Hlavní navigace

Panasonic TX-55CS620E: výborný Full HD televizor nejen pro sport či set-top-box

13. 5. 2015
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: Panasonic
Nejvyšší Full HD řada CS600 přichází dobře vybavena a je postavena na klasické, velice rychlé platformě Viera. Tady běhá už na dvoujádru a je to znát.

Pokud si vzpomínáte na loňské modely chytrých televizorů Panasonic s domovskou obrazovkou zvanou My Home Screen (1.0), letos ji naleznete pouze u několika řad. Zbytek zaplnil nový operační systém Firefox OS a zcela jiný přístupový styl.

Testovaný TX-55CS620E (srovnání s CS520 na konci článku) je představitel nejvyšší řady s rozlišením Full HD a platformou Viera, další jsou už s Ultra HD a také jich není moc.

U 4K TV s prohnutou obrazovkou používá „Věru“ model CR430 (CR730 a vyšší už pracují s Firefox OS) a u UHD televizorů s rovnou obrazovkou jde jen o CX400.

Zde Firefox OS startuje u CX680, kterou máme také přislíbenu na test.

Jak ale vidíte níže, nepočítejte s tím, že když je rozlišení „pouze“ Full HD, půjde o nějakou láci. To opravdu nikoli. V našem případě pak ani jít nemůže. Ne toliko kvůli značně velké úhlopříčce, i když i ta se na tom podílí (za ni se stále ještě platí), jako spíše proto, že je zabudována kvalitní elektronika dobře si rozumějící s panelem.

Pokud bych tento televizor srovnal s dříve zkoušeným Panasonicem TX-50CS520, který jsem měl těsně před ním (udělám to na konci článku), tady už mluvit o nízkém poměru cena/výkon či vysoké ceně nejde. Situace je totiž zcela odlišná.

Elegantní design, byť s plastovým stříbrným rámečkem, je korunován kovovým podstavcem.
Autor: Panasonic

Elegantní design, byť s plastovým stříbrným rámečkem, je korunován kovovým podstavcem.

Panasonic TX-55CS620E má zabudován dvoujádrový procesor, takže není problém mít například zobrazený webový prohlížeč a k tomu puštěný signál z tuneru v malém okně. Zabudované Wi-Fi standardu „n“ opět pracuje i na 5 GHz (každá síť funguje zvlášť), je tu podpora DLNA (RUI2.0/DTCP-IP/DMP/DMR/DMS) a příjemné funkce typu Swipe & Share (odeslání multimédií na obrazovku pohybem prstu) a také Easy Mirroring, což je Wi-Fi Miracast.

Televizor se středně lesklou obrazovkou opět můžete využít i pro streamování TV signálu po domácnosti. Bohužel i přes jeho cenu funguje pouze jako klient, takže může odebírat signál ze satelitního tuneru jiného přístroje, ale nemůže ho poskytovat.

Zabudovány jsou vyspělé funkce jako myStream (nabídka doporučených pořadů) a TV Anywhere, dovolující se napojit na televizní tuner odkudkoli z planety. Pak můžete sledovat živé TV vysílání z Česka, i když jste třeba na Bora Bora, což je elegantní obejití autorských práv.

Pochopitelně není podporováno rozlišení Ultra HD, bohužel ale ani zvuk v DTS, což hodně zamrzí, chybí Bluetooth (klávesnice se dá nahradit např. Logitechem K100 – viz dále) a bohužel také nahrávání a tudíž i upozornění na pořad.

Tohle Panasonic jednoduše zazdil, ale to je jako mluvit do dubu, jak říkávala moje kondracká babička; budiž jí země lehká, byla to hodná ženská a v řadě věcí měla velice zdravé názory.

