Koukám, že jste dobrý ekonom :-)
Ano, co se stane, když si začnu tisknout ErixTolary? No PRD. Nikdo je nebude přijímat, ne? Jejich uplatnitelnost a kupní síla bude nula. Ani se mi je nevyplatí tisknout (náklady na tisk budou větší, než co mi za ně někdo bude ochoten nabídnout).
Takové konkurence by se stát bát nemusel a také se nebojí (viz různé tolerované místní/turistické měny).
Stát se bojí té konkurence, která je lepší, než státní potištěné papírky. Protože ta a jen ta by ho připravila o monopol. Zlato, bitcoin.
Že si někdo natiskne papírky z dostihů či monopolů, to nikoho neohrožuje. Stejně jako různé shitcoiny neohrožují bitcoin. Stejně jako křemík neohrožuje zlato.
Opravdu si myslíte, že zlato mělo v historii vždy hodnotu proto, že ji stát nějak monopolně vynucoval? Jako fakt? Tak pak jste vedle ekonoma asi i suprový historik :-)
Budete tvrdit, že "zlato má takovou hodnotu, protože ho stát ustanovil jako monopolní hodnotný prvek a kdyby stát neříkal, že mince smějí být jen ze zlata, lidi by je zkoušeli dělat z bahna a nastala by vysoká inflace"?
OMG! Podívejte se do historie - uvidíte prakticky výhradně inflace způsobené státem (ne jeho absencí) a jeho monopolní nekrytou měnou (ne absencí toho monopolu).
Ano. Ve Švédsku je silný tlak na přechod na bezhotovostní ekonomiku.
Respektive on je všude - všude se limitují hotovostní transakce, zvažuje se rušení nejvyšších bankovek, atd...
Kdyby nebylo bitcoinu, podle mě by se tímto směrem pokračovalo daleko rychleji.
Proč?
No protože naši vládci vědí, že lidé hotovost chtějí. Že nechtějí být sledováni na každém kroku. Nechtějí zanechávat elektronickou stopu, když si kupují Viagru, trávu či služby lehkých žen. Že lidí chtějí mít určitou pojistku pro případ, že by banky byly v problémech a bankomaty se vypnuly (Řecko, Kypr). Že lidí chtějí mít možnost dostat slevu od instalatéra, když to bude hotově a bez dokladu. A tak dále.
A vládci vědí, že když hotovost zruší, přestože po ní existuje podstatná poptávka, lidé si najdou alternativu - a stát tak přijde o monopol.
Ale to se pletete.
Pokud je ta hypotéka zrealizovaná v ČR, půjčuje si CZ občan od CZ subjektu, tak samozřejmě i nadále má právo splatit tu hypo v CZK. Jen hraje na to, že CZK k rublu posílí a korunová splátka tak bude menší. Ale ta možnost bance poslat CZK a ne rubl, tu je. Dokonce ta banka sama počítá s tím, že splaceno bude v CZK. Celý fígl je jen v tom, že dlužník s bankou hraje hru, kde vedle úrokové sazby ještě roli hraje kurz koruny a rublu.
Obdobně jak byly ty problémy v Maďarsku a Polsku s hypotékami ve švýcarských francích. Tam také vůbec nešlo o to, že by banka požadovala platbu v měně CHF a odmítala PLN a HUF. VŮBEC NE! Ty banky od začátku počítaly s tím, že splaceno bude v místních měnách, ale splátka byla definovaná v CHF a na místní měnu se přepočítávala podle aktuálního kurzu. Ale splácelo se v místní měně, dlužníci rozhodně nemuseli chodit do směnárny pro CHF! Zkuste si o tom něco přečíst!
Celá ta vládní akce v Maďarsku a Polsku byla o úplně jiném státním svinstvu: ti blbci, co si výši splátek určili v CHF pak byli na oběšení, když místní měny proti CHF oslabily (splátka v místní měně jim pak vzrostla). A tak tito nezodpovědní lidé křičeli, ať s tím vláda něco dělá a na mysli měli to, že by měli v místní měně splácet tolik, kolik by spláceli, kdyby její kurz nepoklesl.
V podstatě vsázeli na to, že na tom vydělají a když se ukázalo, že prodělají, volali na vládu, ať je zachrání (na úkor bank - tedy ať je okrade).
