Hlavní navigace

Otázky Václava Moravce a 168 hodin v HD? Možná už příští rok

29. 6. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
29. 6. 2010

Pravděpodobně příští rok se dočkají diváci České televize pořadů, které jsou vysílány ze Studia 8, tedy virtuálního studia, ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Šlo by tak například o Otázky Václava Moravce, 168 hodin, Toulavou kameru nebo třeba Objektiv. Serveru DigiZone.cz to řekl v rozhovoru, který připravujeme na příští týden, technický ředitel veřejnoprávní televize Rudolf Pop.

DOKUMENT: Připravenost České televize na vysílání v HD (PPT, 5,3MB)

Tlak složek výrobních je, abychom připravili studio pro HD snímání. Na podzim budeme připravovat investiční plán pro rok 2011 a byli bychom rádi, kdybychom tam toto mohli uplatnit, uvedl Pop. Vše pak záleží na Radě České televize, která bude rozpočet médiu z Kavčích hor schvalovat. Technický ředitel ČT upřesnil, že výroba například tlačí na výrobu v HD u pořadu Michaely Jílkové Máte slovo. Jde o typický studiový pořad. Dále by mohlo jít o další diskusní pořady, konstatoval Pop.

MM socky3

ČTĚTE TAKÉ: ČT 24 HD? Nejsme infotainment, říká šéf digitalizace České televize

Podle informací serveru DigiZone.cz pochází technologie virtuálního studia již z roku 1998, takže morálně zastaralo v roce 2006. V současné době tedy přesluhuje přibližně čtyři roky. Rudolf Pop uvedl, že pokud dojde k obměně vysílací techniky, byl by nesmysl, aby se do Studia 8 v roce 2011 pořizovaly SD technologie. Vedoucí Audioinženýringu ČT Milan Gazdík odhadl přechod na plný HD formát v horizontu tří až pěti let.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.