Hlavní navigace

Oranžová soutěž

10. 1. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Na přelomu října a listopadu loňského roku se na Internetu v nečekaném množství objevila doposud opomíjená "zelenina", která našemu tělu dodává vitamín C, a sice pomeranč. Překvapení uživatelé vzápětí zjistili, že se nejedná o velkolepý návrat podniku Ovoce & Zelenina na náš trh, ale o netradiční reklamní kampaň Oranžového konta bankovního domu ING v podání reklamní agentury Advertures.

Sbíráním virtuálních pomerančů jste se totiž zapojili do soutěže o ceny v hodnotě 100.000 korun českých, které takříkajíc jako dárek pod stromečkem našli tři nejpilnější sběrači na svých nových Oranžových kontech. Na oranžové kampani mě ale kromě cen zaujal zejména systém distribuce a sběru virtuálních ovocí (jistěže ovoce nemá množné číslo :-)). Pomeranče jste totiž nenašli povalovat někde na plantážích inzerenta jako jiné plody z naší zahrádky – Fazole, ale každý soutěžní den bylo nutné prozkoumat zákoutí jednoho z vybraných serverů: Měšec, Centrum, Finance, České noviny nebo iDnes.

Aby pátrání bylo lehčí, každý soutěžící si mohl stáhnout jednoduchou aplikaci, pracovně nazvanou „Připomínáček“, která se v podobě pomeranče schovala na pracovní lištu systému, odkud oranžovým pomrkáváním připomínala, že je čas na další sklizeň. Na pravidelně aktualizovaném webu jste pak z kusé nápovědy mohli alespoň odhadnout, na kterém serveru se dnešní pomeranč skrývá.

Jinou zajímavou cestou k oranžovému plodu bylo řešení logického úkolu typu:

Slovo mléko má k slovu nápoj podobný vztah jako slovo chmel k
a) ječmenu;
b) sladu;
c) rostlině;
d) pivu

Nejnudnější způsob, jak si obohatit ovocný košíček, bylo zodpovězení otázky na téma některého z produktů ING, tedy nic pro nás – hravé finanční stratégy. Celkem jste tak za den mohli získat 1 pomeranč a 2 body, to v případě splnění všech tři úkolů. Za deset dní trvání soutěže jste tak mohli získat až – teď pozor – 10 pomerančů a 20 bodů, které vás spolehlivě přivedli do slosování o 40.000 korun. Pokud vás sbírání bavilo jen o něco méně, mohli jste se ucházet o 30.000 nebo alespoň 20.000 korun.

Další soutěžní hrátky nespočívaly ve sbírání pomerančů, ale kamarádů! Každý hráč mohl přesvědčit až devět dalších kamarádů nebo i zcela neznámých lidí, aby společně s ním soutěžili o tři kartóny zlaté tequily, tři bedny pomerančů a hromadu skořice, což – podle ohlasů v některých konferencích – byla cena pro mnohé zajímavější než hotové peníze. Pro zařazení do slosovacího bubnu stačila pouhá registrace a těch pár kamarádů do týmu. Existuje snad lepší médium pro sestavení skupiny budoucích alkoholiků :-), než je Internet?

Technicky byla kampaň řešena pomocí unikátního identifikátoru v každém odkazu, který nikomu nedovolil připsat si více pomerančů za den. Problémy se ale vyskytly spíše uživatelům minoritních prohlížečů, jako jsou starší verze Netscape Navigatoru, Opera nebo Mozilla bez podpory Macromedia Flash (Jana Matoušková z týmu Advertures upozorňuje, že k chybám v zobrazení docházelo kvůli nepříliš ideálnímu fungování reklamních systémů na partnerských serverech), ale my ostatní majitelé většinového prohlížeče jsme už dávno vesele soutěžili.

MM AI t

A jaký byl výsledek oranžové kampaně? Podle toho, že se hráči nejvíce připojovali mezi osmou a devátou hodinou, usuzuji, že zaměstnaný občan České republiky je soutěživý typ. Soutěžní stránky navštívilo celkem 17.607 IP adres, což pro představu lidem, kteří podivným zkratkám moc nerozumí, může být asi 40.000 uživatelů. Z nich se 4.514 stalo sběrači, kteří si stáhli 3.283 „Připomínáčků“. Z těchto sběračů se do slosování o první cenu dostalo 1.106, 789 bojovalo o cenu druhou a 374 o poslední finanční obnos. Celkem se do finále dostala asi polovina soutěžících a z nich se nejméně tři stali klienty ING (myslím pochopitelně výherce :-)). Podle Jany Matouškové kampaň výrazně předčila očekávání, tak jen doufejme, že i zástupci společnosti ING byli pomeranči stejně nadšeni.

Marketingová agentura Advertures připravuje skutečně netradiční reklamy, z nichž bych připomněl třeba banner s miniaturním závodním okruhem a autíčkem, který propagoval tým Lucky Strike BAR Honda. Doufejme, že na Internetu se zadaří podobně atraktivním formám propagace, se kterými si užijeme především kupu legrace!

Zúčastnili jste se soutěže?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Marketingový manažer studia ALTAR interactive, tvůrců strategické hry UFO: Aftermath.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).