Hlavní navigace

Penězdroj chce v rámci crowdfundingu nabízet fanouškům i podíly v projektech

9. 9. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nová služba chce kombinovat více možností financování. Sází ale především na model, který umožňuje kupovat podíly v podporovaných projektech.

Sami jdou příkladem a dali deset procent své firmy k dispozici. Deset procent firmy nabízíme za půl milionu korun s tím, že minimální částka, za kterou lze pořídit podíl ve vznikajícím serveru, je 2500 korun, říká ředitel serveru Penězdroj.cz Jan Sedlák

Betaverze nového crowdfundingového serveru se rozjede od října a dvacátého ji autoři pustí do ostrého provozu. Kromě desetiprocentního podílu bude od startu lákat na projekty typu plzeňského TEDx nebo neurorehabilizační kliniky Axon.

Penězdroj kromě širší nabídky možností financování – od daru až po podíl ve firmě – sází i na nižší poplatky, které se u tuzemských crowdfundingových serverů pohybují kolem deseti procent. Rádi bychom se pohybovali v rozmezí mezi jedním a šesti procenty z vybrané částky, tvrdí Sedlák s tím, že sází na podílový model, který je populární především na startupové scéně. 

Čtyřčlenný tým z Plzně chce pokračovat v cestě, kterou razí v tuzemsku už celá skupina podobných serverů včetně projektů typu Odstartováno, za kterým stojí Raiffeisenbank. Podle studie Aspen Institutu nasypali Češi do loňského roku do projektů na tuzemských serverech kolem dvaceti milionů korun. 

Loni v říjnu ta čísla seděla. Díky tomu jsme se dozvěděli, že jsme největší crowdfundingový portál ve střední Evropě. Pokud se na ta čísla podíváme teď, tak už je to mnohem víc, protože jenom přes nás už se za ty necelé tři roky vybralo skoro třicet milionů, řekl v rozhovoru pro Lupu spoluzakladatel serveru HitHit Pavel Eichler. Konkurenční Startovač hlásí kolem 15 milionů. 

Sedlák chce rozšiřovat působnost svého serveru na celou tuzemskou scénu. Chceme iniciovat vznik crowdfundingové asociace, vysvětluje Sedlák s tím, že do dvou let by rádi spustili i evropskou verzi své služby na doméně Fundhall.com. Konkurenci Penězdroji chystá i investiční skupina Rockaway. Start jejího Fundliftu ale brzdí schvalování v kancelářích ČNB. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.