Cenově televizor vychází následovně a tady jeho zbytečné nedostatky ještě více „zazáří“:

 • 81 cm (32") – cena neznámá, patrně se tato úhlopříčka nebude na českém trhu vůbec prodávat,
 • 102 cm (40") – 18 590 Kč,
 • 127 cm (50") – 24 990 Kč,
 • 140 cm (55") – 34 990 Kč,
 • 165 cm (65") – 57 990 Kč.
Třídění je jednoduché – stačí jen zadat číslo nové pozice. Možná se vám zdá, že se obrazovka leskne, ale není to nijak markatní (dojem dělá scéna na pozadí). Spíše bych řekl, že méně, než více, takže půjde o něco jako „polomat“ nebo o něco mezi.
Autor: Bohumil Herwig

Třídění je jednoduché – stačí jen zadat číslo nové pozice. Možná se vám zdá, že se obrazovka leskne, ale není to nijak markantní (dojem dělá scéna na pozadí). Spíše bych řekl, že méně než více, takže půjde o něco jako „polomat“ nebo o něco mezi.

Instalace na DVB-T, parádní podstavec

Je jednoduchý, výtečně dílensky zpracovaný i navržený. Takhle by se to mělo dělat.

Výsledkem je snadná montáž pro novopečeného majitele, kov je rozhodně příjemný a televizor tak potěší už při instalaci. Bohužel následně ale „vynikne“ absence kovového rámečku kolem obrazovky. Tam je pouze plast, i když velice dobře působící.

Na dvojí Wi-Fi se dá napojit jak běžným způsobem přes pohodlnou klávesnici, tak přes tlačítko WPS.

DVB-T je k dispozici jak tradiční, tak v podobě DVB-T2, ale bohužel jen s podporou kodeku H.264. Je tu ale i letos nová volba „DVB via IP“, tedy napojení přes internetový protokol.

Softwarová instalace DVB-T je snadná a rychlá, pokud odmáčknete i DVB-T2 jako já, znatelně se prodlouží (stejně pokusné vysílání ČRa u mě v „horní dolní“ nenaladím).

Řazení kanálů je snadné a rychlé a jako obvykle pouze po jednom. Hromadný přesun se nekoná.

Tradičně výborný dálkový ovladač Panasoniku je skvěle čitelný a z valné části má i vynikající rozložení.
Autor: Bohumil Herwig

Tradičně výborný dálkový ovladač Panasonicu je skvěle čitelný a z valné části má i vynikající rozložení.

Ovládání inovované, ale většinou příjemné

Bohužel je tu – na rozdíl od naposledy testovaného modelu CS520 – inovované menu, takže se v nabídce 2. úrovně nedá kolovat a koluje se v celém menu ve všech volbách. Je to vlastně to samé, co známe z televizorů Panasonic z minulého roku. Jak vidno, jen model CS520 představoval návrat k vyzkoušené a výtečně ovladatelné klasice. Možná i některé další, ale to zjistíme až časem.

Dálkovému ovladači dominuje tlačítko Netflixu, který je zde podporován ve 2K, tedy ve Full HD, i když pochopitelně nikoli u nás. Odneslo to tlačítko EPG, které je nyní umístěno bokem, což je příjemné méně.

OK v televizním tuneru vyvolá tradiční seznam kanálů, v multimédiích pak funguje jako Play/Pause, což je samozřejmě vynikající.

Televizor nabízí několik variant domovské obrazovky, v jedné můžete položky i individuálně upravit.
Autor: Bohumil Herwig

Televizor nabízí několik variant domovské obrazovky, v jedné můžete položky i individuálně upravit.

Parádně rychlé osmidenní EPG

Více jsem se o něm zmiňoval u testu Panasonicu TX-50CS520, kde najdete i galerii. Zde je EPG, resp. Guide, to samé a nijak se funkčně neliší. Včetně absence upozornění na pořad a nahrávání.

Apps Market nabízí celou řadu widgetů, včetně několika českých.
Autor: Bohumil Herwig

Apps Market nabízí celou řadu widgetů, včetně několika českých.

