Hlavní navigace

Otazníky kolem Googlu a Číny, Alexa v mikrovlnkách a co udělá 45 minut výpadku Facebooku

23. 9. 2018
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: Amazon
Apple nemaže lidem filmy, děravý Grindr, Facebook oznámí svůj chytrý reproduktor Portal, RIP Path. A taky děravý Twitter. Co ještě přinesl právě končící #tyden.

Apple komusi smazal zakoupené filmy a média začala řešit aféru. Jenže se brzy ukázalo, že si dotyčný v Applu přepnul region, a tím pádem ztratil k regionálně omezeným filmům přístup. Takže to samozřejmě není aféra týkající se Applu, ale další ukázka nesmyslného teritoriálního systému autorského práva. Toho práva, které se zásahem Evropské unie mimochodem stalo ještě více teritoriální. Viz No, Apple didn't delete that guy's movies. Here's what really happened.

CEO Googlu Sundar Pichai popírá práce na Dragonfly, vyhledávači, který sleduje uživatele, cenzuruje výsledky a Číně má umožnit dohled nad uživateli i obsahem. Udělal to v e-mailu poslaném do firmy, ve kterém vyjadřuje i potřebu, aby Google zůstal politicky neutrální. Předmětný e-mail najdete v E-mail: Google CEO denies bias in search results a celé je to poněkud v rozporu s tím, že Google měl vynutit smazání memoranda, ve kterém zaměstnanci protestovali proti specifické verzi Googlu (označované jako Dragonfly) pro Čínu. O tom je řeč v GOOGLE SUPPRESSES MEMO REVEALING PLANS TO CLOSELY TRACK SEARCH USERS IN CHINA.

Skoro polovina všech telefonátů v USA v příštím roce budou podvody. Většina podvodníků bude využívat lokální prefixy. To proto, aby uživatelé telefon zvedli, nebo pro to, aby oběť zavolala zpět. Ve skutečnosti půjde o volání na drahé číslo. V Česku už podobné podfuky známe také, běžně vám bude volat neznámé číslo z Tuniska, které začíná dvojkou stejně jako Praha. Viz Almost half of US cellphone calls will be scams by next year, says report.

TELEgraficky

Regex v Google Sheets ■ LeapSecond.com ■ RIP YouTube Gaming ■ Adobe kupuje Marketo, 4,75 miliardy dolarů ■ Maniac ■ Twitch zablokovali v Číně ■ BlueStacks je rychlejší ■ Let's Encrypt a 380 milionů certifikátů Doom.xls ■  The Room Vzpoura linuxových vývojářů ■

WEBDESIGN, INTERNET

Google předává AMP do modelu otevřené správy. To je poměrně dost dobrá zpráva, která by mohla pomoci tomu, že AMP přestane být snahou zlikvidovat otevřený internet a platné standardy. Viz An open governance model for the AMP Project a A new governance model for AMP #1. Více se o Accelerated Mobile Pages (AMP) můžete dočíst v trojdílném seriálu na Lupě.

45 minut výpadku Facebooku? 2,3% růst provozu na webu, 11% zvýšení přímé návštěvnosti webů, 22% navýšení otevírání dalších aplikací, 8% navýšení vyhledávání. Vlastně by asi neuškodilo ten Facebook kompletně zrušit.

SOFTWARE

90 % amerických hráčů hraje hry na mobilních zařízeních, 59 % je multiplatformních. Hry v USA přitom hraje 211,2 milionu lidí. Mobilní zařízení znamená tablet či mobil. 52 % hraje hry na počítači, konzole jsou na třetím místě s 43 %. Hry navíc tvoří až 16 % týdenního volného času, 18 % zabírá internet, 15 % poslouchání hudby a 13 % sociální média. Viz NPD: 90% of U.S.’s 211.2 million gamers play on mobile, 59% are multiplatform.

Data Studio od Googlu je nově volně dostupné. Viz Data Studio is now generally available.

Ubuntu můžete mít na tři kliky připravené pro Windows Hyper-V. Stačí v Hyper-V Quick Create vybrat předpřipravené image Ubuntu. Viz Run Ubuntu virtual machines made even easier with Hyper-V Quick Create a nezapomeňte, že Ubuntu je stále také možné mít jako WSL (Windows Subsystem for Linux).

