Hlavní navigace

Pavel Dvořák: TPP nebude závazný, ale jen doporučující

27. 10. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
27. 10. 2006

Nový návrh Technického plánu přechodu z analogového na digitální zemské televizní vysílání (TPP) nebude pro televizní stanice závazný, ale bude mít pouze doporučující charakter. Na pražské konferenci Tel.con 2006 to ve čtvrtek řekl předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák s tím, že úřad dokument zveřejní do konce měsíce. Pak proběhne třicetidenní lhůta pro veřejné připomínkové řízení, uvedl Dvořák.

Oproti původnímu TPP se v nové verzi neřeší pouze vypínání hlavních analogových vysílačů, ale také sekundární vysílací sítě. Základní souběh analogového a digitálního vysílání u hlavních vysílačů potrvá šest měsíců, u sekundární sítě od jednoho do deseti měsíců. Nejkratší bude toto období v Brně, přiblížil Dvořák. Termín ukončení analogového vysílání v České republice navrhujeme zachovat, dojít by k němu mělo tedy 10. října 2010.

Cloud23

Telekomunikační úřad rovněž počítá s tím, že bude TPP každý rok aktualizovat a případně upravovat. S tím však nesouhlasí zájemci o zemské digitální vysílání. Jestliže se bude moci TPP každý rok měnit, jak by potom provozovatelé digitálních televizí mohli plánovat dlouhodobé investice? ptá se Kateřina Fričová, generální ředitelka nabídkové televize Top TV.

Dvořák rovněž potvrdil, že Česká televize v září požádala ČTÚ o vydání kmitočtů pro veřejnoprávní digitální multiplex. Tato síť by měla podle šéfa Rady ČTÚ zahájit vysílání v průběhu roku 2008.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).