Hlavní navigace

Pavel Hanuš: ČT nedoporučuje vypínat DVB-T dříve než v roce 2024

22. 5. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vysílání ve standardu DVB-T2 by mělo začít co nejdříve, televize musí být připraveny na dlouhý souběh obou standardů, řekl šéf projektové kanceláře ČT na konferenci Digimedia 2014

Současné sítě pro zemskou digitální televizi ve standardu DVB-T by se neměly vypínat dříve než v roce 2024, kdy vyprší platnost kmitočtových přídělů pro poslední celoplošný multiplex. Na dnešní konferenci Digimedia 2014 v Praze na Kavčích horách to řekl vedoucí projektové kanceláře České televize Pavel Hanuš, který byl v minulosti vedoucím projektu digitalizace vysílání ČT. Spouštění nových sítí DVB-T2 by podle Hanuše mělo být naopak rychlé a mělo by proběhnout co nejdříve. Vysílatele tak v konečném důsledku čeká několikaletý souběh vysílání v obou standardech.

K TÉMATU: Zavádění DVB-T2 v Česku: konečně se hnou ledy

Pro přechod na DVB-T2 je však potřeba připravit podmínky, zejména legislativní, a ujasnit si, kdo ho zaplatí, upozornil Hanuš. „Peníze vložené do tohoto procesu budou ztracené, nikdy se nevrátí,“ konstatoval. Generální ředitel Českých Radiokomunikací Michal Čupa si posteskl, že za víc než rok, co vede největšího provozovatele vysílacích sítí v Česku, se o DVB-T2 pouze mluví, ale nic se pro jeho zavedení nedělá. „Nové kmitočty přitom potřebujeme, my i naše konkurence jsme se dostali na samou hranu možností,“ dodal Čupa.

ROZHOVOR: Předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák: Už se nás ptali na třetí digitální dividendu, ale ta není na pořadu dne

BRAND

Ke kritice regulátorů se přidal i generální ředitel České televize Petr Dvořák, podle něhož úřady neberou v úvahu námitky ČT k chystaným změnám ve vyčleňování různých bloků kmitočtového spektra. Kavčí hory se obávají, že ČTÚ podlehne tlaku mobilních operátorů a poskytne část kmitočtů, které nyní využívá televizní vysílání, pro jejich potřeby – zejména pro mobilní broadband. Tyto obavy se potvrdily v podobě první verze Strategie správy spektra od telekomunikačního úřadu, proti které se ČT, ale i Nova a Prima, ostře vymezily.

Přechod na DVB-T2 nyní aktuálně řeší Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který připravuje novou verzi dokumentu Strategie správy spektra, z níž by chtěl vycházet při přidělování kmitočtů pro novou generaci zemského digitálního televizního vysílání. „Předpokládáme, že vládě tento dokument předáme ve třetím kvartálu letošního roku,“ řekl na konferenci předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák. V nedávném rozhovoru pro DigiZone.cz přitom zmiňoval dřívější termín, na vládu měla Strategie putovat do konce června.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).