HARDWARE

Amazon výrazně rozšířil možnosti Alexy, včetně čipu, který výrobci mohou využít pro vlastní hardware – třeba do mikrovlnky. Oznámeny byly i nové reproduktory Echo, včetně Echa určeného pro automobily. Zajímavý je i pokus z Alexy udělat domácí zabezpečovací systém. Viz Amazon’s New Microwave: ‘Alexa, Please Defrost My Chicken’ a Alexa for Everyone.

Facebook oznámí Portal, svůj chytrý reproduktor, někdy v příštím týdnu. Alespoň to píše Mashable v Facebook's video chat smart speaker, Portal, is set to be announced next week, a pokud jste o novém příspěvku na poli chytrých repráků ještě neslyšeli, tak je dobré vědět, že to má být zařízení určené pro videochat, tedy konkurence pro Amazon Echo Show. Má se prodávat ve dvou velikostech, větší má stát okolo 400 USD, menší okolo 300 USD. Zajímavé je, že by zařízení mělo nabízet integraci Alexy. A pokud přemýšlíte nad ochranou soukromí, tak to bude sledovat pohyb lidí po místnosti a umět je rozeznávat.

MARKETING A KOMUNIKACE

Facebook přestane posílat své týmy pomáhat volebním štábům stran. Čemuž samozřejmě můžete a nemusíte věřit, protože pro Facebook jsou důležité jen a pouze peníze, které utrží za reklamu. Viz Facebook stops sending staff to help political campaigns a celé je to stále jedním z PR kroků, které mají řešit to, že Rusko ovlivňovalo volby v USA, skandál s Cambridge Analytica a další s tím související věci. Zajímavá je zmínka o 44 milionech dolarů, které Donald Trump utratil za kampaň jenom na Facebooku.

Jaká frekvence opakování inzerátu je na Facebook už příliš vysoká? Podle Facebook Ad Frequency: How High Is Too High? to vypadá na ideální maximální počet opakování někde do sedmi, pak už poměrně rychle rostou náklady na akvizici. Doporučují tam každopádně 1,8 až 4.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Amazon vyšetřuje v USA a v Číně úniky interních informací o obchodnících. Vynášet by je měli zaměstnanci Amazonu a pochopitelně za to dostávají zaplaceno. Sloužit by měly prodejcům, kteří s pomocí interních informací zlepšují své prodeje. Prostě interní nebezpečí je vždy jedno z těch nejzásadnějších. Viz Amazon Investigates Employees Leaking Data for Bribes.

Grindr stále umožňuje zjistit, kde se nacházejí jeho uživatelé. O bezpečnostní chybě se ví už dlouho, ale Grindr s ní stále nic nedělá. Dokonce můžete použít aplikaci Fuckr pro zjištění polohy lidí, kteří se naivně domnívají, že Grindr chrání jejich soukromí. Jediné, na co se Grindr zmohl, je použít DCMA pro znepřístupnění aplikace. Což samozřejmě nic neznamená, forků najdete dost. Viz There’s A Simple Fix, But Grindr Is Still Exposing The Location Of Its Users a It is Still Possible to Obtain the Exact Location of Millions of Cruising Men on Grindr, kde upozorňují na to, že zjistit lze i řadu velmi osobních informací o uživatelích.

Velká Británie se chystá regulovat internet, včetně toho, že by nový regulační úřad měl ověřovat věk pro vstup na sociální sítě a hlídat právní odpovědnost firem za zveřejňovaný obsah. Nenávistné projevy a nelegální obsah bude tento orgán stíhat pokutami, pokud nedojde k jejich odstranění do několika hodin. Viz The UK Government Is Planning To Set Up A Regulator For The Internet.

Alex Jones a jeho Infowars mají ban už i na PayPalu. Důvodem je propagace násilí, což je samozřejmě v rozporu s pravidly tohoto platebního nástroje. Infowars toho nakonec moc nezbylo, poté, co ho smazal Facebook, se přidaly i Apple, YouTube a nakonec i Twitter. PayPal má ovšem dost hodně máslo na hlavě, protože Infowars podmínkám nevyhovuje už dlouho a lidé na to opakovaně poukazovali. Viz PayPal bans Infowars for promoting hate.

