Hlavní navigace

Outlook.com nabízí komunikaci přes Skype

30. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

První uživatelé služby Outlook.com mohou ze svého webového prohlížeče volat přes Skype. Šance na jeho podporu ze strany konzole Xbox 360 se naopak zdá již minimální.

Microsoft nasazuje do webového rozhraní své nové e-mailové služby Outlook.com možnost komunikace prostřednictvím služby Skype, kterou v roce 2011 koupil za 8,5 miliardy dolarů. Jak již jste si mohli na Lupě přečíst, šlo o dlouhodobě plánovaný krok. Jen se dosud nevědělo, kdy se k němu Microsoft uchýlí.

Zatím je pro Skype nutné instalovat plug-in. Důležitější informací však je, že Skype a Outlook.com se aktuálně propojují jenom uživatelům z Velké Británie, a to ještě postupně. Po odladění má být propojení obou klíčových internetových služeb Microsoftu dostupné na globální úrovni. Ve vzdálenějším budoucnu by pak Microsoft rád nabídl Skype i bez plug-inu. 

Tomu ovšem brání rozkol tvůrců prohlížečů, který nastal při přípravě potřebného webového standardu. Google přišel s projektem WebRTC, k němuž se z velkých hráčů hlásí také Mozilla. Naopak Microsoft projekt kritizuje a pustil se do vlastního vývoje. Jeho alternativa CU-RTC-Web se však na rozdíl od WebRTC dosud netěší ani počáteční implementaci v žádném z prohlížečů. 

Microsoft začíná propojovat Skype a Outlook.com v době, kdy definitivně končí s provozem své původní komunikační služby Messenger (dříve Windows Live Messenger, původně MSN Messenger). Dnes by Microsoft Messenger měli opustit poslední uživatelé s výjimkou těch čínských, protože Skype má dlouhodobé problémy s úřady komunistického režimu v Číně.

MM socky3

Stále není jasné, jestli se služby Skype dočká herní konzole Xbox 360. Její vlastní komunikační služba Video Kinect dříve nabízela kompatibilitu se službou Windows Live Messenger, ale ta nyní končí. Naposledy jsme se ptali v české pobočce Microsoftu v polovině dubna 2013, ale odpovědi jsme se opět nedočkali.

Dost možná to souvisí s tím, že Microsoft plánuje 21. května 2013 seznámit veřejnost se svými plány ohledně nástupce konzole Xbox 360, která je po výkonnostní stránce za zenitem. Zájemci mohou prezentaci od 19:00 našeho času sledovat přes Xbox Live nebo na Xbox.com. Spekuluje se, že podpora služby Skype má být jedním z prodejních argumentů nové konzole.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.