Na nejnovější typy digitálního vysílání, ale i problematiku bezdrátového mobilního vysokorychlostního připojení k internetu LTE se zaměří letošní ročník odborné konference Radiokomunikace 2014, který se uskuteční od 22. do 24. října v pardubickém Kulturním domě Dukla. První den a polovinu druhého dne konference organizátoři ze společnosti Unit věnují novinkám v digitálním televizním a rozhlasovém vysílání. Karel Antoušek z Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) seznámí účastníky se Strategií správy spektra z pohledu mezinárodních souvislostí. Dušan Líška shrne novinky v televizním vysílání za poslední rok od minulého ročníku konference a Jaroslava Nováková z ČTÚ zhodnotí aktuální stav v digitálním zemském vysílání o očekávaný vývoj v rozhlasové službě z pohledu regulátora.
Zkušenosti s rušením LTE a DVB-T
Martin Hanuš z ČTÚ shrne přístup úřadu ke správě rádiových kmitočtů v pásmech 800, 1 800 a 2 600 MHz po aukci a Tomáš Kratochvíl z Vysokého učení technického v Brně koexisetnci služeb digitálních televizních vysílacích sítí se systémy mobilních komunikací ve sdílených frekvenčních pásmech. Otto Vodvářka ze společnosti Rohde & Scharz představí měřicí techniku pro mobilní sítě LTE a Tomáš Vik z ČTÚ se zaměří na zkušenosti s měřením a šetřením rušení sítí LTE a DVB-T. Jakub Juhas představí operátory celoplošného televizního multiplexu 4 a Regionální sítě 7 a zaměří se na možnost regionálního odpojování v těchto sítích až pro 13 oblastí najednou. Tomáš Řapek ze společnosti Teleko seznámí účastníky konference s novinkami okolo digitálního rozhlasového vysílání ve standardu DAB v České republice a ve světě a první den konference završí panelová diskuse moderovaná profesorem Václavem Říčným z VUT Brno.
Druhý den konference 23. října zahájí Vladimír Petržílka prezentací na téma „Přežije kabelová televize dalších 10 let?“. Ondřej Zach z VUT Brno představí novinky v televizních přijímačích a Karel Mikuláštík z ČVUT pro změnu v digitálním rozhlasovém vysílání DRM+. Stejnému vysílacímu standardu se bude ve své přednášce věnovat i Marian Felix z VÚS Banská Bystrica, který se soustředí na výzkum šíření datových služeb prostřednictvím sítí DRM+. Jaroslav Hrstka z časopisu Sdělovací technika se zamyslí nad otázkou, kudy vede cesta k úspěchu M2M a Jiří Masopust ze Západočeské univerzity v Plzni se bude věnovat monitorování hlasitosti modulace při televizním a rozhlasovém vysílání. Václav Žalud z ČVUT vystoupí s prezentací na téma Mobilní komunikace 5G a souhrnným přehledem systémů s více anténami MAS. Přístupovým sítím v bezlicenčním pásmu 5 GHZ se bude věnovat Jan Kramosil.
Novinky v navigačních systémech
Třetí den konference 24. října zahájí Jan Kolář přednáškou Elektromagnetické záření z vesmíru, na kterou naváže Miroslav Husák z ČVUT prezentací na téma Nové elektronické struktury a materiály. Jiří Valenta z ministerstva dopravy představí novinky v letecké komunikaci a navigaci a přechod na novou kanálovou rozteč. Jiří Chod z ČVUT pohovoří o asistivní radiokomunikační technologii a Vladimír Šládler ze společnosti Stadler Consulting o praktickém využití a možnosti AIS a zkušenostech v námořní komunikaci. Program konference bude doplněn i o zajímavé firemní prezentace navazující na vybrané odborné přednášky, prostor bude i pro vzájemnou výměnu zkušeností a informací během přestávek na občerstvení či společenských večerů na závěr prvního i druhého dne konference.
Záštitu nad konferencí Radiokomunikace 2014 převzal předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák a hlavními partnery této akce jsou společnosti Digital Broadcasting a Progress Digital. Mediálním partnerem je server DigiZone.cz, který z konference přinese aktuální zpravodajství. Podrobnosti o programu a přihláškách na tuto akci naleznete zde.