John Hancock přichází s životním pojištěním vyžadujícím využití zařízení od Fitbitu pro sledování zdraví. Jak správně poznamenává server The Next Web, jde o potenciální noční můru pro soukromí a bezpečnost. Viz Fitbit-based life insurance is a potential privacy and security nightmare.

Společnosti v Číně mají povinnost instalovat lokální zadní vrátka. V Lenovo: Companies working in China may have to install local backdoors se tomu věnují ve snaze zjistit, jak je to s počítači a dalšími zařízeními, na kterých se podobné věci mohou vyskytovat. A píší tam, že v Číně být mohou, protože to mohou vyžadovat místní zákony. Ale tam, kde to zákony nevyžadují, prý nejsou. Včetně jedné podstatné připomínky, že cokoliv, co prochází skrz čínské servery, nemůžete brát jako bezpečné.

Chatovací aplikace Blastchat ukládala hesla a další citlivé údaje v přímé textové podobě. Pikantní je, že Blastchat byl vybrán pro Kin Developer Program, inkubátor vytvořený a financovaný tvůrci chatovátka Kik. Blastchat po upozornění na nedostatky nejprve klasicky zjištění zlehčoval, aby poté aplikaci prostě odstranil z App Store i Google Play. Ještě pikantnější je, že Kik prověřuje kód všech aplikací, které přijal do inkubátoru. Bezpečnost aplikací ale prý budou řešit až v říjnu, na Demo Day. Chatovací aplikace v inkubátoru navíc musí mít integraci s kryptoměnou Kin. Viz Kik-approved messaging app caught storing user passwords in plain text.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Twitter umístí na začátek newsfeedu živé vysílání účtů, které sledujete, ať chcete, nebo nechcete. Velmi pravděpodobně nechcete, protože Periscope (přes který Twitter živé vysílání řeší) není příliš funkční a Twitter nikdy na živé vysílání zařízený nebyl. Ale Twitter je přesvědčený, že všichni budeme živě vysílat a všichni chceme živá videa, takže není úniku.

Path definitivně končí a možná už si ani nepamatujete, že tahle sociální síť kdy existovala. Jedna z mnoha snah „porazit Facebook“ byla výjimečná opravdu povedenou mobilní aplikací, ale žádná další pozitiva už se na ní najít nedala. Omezení na maximálně 50 přátel bylo sice dobrým PR tahem, ale v praxi smysl nedávalo. Path se rozloučí 18. října, po osmi letech existence a dosažení maxima v podobě 15 milionů uživatelů a ohodnocení na 500 milionů dolarů. Možná se měli prodat Googlu, který za síť chtěl zaplatit 100 milionů. Path nakonec v roce 2015 koupilo Kakao, ale nic to nepřineslo. Viz The Last Goodbye.

Boj Facebooku s fake news možná funguje. Snižuje se jim zapojení. Otázkou zůstává, zda zapojení (engagement) je ta správná metrika. Tedy, správná pro Facebook asi bude, pokud klesá, tak se dá použít jako důkaz úspěchu. Jenže, zapojení, to víme, klesá napříč celým Facebookem. Viz Facebook’s Crackdown on Misinformation Might Actually Be Working a Trends in the Diffusion of Misinformation on Social Media (PDF).

Instagram možná hashtagy oddělí do samostatné podoby, a nebude je tak nutné zadávat přímo do příspěvku či do komentářů. Což by rozhodně neuškodilo, příspěvky zaplavené desítkami hashtagů jsou už několik let značně nepříjemná záležitost. Viz Instagram may divide hashtags from captions to end overhashing.

Instagram možná (konečně) doplní klasické sdílení příspěvků. Tedy to, že příspěvek z jiného účtu budete moci nasdílet na účet vlastní tak, aby ho viděli vaši sledující a aby zůstala zachována kompletní podoba a informace z původního příspěvku. Prostě to, co je Sdílení/Share na Facebooku či Retweet na Twitteru. Viz Instagram is testing a native resharing feature for the feed, kde je i zábavné čtení o tom, jak se Instagram bojí sdílení, že by prý zlikvidovalo „osobní charakter“ účtů. A místo toho, aby už dávno přidali to, co je přirozené, tak to zkoušejí přes přímé zprávy nebo přes Příběhy.