Ale ani sekundu ten spor nebyl o tom, že by ti lidé nesměli splácet v místní měně, ale povinně v CHF. K tomu je nikdo nikdy nenutil!
Ale něco úplně jiného se stalo např. v USA v roce 1933. Mnoho půjček bylo smluvně ošetřeno tak, že věřitel má právo požadovat platbu ve zlatě (a ne v dolarech). Protože před 1933 (od vzniku USA) byl pevný kurz 20 dolarů za unci zlata. Celou jejich historii. Přesto se občas stávalo (války, občanská válka), že vláda (zločinně a jednostranně) tuto vazbu přerušila. A proto mnoho věřitelů si do smlouvy o půjčce dávalo klauzuli, že mohou požadovat splacení přímo ve zlatě. Protože půjčovali v okamžiku, kdy bylo garantováno, že za každých 20 dolarů je jedna unce - a chtěli mít jistotu, že tuto jednu unci dostanou, i když vláda zase začne dělat pitomosti.
Jenže v roce 1933 toto vláda USA rozsekla (zničila) jednou pro vždy:
1) Vyvlastnila zlato (každý jej byl povinen odevzdat pod hrozbou trestu)
2) Zrušila tyto zlaté doložky. Takže i když pan X půjčil panu Y 200 dolarů a oba dobrovolně ve smlouvě podepsali, že X má právo požadovat zpět 10 uncí místo těch 200 dolarů, tak vláda prostě jednostranně a zločinně vyhlásila, že každý pan Y má právo to splatit dolarama (jejichž hodnotu ale mezi tím vláda srazila prakticky na polovinu).
To jste asi nečetl naše zákony, že?
Zkuste si otevřít sámošku a odmítat platby v korunách.
Zkuste si s někým uzavřít smlouvu, která bude plnění definovat v dolarech, zlaťácích, švýcarských francích či bitcoinech.
Zkuste někomu půjčit dolary, zlaťáky, švýcarské franky či bitcoiny a do smlouvy si dát, že i v dané měně má být půjčka splacena.
Zajisté si obojí do smlouvy dát můžete. Přesto má dlužník "právo" (já bych to ale nazval spíš bezprávím) jakýkoli dluh splatit v legální (monopolní) měně, tedy v našem případě v korunách. Docela svinské monopolistické privilegium koruny, ne?
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zákonné_platidlo
https://cs.wikipedia.org/wiki/Měna_s_nuceným_oběhem
Pokud sledujete zpravodajství, tak jste si jistě všiml, jakým problémům čelí obchody, které sice ani neodmítají platby v CZK, ale odmítají CZK hotovost (přijímají pouze karty) - i tato malichernost není v souladu s našimi zákony.
Blbost. Hned 2x
Jednak zapomínáš na skutečnost, že žádný ze ztracených BC není a nemůže být z principu nahradit. To je tak nastaveno.
Druhak vůbec nemyslíš. Jde o hypotetickou situaci, kdy by BC měl postupně nahradit ostatní platidla. To nutně znamená, že stále více zboží a služeb by bylo směňováno za skoro stejné množství oběživa. To je nezbytně obrovská deflace. Jestli mezi rokem 2080 a 20140 vznikne 3% nových BC, tak ty to fakt nevytrhnout.
To že se množství oběživa zvětšuje neznamená, že je to oběživo inflační. (Co vás to v té škole učí, vždyť to nic není, to jsou naprosté základy, které neovládáš. Tobě chybí elementární finanční gramotnost.
Ano, snížení cenové hladiny znamená, že si za stejnou částku (tj. nominální cenu) koupíte více. Pokud ale k deflaci dojde všude stejně, reálně si budete moci koupit stále to samé, protože ve stejném poměru, v jakém klesly ceny toho, co nakupujete, klesly i vaše příjmy. I vaše mzda nebo plat je cenou v ekonomice.
Splácení dluhu se stává dražším oproti situaci, kdy by k deflaci nedošlo – za předpokladu, že nominální úroková míra není vázána na inflaci. To ale neznamená, že by na tom někdo musel vydělat, protože normálně se při určování nominálního úroku s inflací (nebo deflací) počítá. Jak už jsem psal, problém nastane tehdy, pokud se skutečná inflace/deflace výrazně liší od té očekávané – pak na tom opravdu někdo vydělá a někdo prodělá. To je také důvod, proč je problém hyperinflace – protože v takové situaci není prakticky možné inflaci předvídat a započítat jí do obchodů.
