Hlavní navigace

Ozbrojenci z Vojenské policie vtrhli do zpravodajství ČT, televize protestuje

11. 3. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
11. 3. 2011

UVNITŘ FOTO A VYJÁDŘENÍ ĆT Tři ozbrojení muži v kuklách z Vojenské policie vtrhli dnes krátce před sedmou hodinou večer do budovy zpravodajství České televize na Kavčích horách v Praze. Přeskočili turniket a obsadili chodbu v prvním patře, kde se nachází kancelář redaktora Karla Rožánka. V ní se podle Vojenské policie nachází originál spisu z roku 2007, který vedl k odchodu bývalého ředitele Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka.

FOTO A VIDEO: Zásah Vojenské policie v budově zpravodajství České televize (web ČT 24)

Zástupci Vojenské policie navštívili budovu zpravodajství ČT již ve čtvrtek, kdy si vyžádali vysvětlení šéfredaktora zpravodajství Karla Nováka k reportáži Karla Rožánka o kauze Krečík z minulého týdne. Stejné vysvětlení policistům podával i generální ředitel ČT Jiří Janeček. Televize vojenským policistům odmítla vstup do Rožánkovy kanceláře, proto ji muži zapečetili. Redakce zpravodajství ale pečeť strhla a kancelář dál používala.

Zásah Vojenské policie v přímém přenosu Událostí České televize (Screenshot: Lukáš Polák, DigiZone.cz)

Dnešní zásah zakuklených policistů je mnohem tvrdší než čtvrteční návštěva. Nejprve obsadili chodbu u kanceláře Karla Rožánka a poté začali tuto kancelář prohledávat. Česká televize o situaci informovala prostřednictvím textových kraulů přímo během své hlavní zpravodajské relace Události. Generální ředitel ČT Jiří Janeček proti zásahu protestoval a hodlá se obrátit na premiéra Petra Nečase. Podle ČT byl dokument, kterým disponuje její redaktor Rožánek, již odtajen a tudíž jeho použitím televize neporušila zákon.

UXD

K TÉMATU: Vojenská policie má pro zásah v ČT soudní příkaz. Nikoli pro ozbrojený

STANOVISKO ČESKÉ TELEVIZE: Česká televize nemá informaci o tom, že by se v kanceláři Karla Rožánka nacházela listina důležitá pro trestní řízení, a to ani v souvislosti s odvysílanou reportáží, či dokonce její originál. V této kanceláři však mohou být další důvěrné listiny týkající se nezávislého televizního zpravodajství, ochrany zdrojů apod. Také z těchto důvodů odmítá, aby si kdokoliv do takové kanceláře mohl přijít a svévolně ji prohledávat.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.