Funkční české widgety, opět podivné YouTube

Chytré funkce najdete na tlačítku Apps, samozřejmě s výjimkou přístupu na HbbTV. Tady stačí jako obvykle zmáčknout červené teletextové tlačítko.

V přehledu vidíte na hlavní stránce z českých aplikací obvyklé Prima Play, copak.cz a mj. i Voyo. A také YouTube, které je rovněž funkční, ovšem bez možnosti nastavit kvalitu nebo ji alespoň zobrazit, takže nevidíte, co vlastně přehráváte. Tolik informace pro ty, kteří kritizují, že nezkouším YouTube, resp. o něm nepíši, jak funguje. Mimochodem, v poslední době jsem nenarazil na TV, u níž by miniaplikace pro YouTube fungovala tak, jak by měla, vyhledávala by stejně jako na PC a zároveň uměla nastavit kvalitu nebo alespoň vydala zprávu, s jakou kvalitou video přehrává.

HbbTV na kanálech České televize pracovalo bezproblémově a vyzkoušel jsem i aplikaci pro MS v hokeji. Chovala se taktéž výborně.

Televizoru bez problémů pracoval i Wi-Fi Miracast. Stačí jen zmáčknout Apps, pak kliknout na Zrcadlení a na kompatibilním mobilu spustit funkci Miracast a vše odsouhlasit. Bez problémů si pak můžete na televizoru streamovat film z mobilu přes Wi-Fi.

Bez potíží jsem se také na televizor napojil s klávesnicí s dotykovou destičkou Logitech K400. Webový prohlížeč pak pracoval, jak měl (šipka se měnila na ručičku apod.) a k tomu fungoval i televizní příjem v malém okně. Prostě pohodička.

Pokud toužíte po nějaké mini klávesnici, mám tu na zkoušení pohybový ovladač Trust Wireless Keyboard & Air Mouse (1099 Kč). Je šikovný, ale kompatibilní jen s některými televizory Samsung a Philips. S tímto Panasonicem nepracoval.

Přepracované aplikaci HbbTV České televize jde nyní nastavit i kvalita přehrávání.
Autor: Bohumil Herwig

Přepracované aplikaci HbbTV České televize jde nyní nastavit i kvalita přehrávání.

Spousta voleb nejen pro úpravu barev

Ne, že by to televizor potřeboval, ale někomu se mohou hodit.

Přednastavených obrazových režimů je pět, v rámci uživatelského upravíte i jednotlivé barvy modelu RGB (odstín, sytost, svítivost) plus azurovou, purpurovou a žlutou. Možnosti odpovídají drahým televizorům klidně i za dvojnásobek ceny.

U zvuku upravíte basy i výšky, v uživatelském režimu pak naopak osmipásmový ekvalizér, což je nadstandardní.

Poměrů stran pořadu je spousta (osm) a bohatě si vybere každý. Operativně si je navolíte pomocí tlačítka na dálkovém ovladači.

V menu nastavíte i funkci TV Anywhere, celou řadu časovačů a také volby jako „Režim Radio“ dovolující automaticky vypnout obrazovku při přechodu na rozhlasový kanál.

Volba „Aplikace datových služeb“ ovlivňující HbbTV je automaticky zapnuta hned po instalaci a v části „Další nastavení“ najdete i zapnutí úsporného režimu.

Webový prohlížeč je naprosto pohodový a pokud zvolíte nějakou šikovnou klávesnici s dotykovou destičkou či něco obdobného, bude se sním zacházet ještě lépe! Navíc si můžete nechat puštěné okno z TV tuneru a televizor vše pohodlně stíhá.
Autor: Bohumil Herwig

Webový prohlížeč je naprosto pohodový a pokud zvolíte nějakou šikovnou klávesnici s dotykovou destičkou či něco obdobného, bude se s ním zacházet ještě lépe. Navíc si můžete nechat puštěné okno z TV tuneru a televizor vše pohodlně stíhá.