Placeni v hospode:
https://www.alza.cz/lightning-network
Vtip je v tom, že ty kryptoměny vám přeci nikdo nevnucuje.
Nikdo vám ani nevnucuje zlato.
Klidně si přeci u těch potištěných papírků (spolu s lidmi podobného názoru) zůstaňte.
Jen laskavě přestaňte trvat na zákonných monopolistických výhodách těch papírků. Zrušte legal tender legislativu. Zrušte DPH na stříbrných mincích. Zrušte daň z kapitálových výnosů u bitcoinu.
Srovnejme prostředí na férovou úroveň a pak se ukáže, která měna je pro lidi lepší. Ale nikdo ze zastánců zlata či bitcoinu vám přeci nehodlá bránit investovat do akcií italských či kyperských bank, do české či venezuelské papírové měny či do státních dluhopisů Turecka či Argentiny. Jen do toho.
Bohužel státy okrádají zdaleka nejčastěji obyčejné lidi a ne mafiánské bosy - ti jsou s politiky většinou jedna ruka, mají informace z první ruky, protekci a často i zákony psané jim na míru (třeba povinné přimíchávání biopaliv z řepky pro soudruha agenta Bureše - schváleno na mimořádném zasedání již končící sněmovny, kde toto bylo jediným bodem).
To obyčejné lidi státy z chutí obírají, protože ti se neumí tak dobře bránit. Plus jich je hodně, takže se na nich dá celkově více napakovat. To právě na obyčejné lidi doléhají nejvíce státní loupeže typu:
- (hyper)inflace
- měnová reforma
- výběr výpalného za "ochranu" (takzvané daně) a jiné nevyžádané služby
- vyvlastnění zlata (viz USA 1933)
- omezení výběrů z účtů (Řecko, Kypr, ...)
- znárodnění 3.penzijního pilíře
- omezení přeshraničních bankovních převodů
- pozastavení směnitelnosti měny
- měnové intervence (ve prospěch zahraničním vlastněných velkých exportérů)
- kvantitativní uvolňování (ve prospěch velkých bank)
- atd...
Někdy je ve smlouvách inflační doložka, a záleží na přesné formulaci, zda by se vztahovala i na deflaci.
Pokud nedojde k poklesu cenové hladiny všude stejně, vznikají problémy z toho rozdílu cenových hladin, ne z toho, že došlo k deflaci. Pokud dojde ke snížení cen produktů a nedojde ke snížení platů a mezd, musí to být vyrovnáno zvýšením produktivity práce. Opravdu nemůže celý stát vydělat na tom, že se prostě jen přepíšou čísla na cenovkách. Peníze jsou jednom odrazem reálných výkonů ekonomiky. Obrazem sice nepřesným, takže na „kurzových“ pohybech může někdo vydělat a jiný prodělat, ale nemohou na tom vydělávat všichni, perpetuum mobile nefunguje ani v ekonomice.
Dobry clanek. Jen par bodu k nemu:
- banka asi take nezverejni detaily diry v bezpecnosti driv, nez ji odstrani
- u bitcoinu je nafukovani objemu penez chybou (navic odstranitelnou rollbackem + se to vlastne nikdy realne nestalo) u statnich penez je to kazdodennim pravidlem
s tou deflaci je to zajimave .. puvodne jsem si take myslel ze je to naprosto jasne a neni nad cim uvazovat. Jenze pokud se budeme zabyvat ovlivnovanim mnozstvi penez v obehu tak mne napada ze misto v BTC se v prubehu casu a vzrustajici cene zacne obchodovat s mini bitcoiny, micro bitcoiny, nano bitcoiny atd... se stejnou hodnotou co puvodne mel BTC a z tohoto pohledu lze pripustit ze defacto jakoby roste mnozstvi penez v obehu .. nebo se mylim ?
Směním bitcoin v decentralizované směnárně za Monero. A pak zpět. A už je to jiný bitcoin a nikdo neví, jaký.
To samé samostatné BitcoinMixéry.
Nebo vsázka stejné částky na černou i červenou v anonymním decentralizovaném kasinu/ruletě.
