Hlavní navigace

Patentový trol Lodsys u Kasperského narazil a žalobu raději stáhl

3. 10. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Alberto sd KL
Ukázalo se, že Lodsys nevěří v to, že by jím držené patenty obstály před soudní porotou. Raději proto na poslední chvíli stáhl žalobu na Kasperského.
Vyobrazení faxového přístroje z patentu drženého Lodsysem

Vyobrazení faxového přístroje z patentu drženého Lodsysem

Je to již dva roky, co se patentový trol Lodsys pustil do vymáhání náhrad například i od drobných vývojářů pro iOS za platby zevnitř aplikací. A firma je přesvědčena o tom, že má patenty také na sběr zpětné vazby od uživatele. (US 7 222 078 a US 7 620 565.)

Před osmnácti měsíci si Lodsys usmyslil, že se jich dotýká způsob obnovování licence k softwarovým produktům Kaspersky.

Jenže Jevgenij Valentinovič jen tak nějakému vymahači neplatí, platí raději právníkům a byl připraven jít před porotu. Ta se měla sejít v pondělí sedmého v Marshallu, v Texasu.

Vyhlídka na to, že by předmětné patenty soud precedentně rozprášil — jelikož na sběr ohlasu od uživatele by se patrně našla spousta předchozího užití (v českém patentovém právu „známý stav techniky“) — se však vůbec nezamlouvala Lodsysu, a tak pouhý týden před soudem žalobu na Kasperského stáhl.

Důsledkem toho se ovšem pravomocného zneplatnění sporných patentů vyhnul a nadále s nimi může přijít na někoho, kdo nebude mít dost peněz na právníky a raději se vyrovná, jako to jen v tomto případě udělalo 54 jiných firem.

ebf - tip do článku - debata

I patentem na vnitroaplikační platby se nadále může Lodsys ohánět. Apple se sice domáhal soudního rozhodnutí, že všichni vývojáři pro iOS mají automaticky licenci, ale to soud v minulém týdnu zamítl s poukazem na to, že sedm vývojářů se s Lodsysem dohodlo „rychle a levně“.

Zdroje: Jevgenij KasperskijArs Technica

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).