Výtečná spotřeba

Televizor ve standardním nastavení nabídne obraz v režimu Normální, podsvícení je na 60 %, adaptivní řízení podsvitu a režim Živá barva zapnut, stejně jako senzor hlídající hladinu okolního světla. V tomto okamžiku si televizor na DVB-T a ČT 24 po hodině provozu vzal 102 W (100–104 W). Při vypnutém obrazu, což se dělá bohužel pouze v menu, se dostanete na 26 W, což je pochopitelně výborné.

Eko volby se opět upravují pouze v menu a na několika místech. Vyvolání přes tlačítko možné není.

Oficiálně je spotřeba udávána na 91 W, pohotovostní režim na < 0,2 W, což je v rámci letošní nabídky (alespoň toho, co jsem viděl) excelentní, a s roční spotřebou 127 kWh je televizor zařazen do energetické třídy A+. I to je úspěch.

Titulky jsou nyní poprvé nastavitelné v několika velikostech. Ty největší jsou vhodné i na nějakých 160 cm úhlopříčky.
Autor: Bohumil Herwig

Titulky jsou nyní poprvé nastavitelné v několika velikostech. Ty největší jsou vhodné i na nějakých 160 cm úhlopříčky.

Multimédia: klasický Panasonic, letos ale poprvé s regulovatelnými titulky

V souborovém manageru sice televizor už načte i NTFS (250GB i 1TB USB disk), ale z výpisu udělá klasický „mišmaš“, kde je schopen vypsat i vymazané soubory z koše a soubory přechodné. V tomhle se TV Panasonic letos zjevně nezměnily. Nicméně k mému velkému překvapení televizor můj standardní testovací disk Freecom 1 TB, NTFS načetl a načetl ho i neuvěřitelně rychle, tedy okamžitě, i když i tady platí výše uvedené. Opět jsou tu tak soubory z koše, opět jsou tu přechodné soubory, takže „dolar“ ($) je běžnou součástí výpisu.

Podpora HD nahrávek z kamer a fotoaparátů je solidní (MPEG-4. H.264, AVCHD) a funguje i BDAV, Full HD, M2TS s Dolby Digital. Zvuk v DTS už ale podporován není, a to je u televizoru za tuto cenu na pováženou. I tady je to ale klasický Panasonic.

Fotografie v JPG se natahují neuvěřitelně rychle, muzika funguje mj. i ve FLAC a je jako obvykle naprosto pohodová. A abych nezapomněl – letos jsou novinkou externí titulky nastavitelné do pěti velikostí (viz foto výše), což je samozřejmě parádní. Někdy je sice třeba je manuálně zapnout či alespoň vybrat znakovou sadu, ale povětšinou nikoli. Teď ještě udělat souborový manager s normální adresářovou strukturou a máme to vše.

Proč to ale u tohoto výrobce jde takto pomalu, je mi záhadou.

Celokovový podstavec výtečně vypadá a snadno se montuje. Panel se nasouvá na dvě kovové stojiny.
Autor: Panasonic

Celokovový podstavec výtečně vypadá a snadno se montuje. Panel se nasouvá na dvě kovové stojiny.

Výborná TV, nepochopitelná marketingová rozhodnutí

Televize excelovala při utkání Česko – Kanada. Sledovali jsme ho přes set-top box freeSATu, který při příležitosti hokejového šampionátu pustil kanál ČT Sport v HD a dojem byl – na 140 cm (55") – o poznání lepší než z pozemního HD kanálu. Pohybová ostrost byla na úrovni a spolu s vykreslením detailů a reakcí plně odpovídala cenovce. Spíše bych řekl, že vzhledem k posunu kategorií, resp. obrazové kvality, kterých jsme svědky poslední roky, odpovídala televizoru dražšímu.

