Hlavní navigace

Pátý mobilní operátor do České republiky?

6. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na českém trhu působí čtyři mobilní operátoři: Telefónica O2, T-Mobile, Vodafone a nejmladší U:fon. Podle ekonomického deníku E15 by však na trh mohl vstoupit pátý hráč a to díky uvolněným kmitočtům v pásmu 900 MHz, o jejichž osudu má Český telekomunikační úřad rozhodnout do konce prosince. Je to jedna z variant, kterou budeme zvažovat. Z těchto kmitočtů lze sestavit pokrytí pro mobilního operátora, potvrdil pro E15 Pavel Dvořák, předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu.

Na českém trhu působí čtyři mobilní operátoři: Telefónica O2, T-Mobile, Vodafone a nejmladší U:fon. Podle ekonomického deníku E15 by však na trh mohl vstoupit pátý hráč a to díky uvolněným kmitočtům v pásmu 900 MHz, o jejichž osudu má Český telekomunikační úřad rozhodnout do konce prosince. Je to jedna z variant, kterou budeme zvažovat. Z těchto kmitočtů lze sestavit pokrytí pro mobilního operátora, potvrdil pro E15 Pavel Dvořák, předseda Rady Českého telekomunikač­ního úřadu.

Z nadnárodních hráčů by se dalo spekulovat o příchodu operátorů Orange nebo Telenor, kteří už působí v našem regionu. Francouzský Orange na Slovensku a norský Telenor v Maďarsku. Eminentní zájem o nabízející se kmitočty však mají podle Pavla Dvořáka v tuto chvíli hlavně současní operátoři. Rozhodně bychom o tyto kmitočty měli zájem. Využili bychom je pro zkvalitnění a rozšíření služeb, například pro vysokorychlostní datové služby čtvrté generace, LTE, uvedla pro E15 Martina Kemrová, tisková mluvčí T-Mobilu. Ten právě s výhledem na LTE zamítl budování 3G sítě, do kterého se naopak pustila Telefónica O2.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).