Hlavní navigace

Parabola.cz: Óčko už má techniku na vysílání ve vysokém rozlišení

27. 11. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

27. 11. 2006

Hudební televize Óčko nedávno uvedla do provozu odbavovací pracoviště, které je připravené vyslat ven obraz i ve vysokém rozlišení. Ačkoli je stanice na HDTV vysílání připravená, zatím zůstává pouze u standardního počtu řádek. Nové pracoviště je tedy hozenou rukavicí kabelovým, satelitním a IPTV provozovatelům, kteří by mohli mít o HDTV již brzy zájem. Jako první by mohli nabídku HD obsahu využít operátoři IPTV platforem, po digitalizaci svých sítí pak i provozovatelé kabelové televize. TV Óčko dnes neuvažuje o tom, že by svoji HD verzi nabídla přes satelit, ačkoli do budoucna se tomu nebrání.

Lupa tip MF temata2

Nová stanice Óčko HD bude ve vysokém rozlišení vysílat přímo jen některé pořady, zbytek bude muset do HD kvality převést z nižšího počtu řádků. Přímé vysílání HDTV se týká především koncertů, důvodem ke konverzi z SDTV je pak současná omezená nabídka titulů v pokročilejším standardu. Stejný postup podle serveru Parabola.cz využívají i německé komerční televize Sat.1 a Pro 7 na satelitu Astra 1H (19,2 stupně východně), které vysílají v normě DVB-S2 v kompresním formátu MPEG-4.

Plánovaná HD verze Óčka nabídne shodný program se stávajícím programem v SDTV. Start vysílání je technicky možný během několika měsíců, prakticky musí ale televize počkat na zájem operátorů.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.