Hlavní navigace

Opticum 3000TS: levné kombo se slabším tunerem DVB-S

23. 10. 2006
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Kombinovaný set-top-box pro zemský a satelitní příjem jen za 2500 korun? Opticum 3000TS od polského výrobce Globo skutečně zaujme spotřebitele nízkou cenou, po nákupu ale může přijít zklamání. Přístroj má české menu, rozumí i diakritice na multiplexu A, jinde mu však dělá čeština problémy. Signál programů ze satelitu v jeho podání také nepotěšil. Místo kvalitního obrazu, na který jsem byl zvyklý od jiných set-top-boxů, na řadě stanic z družice Astra 1B kostičkoval.
Opticum 3000TS

Opticum 3000TS vypadá od pohledu elegantně. Stříbrný kovový plášť je zdůrazněný předním panelem s lesklým displejem. Divák tu může vidět čtveřici zelených čísel, která vyjadřují buď nastavený čas nebo aktuální program. Napravo jsou diody oznamující pohotovostní režim a naladěný signál. Přední část set-top-boxu nabízí několik funkčních tlačítek. Menu, OK, Exit a Power, to jsou čtyři klíče lemující displej. Nalevo je doplňuje směrovník, který slouží kromě pohybu v menu i ke změnu programu a k úpravě hlasitosti. Komu dojdou baterie v dálkovém ovládání, ten může provádět základní obsluhu i ručně. Set-top-box měří 28×20,6×4,8 c­entimetru a váží dva kilogramy.

Štíhlý zadní panel nepotěší příznivce dvou konektorů SCART, Opticum 3000TS nabízí pouze jediný. Přijímač má čtveřici zdířek typu cinch. Žlutá slouží jako kompozitní videovýstup, bílá a červená obsahují dva kanály stereo zvuku a černá umožňuje připojit spínač na 12 voltů. Set-top-box má také digitální zvukový výstup, a to v optické verzi. Levá strana zadního panelu je obsazená vstupem a výstupem pro zemskou anténu i satelitní parabolu. Posledním konektorem přístroje je sériové rozhraní RS-232. Slouží na propojení set-top-boxu s počítačem nebo dvou přijímačů mezi sebou.

Opticum 3000TS zezadu

Mezní provozní spotřeba výrobku je vysoká, manuál uvádí 30 wattů. Zajímavé jsou údaje pro citlivost ladicích obvodů. Terestrická část má ve specifikacích napsaný sympatický rozsah –87 až –20 dBm. Z praxe mohu potvrdit, že set-top-box naladil a zobrazoval programy DVB-T bez problému. Tuner pro satelit pokrývá ale jen rozmezí –65 až –25 dBm, alespoň podle údajů v příručce. Když jsem testoval obraz programů z družice, měl jsem skutečně ke spokojenosti daleko. České stanice jako Óčko, 24.cz nebo Top TV ze satelitu Astra 19,2 stupně východně měly ve vysílání co chvíli nějakou kostičku. Všechny dříve testované digitální přijímače pro DVB-S je přitom ukazovaly stabilně dobře. K satelitní části doplním, set-top-box podporuje funkci DiSEqC ve verzích 1.0 a 1.2. Povolený datový tok je pro něj 2 až 45 Mb za sekundu. S některými „útlými“ stanicemi z družice by tak divák mohl mít problémy.

Instalace a provoz

Nečekejte žádnou instalaci v pěti krocích, kde byste si nastavili vše potřebné. Opticum 3000TS se chce uživateli předvést hned, a tak úvodní konfiguraci vůbec neřeší. Přijímač má v paměti stovky satelitních stanic už od výrobce a divák si z nich může vybírat okamžitě po spuštění. Uvedený přístup osobně nepovažuji za příliš šťastný. Dobrá polovina stanic je totiž placená a na set-top-boxu bez čtečky přístupových karet nebo rozhraní na jejich moduly si tu obrazu neužijete. Ne každý divák má také parabolu připojenou na motor, aby se mu otáčela z jednoho směru do druhého. A konečně nejhorší mi přišlo, že mamutí seznam nejde vyprázdnit najednou, ale jen program po programu. Dělat u každé stanice křížek, to je práce pouze pro trpělivé povahy. Jediným štěstím set-top-boxu zůstává, že nabízí filtraci programů podle typu příjmu. Koho láká jen DVB-T, může si satelitní guláš širokého seznamu odpustit.