Plus se zavádějí anonymizační vrstvy a protokoly přímo do bitcoinu - jakmile to lidé budou více chtít, bude po tom větší poptávka, někdo to nabídne - 1.lekce z ekonomie.
Atd..
Stačí se zajímat...
Inflace a deflace z definice znamenají změnu úrovně cenové hladiny, tedy změnu nominálních cen. Definici najdete v každé učebnici základů ekonomie.
Prohodil jste významy „reálné ceny“ a „nominální ceny“. To, co vidí kupující v obchodě na cenovkách, jsou nominální ceny – je tam nějaká částka vyjádřená v měně (např. českých korunách). Reálné ceny jsou ceny očištěné o inflaci nebo deflaci. Když bude vaše práce ohodnocena pořád stejně a za minutu práce si vyděláte na rohlík, je jeho reálná cena pořád stejná, bez ohledu na to, jaká cenovka (nominální cena) u něj bude uvedená. Pokud rostou reálné mzdy nebo klesají reálné ceny, můžete si za svůj plat koupit více. Pokud je inflace, rostou nominální ceny i nominální platy, ale pokud obě strany porostou právě o inflaci, pořád si za svůj plat koupíte to samé.
vubec nepochopil podstatu meho prispevku, mimochodem pokud bude v prubehu casu rust realna hodnota meho fixniho platu (koupim si za stejnou vyplatu podstatne vice), vubec nepotrebuji zvyseni platu natoz vyplaceni fixniho platu v mincich (to zase nechapu ja kam tim mirite, kdyz uvadim ze drobnejsi mince budou v budoucnu mit stejnou realnou hodnotu jako pred tim vetsi mince - ty samozrejme take alikvotne vetsi realnou hodnotu, je uplne jedno v jakych mincich mi bude vyplata vyplacena), pro cloveka s iq nad 60 je muj prispevek snad jasny
to vubec neni pravda, pokud se smluvni strany dobrovolne domluvi ze placeno bude napr. ve svycarskych francich, je dluznik povinen zaplatit ve svycarskych francich
https://www.bankovnipoplatky.com/hitem-letosni-zimy-jsou-hypoteky-v-rublech-26470
muzete uvest zdroj ze deflace znamena pokles nominalnich cen a ne realnych ?
podle mne deflace obecne znamena ze za stejne mnozstvi penez si za rok koupim vice zbozi stejneho druhu (spotrebni kos) nez nyni, tedy znamena vseobecny pokles cen, tedy realnych cen jak je kupujici vidi v obchodech na cenovkach. Nevim co by v tomto pripade mely znamenat nominalni ceny a jejich pokles, imho nesmysl.
Take pri deflaci roste hodnota REALNEHO dluhu, nikoliv nominalniho
ti co dali mínus na Ponzi 4.0 mohu vědět proč? diť bitcoin přesně roste na hodnotě POUZE pokud se nachází nový a nový investoři jakmile nejsou, cena okamžitě padá... prostě ponzi. Nebo snad těžení bitcoinu vytváří nějako hodnotu, nějaký materíál, službu, produkt? NE ;)
nikdo netvrdi ze by VSICHNI meli vydelat, to jste zase pootocil predmet debaty tam kam chcete. V pocatecnich obdobich na tom vydelaji spotrebitele se stejnou mzdou ci mzdou klesajici pomaleji nez vseobecna cenova hladina (zvlaste ti kteri si to spocitaji a budou odkladat nakupy) a prodelaji vyrobci (prodejci), v dlouhodobejsi perspektive imho na tom prodelaji vsichni (otazka je kdo v jakem pomeru), deflace neni cestou k optimalnimu ekonomickemu rustu
ale hlavne jak uvadim v jinem postu ja si myslim ze kdyby z BTC se stala v budoucnu rezervni mena misto USD, k zadne deflaci by nedoslo
Ten "hanebný monopol" je jedním z důvodů, proč má "státní" měna alespoň nějakou hodnotu, soudruhu. Co myslíš že se stane, když si kdokoli bude moci tisknout peníze (nebo pro jednoduchost použít ty z Dostihů a Sázek), a ostatní budou mít povinnost je přijímat jako legální platidlo?
