Hlavní navigace

Otestujte nové mapy od Google, pozvánka už není třeba

17. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V květnu oznámené nové mapy od Google, které prošly radikální změnou vzhledu, funkčnosti a provedení mapových podkladů, už nejsou na pozvánku. Můžete je začít zkoušet ihned.

V květnu Google oznámil novou verzi svých webových map. Na adrese www.google.com/maps/about/explore bylo možné zažádat si o pozvánku a při trošce štěstí a čekání jste se mohli vydat testovat novou verzi. Z oznámení týmu Map Google na Google+ plyne, že pozvánek už není potřeba a na téže adrese můžete začít nové mapy ihned zkoušet.

O nových mapách platí to, co už bylo napsáno v květnu – vypadají dobře, ale je to beta. Právě proto, je vhodné nové mapy co nejvíce vyzkoušet a dát Googlu zpětnou vazbu. Zejména tam, kde něco podstatného postrádáte.

Informace o městské dopravě

Přecpané nebo volné slince? 

Nové mapy prošly radikální změnou vzhledu, funkčnosti a provedení mapových podkladů. Stává se z nich informační nástroj – hlavně snahou předkládat daleko více informací o objektech na mapě. S tím také souvisí to, že jsou daleko více „klikací“ než ty předchozí. Čistě teoreticky by se také měly „učit“ – podle toho, jak je budete používat a využívat.

Zlepšují se, ale stále beta

Oproti květnové počáteční podobě se v mapách od Google dočkáte změn. Místy se zjednodušilo ovládání, zrychlilo se zobrazování mapových podkladů. Stále ale budete postrádat některou funkčnost z map původních. Narazíte na problémy s vkládáním značek, nejspíš se vám nepodaří najít snadno vaše vlastní mapy (prostě „My Maps“ se někde ztratilo cestou, doufejme, že prozatím, byť můžete zkusit mapsengine.google.com), marně budete hledat terénní pohled.

„Earth“ pohled

„Earth“ a „Tilt“ – šikmý pohled

Na druhou stranu, některé věci najdete v ozubeném kolečku nahoře vpravo (přepnutí na klasickou mapu, „My Places“ nakonec vedoucí k „My Maps“, nastavení vyhledávání), ale stejně jako v řadě dalších případů vás to odvede pryč z nových map. Paradoxně dva měsíce po spuštění bety stále chybí možnost vytvořit si odkaz na místo v mapě. Zatímco původně to bylo vysvětlitelné nemožností volného přístupu k novým mapám, nyní toto omezení padá.

BRAND23 Workshop

Chybět vám ale možná bude i rozdělený pohled s mapou a Street View, možnost určit více cílů při plánování trasy. A u Street View stále bude poněkud chybět „panáček“ pomáhající určit, kde je Street View dostupné (je nutné se naučit klikat na mapu, přítomnost Street View se projevuje zobrazením fotografie s možností přepnutí na Street View).

Plánování trasy

Plánování trasy – detailní přehled

Prozatím není nejspíš ani dostupná možnost využití map mimo Google, ale to se zcela určitě také změní. Co ještě můžete postrádat? Asi vše, co je doposud na pravém kliku myší – zjištění, co je v okolí (to ale funguje „přímo“), zjištění zeměpisných souřadnic, atd.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).