Hlavní navigace

Ovlivnila Show Jana Krause prezidentské volby na Slovensku? Co na to regulátoři obou zemí?

27. 3. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Jan Kraus si do svého pořadu zval protikandidáty Róberta Fica, v jednom případě dokonce v době volebního moratoria. Jak se k tomu staví televize Prima, regulátoři a slovenská média?

Kraus si dělal z Fica legraci

Jan Kraus se rozhodl rázně vstoupit do prezidentských voleb na Slovensku. Dva pátky po sobě si pozval do své Show Jana Krause na Primě kandidáty, kteří se ostře vymezují proti favorizovanému premiérovi Róbertu Ficovi z vládní strany Směr – sociální demokracie. Nejprve v pátek 14. března, den před prvním kolem prezidentských voleb a v době volebního moratoria, vyzpovídal Milana Kňažka, který by se v ten samý den už na žádné slovenské televizi nemohl objevit (pokud by on a provozovatel vysílání nechtěli porušit zákon), a o týden později pak postupujícího kandidáta Andreje Kisku, mezi nímž a Ficem se tento víkend rozhodne.

Kiska se v Show Jana Krause neobjevil během slovenského volebního moratoria, ale stejně jako v případě Kňažka se velmi silně vymezoval vůči Ficovi, který se v Krausově pořadu neobjeví. Jan Kraus sice už 14. března v rozhovoru s Milanem Kňažkem řekl, že slovenského premiéra už jednou loni do svojí Show zval, a prý byl dokonce i na cestě, ale nakonec do pořadu nedorazil. Totéž potvrzuje i televize Prima, která pozvání dvou vybraných prezidentských kandidátů do Show Jana Krause těsně před volbou hlavy státu na Slovensku nepovažuje za porušení pravidel nestrannosti a objektivity.

Prima: zvali jsme i Fica, dvakrát odmítl

„V rámci české prezidentské kampaně byli osloveni všichni prezidentští kandidáti a v pořadu se objevili ti, kteří pozvání přijali. Vzhledem k tomu, že český divák se velmi zajímá o dění na Slovenku, přišlo nám logické oslovit kandidáty, kteří se v průzkumech pohybovali na prvních třech místech. Pan Fico pozvání dvakrát zrušil. Termíny účasti v pořadu se ladily podle natáčecích dnů a vytíženosti hostů. Naše vysílání je určeno pro území České republiky, sou hlasy s přenosem našeho vysílání na Slovensku třetím osobám neudělujeme,“ sdělil a dotaz serveru DigiZone.cz šéf PR a komunikace Jiří Haramul.

Nesouhlas Primy s šířením jejího signálu na Slovensku je důležitou poznámkou, protože zahraniční televizní stanice mohou být zařazeny do nabídek slovenských kabelových a satelitních operátorů pouze na základě písemného souhlasu provozovatelů těchto programů. Pak by zřejmě tito operátoři nesli právní odpovědnost za porušení volebního moratoria v případě vystoupení Milana Kňažka v předvečer prvního kola prezidentské volby na Slovensku na obrazovce Primy šířené na Slovensku. Mimochodem, české televize mají na Slovensku stabilně desetiprocentní podíl na sledovanosti a Prima si z tohoto koláče ukrajuje zhruba třetinu.

Co na to slovenská a česká vysílací rada?

Zásah Show Jana Krause u slovenských diváků tedy nemusela být vůbec marginální, zvlášť když podobný pořad Kraus připravoval i pro tamní televizi Joj a je tedy u Slováků značně populární. Na Primu se ale nevztahují slovenské mediální zákony a tudíž ani volební moratorium. To ostatně serveru DigiZone.cz potvrdil i předseda tamní Rady pro vysílání a retransmisi Miloš Mistrík: „Slovenská Rada pro vysílání a retransmisi nemá žádný dosah na vysílání v České republice. Proto jsme účast kandidátů na prezidenta, pánů Milana Kňažka a Andreje Kisky, v show TV Prima během naší prezidentské kampaně pouze vzali na vědomí a necháváme tento fakt na posouzení české veřejnosti.“

Ani čerstvý předseda české Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivan Krejčí nevidí v postupu Primy žádný problém. „Zatím se na Radu nikdo v souvislosti s vystoupením slovenských prezidentských kandidátů v pořadu Show Jana Krause neobrátil. Ani Rada pre vysielanie a retransmisiu. Z uvedeného vyplývá, že jsme se daným tématem nezabývali. Rada nicméně může postihovat provozovatele pouze za porušení české právní úpravy,“ upozornil v odpovědi na dotaz serveru DigiZone.cz. Slovenská média ale postup Primy nevidí až tak růžově. Deník Sme například upozornil, že Prima představovala Milana Kňažka den před prvním kolem prezidentských voleb na Slovensku především jako herce, nikoli jako prezidentského kandidáta.

cif 24 - early cena - média

Prima dosud neříkala, že zvala i Fica

„Nevím o tom, že by zákon přikazoval kandidátům skrýt se na dva dny mimo dosah okolního světa. Kromě toho, je to jiný stát a zejména médium v jiném státě, takže určitě nejde o porušení moratoria,“ řekl listu Martin Lengyel, šéf volebního týmu Milana Kňažka a někdejší zakladatel slovenské zpravodajské televize TA3. De iure skutečně k porušení zákona nedošlo, ale vše směřuje k tomu, že si Prima schválně vybrala takové prezidentské kandidáty, kteří jsou v silné opozici vůči Róbertu Ficovi. Argument, že slovenského premiéra do Show Jana Krause také zvala a dvakrát odmítnul, dosud veřejně nezazněl – rozhodně ne v souvislosti s pozváním slovenských prezidentských kandidátů.

Loňské vydání pořadu, v němž měl Fico vystoupil a natáčelo se přímo na Slovensku, totiž vznikalo mnohem dřív, než vůbec prezidentské volby u našich východních sousedů propukly naplno. Nabízí se tedy otázka, zda Kraus počítal s Ficem skutečně jak s prezidentským kandidátem, nebo spíše s premiérem a předsedou nejsilnější strany na Slovensku, která má nadpoloviční většinu v tamním parlamentu. Každopádně výběr dvou prezidentských kandidátů, byť nám mohou být sebevíce sympatičtí, nebyl ze strany dramaturgů Show Jana Krause rozumný.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).