Twitter opravil chybu, která posílala vaše přímé zprávy i chráněné tweety cizím vývojářům. Ta chyba existovala minimálně od května 2017, objevena ale byla až 10. září 2018. Šestnáct měsíců zásadní chyby narušující soukromí je vlastně dost dobrým příkladem toho, že na internetu žádné soukromí neexistuje a existovat nemůže. Viz Fixing a bug in our Account Activity API.

MOBILNÍ APLIKACE

CSS na webu stačí k havárii a restartu iPhonu či iPadu, Safari na Macu zamrzne. Stačí na to 15 řádků kódu. Viz safari-ripper.html a asi správně chápete, že to je chyba ve Webkitu jako takovém (ten používá všechno, co zobrazuje webové stránky v iOSu a Safari na Macu). Pohled na předmětný kód trochu fascinuje, hlavně tím, jak někdo dokáže přijít na něco tak nereálného. Pokud si chcete otestovat, zda vám to sestřelí telefon, zkuste tady.

Swiftkey začali masově mazat uživatelské účty a vůbec nebudete tušit proč. Pokud vám Swiftkey na iOS či jinde náhle suše oznámili, že váš účet byl zrušen, tak se nedivte. Prostě jste přehlédli nějaké to upozornění, že o účet přijdete. Podle všeho je to „kvůli GDPR“, protože jste jim nedali souhlas k ukládání dat. Velmi originální řešení, protože GDPR se mělo řešit v polovině května a Swiftkey tvůrci se probudili až v září. Další nezávislá vlna mazání navíc souvisí s tím, že Swiftkey ruší účty uživatelům, kterým je méně než 16 let. Opět v dalším absurdním nepochopení GDPR.

Apple uživatelům přiděluje „skóre důvěryhodnosti“ na základě dat z jejich telefonů. APPLE IS QUIETLY GIVING PEOPLE ‚TRUST SCORES‘ BASED ON THEIR IPHONE DATA není pěkné čtení, a už vůbec to nevypadá na nějaký výmysl. Zmínka o skóre se objevila v aktualizovaných podmínkách ochrany soukromí. Apple vaše skóre bude určovat podle toho, s kým si voláte a posíláte e-maily. Samozřejmě to dělá pro dobro uživatelů, má se tím předejít podvodům.

Xiaomi opravdu zobrazuje reklamu v (například) Nastavení telefonu v MIUI. Dělá to u levnějších modelů. Viz Xiaomi admits to showing ‘unobtrusive’ ads on its Android phones, a pokud to chcete vypnout, tak to možné je, ale nezaručí to, že to opravdu inzerci odstraní. Vypnutí je v Soukromí → Reklamní služby → Přizpůsobit reklamní doporučení.

STARTUPY A EKONOMIKA

Marc Benioff (zakladatel Salesforce) koupil za 190 milionů dolarů Time Magazine. Další médium tak míří do soukromých rukou bohatých lidí (vedle Marca Benioffa je kupujícím i jeho žena Lynne Benioff). Viz Time Magazine Sold to Salesforce Founder Marc Benioff for $190 Million.

Digitální reklama tvoří 51 % útraty za reklamu v USA. A další roky přinesou další nárůst podílu digitálu na úkor reklamy klasické. Viz Report: Digital now makes up 51% of US ad spending a MAGNA ADVERTISING FORECASTS (FALL UPDATE – EXECUTIVE SUMMARY).

Apple zaplatil Evropské unii pokutu ve výši 15 miliard dolarů za snahu vyhnout se v letech 2003 až 2014 placení daní. Apple v tom samozřejmě nebyl sám a „Double Irish“ trik umožňoval platit pouze zlomek toho, co by firma teoreticky platit měla. Na obranu Applu se dokonce postavilo i samotné Irsko, ale to je celkem pochopitelné s ohledem na to, že to pro zemi není nijak příznivé. Samotná pokuta je nicméně prozatím skončila v úschově, Apple se totiž proti ní v roce 2016 odvolal. Viz Apple has finished paying $15 billion European fine.

MM socky3

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.