Hlavní navigace

Parabola.cz: Óčko už má techniku na vysílání ve vysokém rozlišení

27. 11. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

27. 11. 2006

Hudební televize Óčko nedávno uvedla do provozu odbavovací pracoviště, které je připravené vyslat ven obraz i ve vysokém rozlišení. Ačkoli je stanice na HDTV vysílání připravená, zatím zůstává pouze u standardního počtu řádek. Nové pracoviště je tedy hozenou rukavicí kabelovým, satelitním a IPTV provozovatelům, kteří by mohli mít o HDTV již brzy zájem. Jako první by mohli nabídku HD obsahu využít operátoři IPTV platforem, po digitalizaci svých sítí pak i provozovatelé kabelové televize. TV Óčko dnes neuvažuje o tom, že by svoji HD verzi nabídla přes satelit, ačkoli do budoucna se tomu nebrání.

KL22_nominace

Nová stanice Óčko HD bude ve vysokém rozlišení vysílat přímo jen některé pořady, zbytek bude muset do HD kvality převést z nižšího počtu řádků. Přímé vysílání HDTV se týká především koncertů, důvodem ke konverzi z SDTV je pak současná omezená nabídka titulů v pokročilejším standardu. Stejný postup podle serveru Parabola.cz využívají i německé komerční televize Sat.1 a Pro 7 na satelitu Astra 1H (19,2 stupně východně), které vysílají v normě DVB-S2 v kompresním formátu MPEG-4.

Plánovaná HD verze Óčka nabídne shodný program se stávajícím programem v SDTV. Start vysílání je technicky možný během několika měsíců, prakticky musí ale televize počkat na zájem operátorů.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.