Hlavní navigace

Osvěžte si paměť, vzkazuje Paroubkovi ředitel zpravodajství ČT

7. 6. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

7. 6. 2007

Za nešťastné, ale později napravené, považuje ředitel zpravodajství České televize Zdeněk Šámal přerušení přímého přenosu tiskové konference předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, kde šéf nejsilnější opoziční strany kritizoval veřejnoprávní ČT. Šéfredaktor zpravodajství ČT Michal Petrov rozhodl o předčasném ukončení přenosu konference ve chvíli, kdy Jiří Paroubek kritizoval přístup dramaturgů pořadu Otázky Václava Moravce.

Paroubkovi se nelíbilo, že když se nedělní diskuse s ním nechtěl zúčastnit premiér Mirek Topolánek (ODS), televize mu dala prostor v dalším vydání pořadu, aniž by měl ve studiu oponenta. Tuto kritiku ale ČT neunesla a živý přenos Paroubkovy konference přerušila. Po stížnosti ČSSD zpravodajský kanál ČT 24 odvysílal kompletní záznam konference včetně Paroubkovy kritiky na adresu Kavčích hor. Hned poté ČT 24 zařadila další přenos tiskové konference ČSSD, kde Paroubek postup televize znovu kritizoval.

Na Paroubkovu opakovanou kritiku dnes v deníku Právo reaguje ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal. Přerušení přenosu první tiskové konference považuje za problém, ale odůvodňuje ho změnou původně ohlášeného tématu. Okamžité odstřižení projevu v okamžiku, kdy pan Paroubek přestal mluvit o tom, o čem slíbil předem – totiž o radaru a reformě veřejných financí – a začal opět spílat České televizi, nebylo šťastnou a správnou reakcí, připouští Šámal. Zároveň ale připomíná celou genezi sporu.

cif-tip-téma-foto

Podle Šámala využil Paroubek situaci k další nepředložené kritice zpravodajství ČT. Ředitel zpravodajství předsedovi ČSSD připomněl jeho dopisy z letošního dubna a loňského června, v nichž se dožaduje, aby s ním televize natočila rozhovor a pozvala ho do Otázek Václava Moravce. Oba dopisy jsou uloženy v archivu ČT a nemusíme se tedy odvolávat na „utajované zdroje“, jako to v pátek učinil Jiří Paroubek v odpovědi na dotaz, kdo mu řekl o „dosti striktním“ požadavku na vystoupení ze strany premiéra Topolánka, píše Šámal.

Do letošního 4. června odvysílala ČT 24 celkem 44 mimořádných vystoupení představitelů ČSSD, konstatuje Šámal. ODS s čistě stranickou agendou přišla na řadu dvanáctkrát, představitelé trojkoaliční vlády pak dvaašedesátkrát. Otázky Václava Moravce Jiří Paroubek navštívil od začátku roku čtyřikrát, Mirek Topolánek třikrát. Je-li toto výraz běloruských a kubánských přístupů ČT, pak snad lze doporučit jen návštěvu obou zemí a setkání s tamějšími představiteli opozice pro snadnější tvorbu úderných metafor, vzkázal ředitel zpravodajství ČT Jiřímu Paroubkovi.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.