleskurychle se tak dostanete např. na RTL, EinsFestival, 3sat nebo kterýkoliv jiný kanál. Škoda jen, že tu taková možnost není i pro satelity.

Optibox 7750 nastavení

Tlačítko AV+ pak umožňuje u kanálu zapnout DVB titulky (samozřejmě pokud se vysílají) nebo změnit audio. Trochu nešťastně je zde také schován teletext, který by si na ovladači spíše zasloužil samostatné tlačítko, jako jsme tomu zvyklí u jiných typů set-top-boxů. Základní funkce při sledování videa lze vyvolat tlačítkem SCREEN. Můžete nastavit např. formát obrazu (16:9/4:3, letter box/střed/plný obraz), obrazovou normu, UHF kanál (pro případ použití modulátoru), UHF normu nebo výstup videa prostřednictvím YUV. Přijímač má také funkci Freeze (zmrazení obrazu). Bez problémů si přijímač poradil i s naladěním kanálů Premiere, a to i PPV (Direkt, Blue movie a další) ihned v první fázi. Nebylo tedy nutné je zadávat manuálně pomocí PIDů.

Optibox 7750 EPG

Elektronický programový průvodce (EPG) a teletext

Prvotní informační pruh, který si vyvoláte pomocí tlačítka „i“, vám toho o programu moc neřekne. Uvidíte pouze název právě vysílaného pořadu a od kdy do kdy běží. V pruhu, který je složený ze dvou částí, vidíte v první části programovou pozici, název kanálu a platformy, plus sílu a kvalitu signálu, v druhé pak kódovací systémy (popř. FTA), ve kterém kanál běží, plus technické informace jako např. zda je kanál SD či HD, zda vysílá teletext, v jakém je rozlišení (576i, 720p atd.) a je-li k dispozici více jazyků. Měla být však řeč o EPG, takže si ho popišme. Vyvolává se stejnojmenným tlačítkem na dálkovém ovladači v jeho pravé horní polovině. Po jeho stisknutí se objeví modrá tabulka, kde vidíte seznam šesti nejbližších kanálů s informací o právě vysílaném a následujícím pořadu. V horní části nalevo je pak název družice se základními technickými parametry a název balíku (UPC Direct, ARD, Premiere a další), kam kanál patří. Nalevo od tohoto je pak náhled právě sledovaného kanálu. EPG si můžete ale zobrazit také jako klasický televizní magazín, kdy si podrobnější informace o pořadu vyvoláte červeným tlačítkem. Elektronický programový průvodce funguje zároveň také pro rezervování pořadů. Stačí jednoduše najet na pořad, který chcete zaznamenat a zmáčknout žluté tlačítko a v programu se pak udělá fajfka. Menu i EPG jsou v češtině, to stejné však bohužel není možné říci o teletextu. U něj je také ten problém, že se stránky nenačítají do paměti, takže při každém dalším zadání stránek je nutné absolvovat kolečko opět od str. 100.

Optibox 7750 síť

Práce v síti

Protože set-top-box má ethernetové rozhraní, byla by pochopitelně škoda nevyzkoušet, jak funguje internetová komunikace. Nastavení sítě budete asi chvilku hledat, protože je překvapivě schovaná v menu pod položkou Modul a zde je na posledním místě. Pokud máte v přijímači nahrán oficiální software, je vám v podstatě internetová komunikace k ničemu, protože receiver kromě stažení firmwaru ze sítě nezvládne doslova nic. Navíc aktualizace je problematická, protože pokud neznáte základní parametry pro její provedení jako je např. server, odkud ji stáhnout, nebo alespoň internetovou adresu, tak se zkrátka s updatem můžete hned rozloučit. Přijímač nemá ani žádné servery nebo úložiště předdefinované, což vidím bohužel jako velké minus. Nastavení sítě jako takové není vůbec problematické. Stačí vědět, zda máte IP adresu statickou nebo dynamickou a zbytek už doplníte jednoduše, když si v počítači zjistíte tyto parametry pomocí příkazu ipconfig. Mně osobně je ale dokonce nalezl sám a ping proběhl bez ztráty jediného paketu. Při použití neoficiálního firmwaru určitě uživatel přivítá možnost využití Newcamd prostřednictvím LAN a výbornou podporu EMU. Navíc na internetu je na mnoha fórech opravdu dobrá podpora a zkušeným uživatelům Octagonu určitě netřeba prozrazovat, že STB má i jednu velmi šikovnou funkci schovanou pod kombinací numerických kláves a červeného tlačítka. Uživatelé v diskusních fórech si tento stb chválí a např. co do porovnání se značkou Vantage se přijímač také méně zahřívá, což mohu potvrdit.

Content tip EARLY

Optibox 7750 USB

USB port a RS 232

Možnosti USB portu mě bohužel velmi zklamaly. Když jsem vzal klasickou přenosnou flashku o velikosti 2 GB, set-top-box mi ji vůbec nenačetl. U druhé už jsem měl štěstí a zobrazil se dokonce kompletní obsah položek (doc, MP3, JPEG, PDF a další). Problémem však byla skutečnost, že nešly přehrát skladby ve formátu MP3 a dokonce ani prohlížet JPEGy. Menu přijímače se však v položce USB jevilo tak, že MP3 skladby i JPEG obrázky podporuje. Dle informací od distributora šlo pravděpodobně pouze o vadný USB port. Optibox má všechny tyto formáty podporovat. Nám se však objevila pouze textová informace Not supported yet!!! Tedy aktuálně není podporován. Chtěl jsem tedy vyzkoušet alespoň záznam, protože jsem bohužel neměl klasický disk, který bych připojil přes rozhraní eSATA. Problém však byl v tom, že přijímač nechtěl na flash disk záznam vůbec provést, a tak funkce PVR zůstaly pro tentokrát recenzi skryty. Podle informace dovozce vychází v těchto dnech nová verze firmware, která vylepšuje podporu nahrávání na eSATA i USB. Další drobné nedostatky budou opravovat další budoucí firmware, které jsou pravidelně vydávány.

Optibox 7750 teletext
Optibox 7750 HD CICX
Celkové hodnocení 9.5 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 5 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 2.5 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 2 b.

Za zapůjčení přijímače děkujeme firmě Abacus Computer.
Web: www.abacus.cz
Orientační cena: 6590 Kč vč. DPH
Foto: archiv Abacus Computers; screenshoty: autor

Zaujal vás tento příjímač?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).