Peníze zrušíme, bude jenom Bitcoin - chybný koncept od samého začátku. Jakmile vznikne jednotná globální měna, všechny kriminální elementy planety se soustředí na její kompromitaci - a dříve nebo později ke kompromitaci dojde. V tomto segmentu je jakákoliv unifikace a globalizace na škodu.
A on nekdo chce rusit ostati penize?
Jak by jakykoli zastance bitcoinu mohl rusit ostati penize? (altcoiny, statni fiat, zlate mince)
Jedine, co asi pozaduji je, aby se zrusil hanebny monopol statu na jedinou legalni menu.
Tedy povinnost tuto menu prijmat (ze strany vsech obchodniku), moznost v teto jedine mene vyrovnat jakykoli dluh (i kdyz smlouva mezi veritelem a dluznikem specifikovala vyrovnani v jine mene) a dalsi rada neferovych vyhod oficialni meny, cela "legal tender" legislativa a mnoho dalsich zakonu a podzakonnych norem zvyhodnujicich CZK.
Uz to, ze bitcoin neni povazovan za menu a tudiz statn chce dane/vypalne za "zisk" plynouci z jeho smeny (zmeny kurzu) je dost nefer a mel by se zrusit.
Nikdo myslim nechce vic, nez rovnopravnost. Odstraneni neferovych monopolistickych privilegii koruny a CNB.
https://en.wikipedia.org/wiki/Deflation
trvam na tom, ze proste za rok si za stejnou castku koupim vice (spotrebni kos), protoze VSEOBECNE doslo k poklesu cen (ne jen treba spotrebni elektroniky pri existujici inflaci ve vsem ostatnim, u spotrebni elektroniky to muze byt pokles cen vzhledem k nizsim vyrobnim nakladum, optimalizacim, zajistenim levnejsich subdodavek atd. v dalsim roce), jen pro pripad namitky deflace nema co delat s vyrobnimi naklady zbozi prodejce, je to proste vseobecny previs nabidky nad poptavkou (ktery muze byt zpusoben vice faktory) ktera vede k vseobecnemu poklesu cenove hladiny
take trvam na tom, ze napr. splaceni dluhu se stava REALNE drazsim
jeste jsem u nas nevidel deflacni dolozku v uverovych smlouvach
jinak pokles mezd je jen kdyz dojde k deflacni spirale, jinak v prvnich obdobich kdy to neni jiste na tom kupujici (ten kdo ma stale stejny prijem) vydela a navic snizeni mezd nemusi casove odpovidat snizovani vseobecne cenove hladiny (jde o timing, muze na tom vydelavat i nadale staci kdyz bude odkladat spotrebu do budoucna tam kde uzna za vhodne)
A kterou tu inflaci mate na mysli?
http://www.shadowstats.com/alternate_data/inflation-charts
Kdyz stat neustale zamlzuje a meni metodiky, aby vychazela co nejnizsi (a ospravedlnilo se tak vyssi zvyseni menove zasoby).
Ne. Puvodni definice inflace (od slovesa TO INFLATE) bylo NAFOUKNUTI menove zasoby. A jejim DUSLEDKEM je zvyseni cenove hladiny. Viz Milton Friedman:
"Dalším jeho tvrzením, dlouho považovaným za kacířské, byla věta, že inflace je pouze monetární jev (anglicky zkráceně a v populární formě: „only money matters“). Jediným důvodem, proč ceny rostou, je podle Friedmana neustále se zvyšující množství peněz v oběhu. Inflace tak nemá v dlouhém období žádný přímý, a zejména ne pozitivní vztah k hospodářskému růstu a nezaměstnanosti"
http://www.cevro.cz/cs/212408-milton-friedman-vsim-hledej-penize
Tisk bankovek ani ražba mincí také nepřináší žádnou hodnotu. Hodnota peněz je v tom, že jsou lidé ochotni je směňovat, takže je naopak ideální, když peníze žádnou vlastní hodnotu nemají. To, že bitcoin roste na hodnotě, je jenom dočasná anomálie, a pro fungování bitcoinu to vůbec není potřeba. Je potřeba rozlišovat mezi měnou a tím, co různé subjekty s tou měnou dělají. Pokud někdo rozjede klasické letadlo „pošlete stovku a dalších pět vám pošle každý stovku“, je to klasické Ponziho schéma, ale neznamená to, že je na Ponziho schématu založená česká koruna, je na něm založena pouze to jedno „letadlo“.
http://journal.fsv.cuni.cz/storage/683_539_549.pdf
Navíc bitcoin je a až do roku 2140 bude inflační :-)
Znovu, pro neabsolventy:
1) Deflace nicemu nevadi, to je jen propaganda tech, co maj v rukach tu monopolni tiskarnu. Opravdu jsi peclive cetl to PDF?
