Hlavní navigace

PayPal dostal pokutu za umožnění ilegálních transakcí

Jan Beránek

Necelých osm milionů dolarů musí zaplatit platební systém americkým úřadům za to, že v minulosti nezablokoval platby porušující americké sankce na obchod s Íránem, Kubou nebo Súdánem.

Americké ministerstvo financí tvrdí, že PayPal selhal v preventivních opatřeních. Úředníci objevili platbu ve výši sedmi tisíc dolarů od člověka, který je podle úřadu zapojen do obchodu se zbraněmi hromadného ničení. Informoval o tom server BBC.

PayPal se kaje a slíbil, že zvýší kontrolu plateb v reálném čase. To dosud neprobíhalo a umožňovalo tak proklouznout uživatelům, kteří přes internetovou platební službu chtěli obcházet kontrolované systémy. 

Pokutu ale dostal tak jako tak. A to i přesto, že bez problémů spolupracoval s ministerstvem a poskytl mu data o transakcích za roky 2009 až 2013.

Marcom

Na začátku vyšetřování stálo jméno Kursad Zafer Cire, který je na seznamu ministerstva vnitra jako člověk, který obchoduje se zbraněmi. Mezi říjnem 2009 a dubnem 2013 proběhlo přes jeho PayPalový účet 136 podezřelých transakcí. 

Na konci tak bylo kolem pěti set transakcí, které jsou podezřelé z porušení sankcí, které zakazují americkým firmám obchodovat s vybranými organizacemi na blacklistu bezpečnostních resortů Spojených států.

Našli jste v článku chybu?
27. 3. 2015 12:28
Dan (neregistrovaný)

Platba ve výši 7000 USD od člověka zapojeného do "obchodu se zbraněmi hromadného ničení"?! To asi bylo za pouzdra a bublinkovou fólii do které se to balilo :-D.

Protože 7000 USD je i podle současného kurzu jenom 175 000 Kč. Za takovou částku tak obchodník se "zbraněmi hromadného ničení" na ně může koupit opravdu tak leda obaly, ale už to nestačí ani na dopravu :-D.