Podepisuje se na tom ovšem i rozlišení panelu, resp. vysílání.

Dojem bohužel poněkud kazí nepochopitelná marketingová rozhodnutí vedení televizní divize Panasonicu. Stanovit, že model za 35 000 Kč, nebo chcete-li za pomalu 1500 eur, nebude umět nahrávat a nebude mít ani něco tak prostého, jako je upozornění na pořad v EPG, to chce hodně silnou náturu. Zamrzí i pouze plastové rámečky obrazovky, ale jsou kvalitní, takže se přehlédnou, a někomu možná bude vadit i absence satelitního tuneru, resp. Bluetooth.

Z mého pohledu je zřejmé, že by si tenhle televizor zasloužil více. Elektronika si s panelem vysloveně sedne, platforma Viera je rychlá a pohodová a zpoždění nejsou znát ani při přepnutí do EPG, ani z něj. Zvuk hraje i při přechodu do Apps a z něj a opět nemá žádné zpoždění. Kupodivu na něj nenarazíte ani tehdy, když si z Apps spouštíte webový prohlížeč, kde je taktéž okno zobrazující výstup z aktuálně naladěného TV kanálu.

V minulosti tomu tak vždy nebylo, ale tady se inženýři Panasonicu opravdu vytáhli.

Platforma Viera dozrála a je to na ní znát. Největší škoda však je, že tu není IPS panel. Tenhle televizor by si takovouto chuťovku rozhodně zasloužil. Mimochodem, uvidíme, zda alespoň některý z televizorů s Firefoxem bude takto reagovat.

Neměl by to podle mého být problém. Firefox je rychlý a má pověst systému, který dokáže i z minimálního hardwaru vytáhnout maximum, o čemž jsem se sám na jednom mobilu i přesvědčil.

Panasonic TX-55CS620E je ve Full HD a není při 140 cm nejlevnější. Pokud vám to však nevadí, resp. to skousnete (cena podle mého sedí) nebo zatím nechcete Ultra HD, pak tady bude doma. Za úhlopříčku 127 cm (50") se navíc zaplatí podle mého velice rozumných 24 990 Kč a i tu rozhodně nezapomeňte zahrnout do výběru. Doufám, že se bude chovat obdobně.

Za své peníze dostanete televizor s velice rychlými reakcemi, výborným obrazem prakticky ideálním i pro hokej (abychom byli styloví) a velice spolehlivou „chytrou“ platformou.

Nedávno testovaný Panasonic TX-55CS520E (140 cm – 55") přijde na 32 990 Kč (recenze modelu TX-50CS520 zde).

Panasonic TX-55CS620E (140 cm – 55") stojí o pouhé 2000 Kč více, tj. 34 990 Kč. Je ale podle mého – a to opět zdůrazňuji – výrazně lepší a rozhodně více, než kolik dělá rozdíl v ceně.

Volba mezi těmito dvěma řadami je podle mého evidentní a CS520 bude muset výrobce hodně zlevnit, aby se s ní vůbec chytl.

cif - debata 2

Hodnocení

pro: výborný obraz ze všech zdrojů, rychlé reakce platformy Viera, včetně operací s EPG či v Apps, výtečná spotřeba, externí filmové titulky regulovatelné v několika velikostech, nádherný design, až na…
proti: …plastové rámečky obrazovky, nepochopitelná absence nahrávání a hlavně upozornění na pořad v EPG (!), nepodporuje DTS, potíže s USB médii (načtou se i ta objemná, ale výpis je chybný)

Balení obsahuje

 • dálkový ovladač
 • tužkové baterie (AA)
 • nenatáčitelný podstavec
 • napájecí kabel (běžný, dvoužilový)
 • uživatelská příručka je přímo v televizoru
 • záruka: 24 měsíců

Co říkáte na absenci nahrávání a upozornění na pořad v EPG i u drahých televizorů Panasonic? Koupili byste si nějaký takový?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).