Hlavní navigace

P2P streaming: přímé sportovní přenosy na Internetu

22. 8. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Současný Internet poskytuje rozmanité technologie a zdroje pro sledování živého videa. Jednu z nejzajímavějších oblastí tohoto typu představují přímé přenosy významných sportovních událostí, mezi kterými nechybí například kvalitní evropské fotbalové soutěže. Jakých zdrojů a technologií lze využít díky P2P video streamingu?
Pro přenos nejen živého videa prostřednictvím Internetu se používá technologie streamování. Zjednodušeně řečeno funguje tak, že se proud dat načítá po fragmentech – na disku uživatele se tak vždy nachází pouze nejbližší část vysílání. V průběhu jejího přehrávání se načítají data dalšího nejbližšího úseku, takže při ideálním spojení uživatel získá komfort plynulého videa. Typický příklad videí tohoto typu poskytují české televizní stanice, které některé své pořady zpětně zpřístupňují online, viz například Internetové vysílání ČT. Další řádky tohoto článku se však budou věnovat zajímavější technologii živého vysílání streamovaného vi­dea.

Z protokolů pro přenos videa se lze velice často setkat s jedním z dvojice RTSP a MMS. Vytvořením sady pravidel prvně jmenovaného protokolu RTSP (Real Time Streaming Protocol) se mohou pyšnit vývojáři společnosti RealNetworks a snadno jej poznáte podle toho, že adresa videa začíná právě zkratkou rtsp://. Protokol MMS (Microsoft Media Server) pochází od společnosti Microsoft a pokrývá varianty MMSU (pro UDP) spolu s MMST (pro TCP). Podobně i odkazy zakládající se na tomto protokolu začínají zkratkou mms://.

Při prostém přehrávání videa připojením na některý server může velice často dojít k situaci, že vysílající strana nebude s to vyhovět všem požadavkům, což uživatel pozná velice snadno. Načítání do bufferu nebude dostatečně rychlé a video se začne trhat, protože po právě přehraném úseku nebude okamžitě k dispozici následující část. K nastíněnému přetížení serveru velice často dochází právě při živém vysílání těch sportovních akcí, které jsou žádané. Každý víkend sem patří například online přenosy anglické Premier League, německé Bundesligy, španělské La Ligy a samozřejmě také italské Serie A. To jsou jen některé příklady sportovních přenosů, které lze zdarma sledovat na Internetu. Stačí k tomu pouze vědět, kde nalézt správný odkaz na dané video, jak jej přehrát, a mít dostatečně rychlé internetové připojení. První dvě věci pro vás po přečtení tohoto článku nebudou žádným problémem.

Výše zmiňované trable s přetěžováním serveru poskytujícího video stream samozřejmě trápily mnoho lidí, proto vznikla zajímavá myšlenka jakéhosi sdíleného videa. Podobně jako sdílíte data prostřednictvím P2P sítí, můžete snadno sdílet i video – uživatelé tak tahají odpovídající úseky streamu od sebe navzájem, čímž velice ulehčí původnímu serveru a zajistí si plynulé video po celou dobu přenosu. Stejně jako v případě klasických P2P sítí, i zde musíte vlastnit odpovídajícího klienta, průkopníkem v této oblasti se stal software Coolstreaming. V jeho případě však bohužel trvá poměrně dlouhou dobu, než se uživatel dočká plynulého přenosu (například kolem čtvrt hodiny), nicméně poté se již lze těšit z plynulého a ničím nerušeného přenosu. Jeho nejnovější verzi 0.45 si můžete stáhnout zde [EXE, 3,6 MB] (vyhledání jiného downloadu může zabrat hodně práce). Asi je vhodné podotknout, že ačkoliv se stále pohybujeme ve sférách sportovních, sledovat lze samozřejmě i řadu jiných vysílání.

1832

Druhým zástupcem klientů pro P2P sdílení streamovaného videa je program Sopcast (přehled aktuálního vysílání). Také v jeho případě však počáteční rychlost ukládání do bufferu není příliš závratná, takže používání často nepřináší příliš potěchy hned po spuštění.

1837

Nyní se konečně dostáváme k výborně použitelné aplikaci, která nasměruje živé přenosy až na váš desktop – řeč je o PPLive. Ačkoliv v sobě obsahuje anglicky mluvící GUI, instalace a první spuštění probíhá v čínštině, nicméně podrobný návod na velice jednoduché zprovoznění a nastavení angličtiny můžete nalézt například zde. Nespornou výhodou PPLive je velice snadná obsluha a požitek z plynulého videa již po několika málo okamžicích ukládání do bufferu. Mezi další plusy patří široké spektrum vysílaných stanic, přičemž právě čínské televize poskytují kvalitní sportovní přenosy – namátkou CCTV5 a stanice s vše říkajícím názvem Football. Příklad nedělního odpoledne 14. srpna stráveného s přímými přenosy PPLive: Arsenal-Newcastle, Wigan-Chelsea, Aberdeen-Rangers či Marseille-Lyon.

KL24

1833

Přehrávač již tedy máte, kde ale sehnat programy jednotlivých stanic, zejména plánovaných přímých přenosů? Výborným zdrojem je diskusní fórum na serveru Football4less.com se svou sekcí Streaming football. Pro jeho čtení stačí bezplatná registrace a program je zde samotnými uživateli aktualizován opravdu často. Kvalitním přehledem disponuje také maďarský portál Gportal.hu. Vaší pozornosti by neměl uniknout ani server TVmix.net se svou vlevo umístěnou sekcí Deportes. Konečně zmiňme i přehled sportovních stanic na serveru TVforus.com a opravdu velice (!) podrobný rozcestník na online televize MediaHopper.com.

Využíváte Internetu pro sledování streamovaného videa?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je zástupcem šéfredaktora časopisu Computer, živě se zajímá o svět Windows, Internetu a nejen síťové bezpečnosti.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).