2) Puvodni definice INFLACE je NAFOUKNUTI menove zasoby (od slovesa to inflate). To teprve az socialni inzenyri zacali za inflaci vydavat rust cen (coz je ale jen dusledek), navic v tom mereni maj dost chaos, respektive stale menej metodiky, aby jim inflace vychazela co nejnizsi (a oni mohli vesele dal tisknout):
http://www.shadowstats.com/alternate_data/inflation-charts
3) Jelikoz bitcoin na rozdil od statnich men nikdy nemuze mit vynuceny monopol (jak by se anarchisticky asi vynucoval?), tak lide a firmy zcela svobodne mohou pouzivat X dalsich men, cimz se tva utkvela predstava o katastrofalni deflaci dale dost vyvraci.
V příkladu s televizemi píšete o poklesu reálných cen. Deflace znamená pokles nominálních cen. To je každé něco úplně jiného a nemůžete to volně zaměňovat.
inflace prospívá dlužníkům (na úkor věřitelů)
To je také nesmysl, záleží na poměru inflace a úroků. Problém tedy nastává jenom tehdy, pokud se skutečná inflace liší od očekávané.
Přesně tak.
Ostatně většinu historie lidstva byla deflace. Platilo se zlatem a toho se těžilo jen tolik, že ho přibývalo podstatně pomaleji, než o kolik rostla produkce či produktivita (s výjimkou skokového nárůstu po objevení Ameriky).
Že pokles cen ničemu nevadí jasně vidíme např. u plochých televizí.
Jejich ceny jdou dolů (kvalita a uhlopříčka při tom roste). A ZCELA ZJEVNĚ to nevede k tomu, co deflační alarmisti tak rádi tvrdí:
- že lidé při setrvale klesajících cenách budou odkládat nákupy, aby později nakoupili více za méně peněz: NEDĚJE SE a lidé obměňují LCD televize, řekl bych dokonce se stále se zkracující periodou
- že výrobci klesající cenou budou trpět: nevypadá to, že by LG, SONY a SAMSUNG nějak trpěly, ne??
Efekt je přesně opačný: když jdou ceny dolů, s chutí si TV koupím po kratší periodě, než minule. Díky tomu, že je TV levnější, zbudou mi peníze i na nákup něčeho jiného (dříve nezbyly) a tak svým dalším nákupem podpořím i producenty jiných statků.
O nutnosti inflace nás přesvědčuje pouze propaganda státu a centrální banky. Zdůvodňují tím měnovou expanzi, nutnost zvyšovat množství peněz. Ostatně, kdybych já měl monopol na tisk peněz, tak také všude trousím, jak prospěšnou činnost dělám! A je tu ještě jeden aspekt: inflace prospívá dlužníkům (na úkor věřitelů). A zdaleka největším dlužníkem široko daleko je STÁT. Proto každý politik, úředník, státem placený či vzdělaný ekonom trousí tuto státní propagandu.
http://www.hayek.sk/wp-content/uploads/2012/12/rothbard_penize.pdf
Největší ponzi je státní průběžné penzijní letadlo.
Je asi 1000x horší proto, že účast v něm je povinná (přestože ekonomové i politici nám klidně drze přiznají, že my už nic nedostanem).
Naproti tomu do bitcoinu nikdo nikoho jít nenutí. Je to svobodná volba každého. Je to tedy 1000x morálnější, než státní penzijní ponzi. Každý se může svobodně rozhodnout na bitcoin nepřecházet.
Pokud se jeho rozhodnutí ukáže jako moudré, bude odměněn. A pokud se jeho rozhodnutí ukáže jako chybné, také si sám ponese důsledky.
https://www.e15.cz/kryptomeny/cena-bitcoinu-uz-letos-dosahla-dna-mini-vetsina-velkych-hracu-z-wall-street-1352032
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.