Hlavní navigace

Patentový troll útočí: Každý, kdo používá WiFi, porušuje naše práva

4. 10. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Firmy přiživující se na nedokonalém systému ochrany duševního vlastnictví odhodily poslední zábrany. V Delawaru registrovaná společnost Innovatio IP tvrdí, že vlastní patenty pokrývající většinu implementací bezdrátového datového přenosu WiFi. S jednotlivci se prý zatím soudit nebude, její právníci už však podávají žaloby na americké restaurace, kavárny a hotely, které svým hostům WiFi připojení nabízejí. Mezi obětmi patentového trolla jsou například řetězce Comfort Inn, Best Western, Marriott…

Firmy přiživující se na nedokonalém systému ochrany duševního vlastnictví odhodily poslední zábrany. V Delawaru registrovaná společnost Innovatio IP tvrdí, že vlastní patenty pokrývající většinu implementací bezdrátového datového přenosu WiFi.

S jednotlivci se prý zatím soudit nebude, její právníci už však podávají žaloby na americké restaurace, kavárny a hotely, které svým hostům WiFi připojení nabízejí. Mezi obětmi patentového trolla jsou například řetězce Comfort Inn, Best Western, Marriott či Caribou Coffee. Vyděračské dopisy dostávají i drobní podnikatelé, u nichž je vysoká pravděpodobnost, že se zatím s žádnou patentovou žalobou nesetkali, a místo najímání drahých advokátů raději zaplatí „výpalné“ ve výši 2 300 až 5000 dolarů. 

Lupa tip MF temata2

„Patentoví trollové“ jsou firmy plné právníků, které nic nevyvíjejí, nevyrábějí ani nenabízejí žádné užitečné služby, jen skupují levně balíky patentů, nejčastěji od krachujících technologických společností, a snaží se z nich nevybíravým způsobem profitovat. Podle blogu Patent Examiner je jejich novou taktikou právě „kobercové bombardování“: snižování částek, o něž se s ostatními soudí, a zároveň rychlé zvyšování počtu žalob.

Zdroje: techdirt, Patent Examiner

Autor článku

Novinář. Zajímá se o digitální technologie a pozoruje, co s námi dělají. | LinkedIn | Twitter