Před pokusem o divácký zážitek doporučuji návštěvu menu. Za komunikační jazyk si tu můžete vybrat češtinu, což je určitě plus. K dispozici je také uživatelské ladění zemské i satelitní části přijímače a úprava nejrůznějších nastavení. Pro stabilnější a méně svítivý obraz je dobré přepnout si režim výstupu z CVBS na RGB. Hračičkové si mohou zkrátit čas trojicí logických hříček, v nabídce jsou Tetris, Had a Sokoban. Dálkový ovladač není pro jejich obsluhu sice ideální, ale pro základní předávku povelů stačí.

Opticum 3000TS ovladac

Databáze set-top-boxů a uživatelské příručky

Set-top-box-nahled
Chcete si porovnat vlastnosti jednotlivých přístrojů určených pro příjem zemského digitálního vysílání? Nejrozsáhlejší databázi set-top-boxů najdete právě na DigiZone.cz. Dnes nabízí už více než sto záznamů o přístrojích určených pro sledování DVB-T. Ztratili jste manuál ke svému set-top-boxu, nebo byste si rádi přečetli víc o vámi vyhlédnutém modelu? Pak se v naší databázi rozhlédněte ještě pozorněji. Uživatelské příručky do ní průběžně doplňujeme.

Elektronický programový průvodce (EPG) má u set-top-boxu Opticum 3000TS grafickou podobu se stanicemi zobrazenými pod sebou. Zájemci se mohou přesouvat po časové ose a sledovat, co na kterém programu uvidí v konkrétní hodinu a den. Obsah multiplexu A se zobrazoval bez problémů s čárkami a háčky nad českými písmeny. Implementace kódování ISO 6937 není ale u tohoto výrobků úplná, a tak se diakritika pořadů multiplexu B zobrazovala chybně. Bez české podpory zůstal také teletext, který přijímač po zavolání nabídne na celé obrazovce.

Moje sympatie si rozhodně nezískal časovač pořadů. Opticum 3000TS pro něj nabízí pouhá čtyři volná místa. Každé z nich může navíc sloužit jen pro jednu z činností, mezi které patří spuštění set-top-boxu, přepnutí na daný program a návrat do režimu standby. Faktický počet záznamů, které přijímač dovede obsloužit, klesá kvůli tomu na jeden dva. Při testu funkce se mi navíc stala nemilá kuriozita. Nastavil jsem do jednotlivých kolonek spuštění, přepnutí a vypnutí, vše s určitým časovým údajem. Přijímač se zapnul podle plánu, po startu ale zapomněl na dříve nastavený letní čas, dostal se proto o hodinu nazpět a k přepnutí na vybraný program nedošlo – alespoň pokud bych si nechtěl hodinku počkat.

Opticum 3000TS panel

Shrnutí

Opticum 3000TS je na kombinovaný přijímač pohádkově levný. Nabízí českou příručku i menu, přehlednou grafiku, pohodlné dálkové ovládání a elegantní design. Pohádka se ale začne rozplývat po zjištění, že satelitní programy kostičkují, aniž by musely, čeština mutliplexu B je chybná a časovač nabízí jen minimum místa pro záznamy. Některé z nedostatků možná v budoucnu opraví nový firmware, citlivější tuner pro satelit to ale přinese set-top-boxu jen těžko. Majitelé velkých a dobře směrovaných parabol mohou přesto po výrobku zabystřit a vyzkoušet ho. Třeba jim bude vyhovovat.

Opticum 3000TS
Celkové hodnocení 6,5 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 3 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 2 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 1,5 b.

Přístroj zapůjčil: obchod.digizo­ne.cz

Cloud23

Orientační cena: 1990 Kč (Koupit)

Foto: Autor

Kolik programů ze satelitu si naladíte alespoň jednou týdně?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).