Hlavní navigace

Pět let internetových videopůjčoven v ČR

16. 1. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 74287
Internetové půjčovny působí letos na českém Internetu již pátým rokem, za tento interval prošly dramatickým vývojem. Od krachu Starzone.cz jsme dospěli až k vlastní videopůjčovně veřejnoprávní televize. Proč je tedy pořád o internetových videopůjčovnách tak málo slyšet?

Nejprve malý pohled za velkou louži

Jak nedávno informoval server DSL.cz, populární americká internetová videopůjčovna Netfix, která svoji kariéru odstartovala pronájmem DVD posílaných klasickou poštou, nedávnou přišla s nabídkou přímého streamu objednaného obsahu do televizorů uživatelů služby. Technologicky je výběr a celý mechanismus zápůjčky realizovaný přes setopbox, který pro Netfix vyvinula LG Electronics. Služba funguje tak, že si uživatel klasickým způsobem přes Internet vybere obsah a následně dojde k samotnému streamu do televize. Apple pro změnu plánuje spustit projekt, který nabídne online pronájem filmů a televizních show z databází společností News Corp., Twentieth Century Fox a Walt Disney. Zatím blíže nespecifikované aktivity vyvíjí na poli nových forem pronájmu videoobsahu také kdysi největší americká videopůjčovna Blockbuster. V Americe zkrátka čeká pronájem videoobsahu přes Internet dramatický vývoj. No dobrá, možná ne až zase tak dramatický, ale je zcela zřejmé, že jde o platformu životaschopnou natolik, aby stálo zato investovat peníze do jejího dalšího rozvoje (jenom Netfix investoval do technologií pro streaming přes 40 miliónů dolarů). U nás je situace bohužel poněkud odlišná.

České internetové videopůjčovny – jak jsou na tom?

internetove videopujcovny - CT.PNG

Videopůjčovny se stále statistikami využívání příliš nechlubí, což může svědčit o ledasčem, ale rozhodně ne o tom, že by se jednalo o nějaký zlatý důl. Na druhé straně zájem o možnost zpřístupňovat uživatelům placené video mezi portálovými službami a jinými poskytovateli obsahu roste. Naposled jsme v prosinci loňského roku mohli být svědky vzniku vlastní videopůjčovny u České televize. Vedle samotného faktu, že se do podobné technologické inovace pustilo ne zrovna dvakrát progresivní veřejnoprávní médium, je kupodivu zajímavý i její obsah a kvalita služby (materiály je možné stáhnout v běžné TV kvalitě). Oproti běžné komerční nabídce zde totiž nalezneme škálu pořadů, dokumentů, filmů a seriálů, které televize odvysílala, ale z licenčních důvodů je nebylo možné poskytnout v bezplatném archivu na Internetu, nabídka je tedy rozhodně nestandardní. Samotná výpůjčka se pohybuje těsně pod 40 korunami, čímž služba co do dostupnosti mezi konkurenci dobře zapadá. Škoda, že ještě nejsou k dispozici první statistiky využívanosti služby, určitě by to o popularitě internetového pronájmu videoobsahu v Čechách leccos vypovědělo. Ostatně netransparentnost úspěšnosti digitálních videopůjčoven je vůbec hodně charakteristický znak pro jejich fungování. Posoudit můžete koneckonců sami. Videotéka Telefoniky O2 je po fiasku se StarZone.cz umně skryta pod křídly nabídky Telefonica IPTV. Ostatně není rozhodně náhodou, že původní doména „Starzone“ je přesměrována právě na nabídku IPTV balíčků od Telefoniky, statistiky přístupů Topfunu ani videopůjčovny ČT nejsou zatím evidovány Netmonitorem, jedinou světlou výjimkou je projekt Kinomania.cz. Lze sice namítnout, že údaje o přístupech a počtech reálných uživatelů, kteří se službou přišli do styku, nejsou úplně nejreprezenta­tivnějším faktorem, ale svoji výpovědní hodnotu přesto mají. Že by o tyto služby ve skutečnosti nebyl vůbec žádný zájem?

Jak vypadá život průměrné internetové videopůjčovny

internetove videopujcovny - kinomania

O tom, jak se dnes skutečně daří fungující internetové videopůjčovně, jsme se pokusili vyzpovídat Roberta Mitku, výkonného ředitele serveru Kinomania.cz. Průměrná návštěvnost Kinománie je podle Roberta Mitky 240 000 reálných návštěvníků. K této hodnotě lze navíc ještě započíst zhruba 80 000 uživatelů ze Slovenska. V obsahové skladbě nejčastěji stahovaných snímků zcela jednoznačně převládá filmová nabídka, ta je co do stahovanosti zastoupena 63% podílem. Hůře již na tom jsou seriály, ty se pohybují někde kolem 30 procent. Zbývající obsah je zastoupený spíše menšinově, z toho, co je ještě vůbec měřitelné, tvoří čtyři procenta pohádky a zbývající tři procenta připadají na tvorbu s dokumentární povahou. Robert Mitka ovšem dodává: Zajímavé určitě budou také údaje z Erotiky, ale tuto službu jsme spustili teprve od poloviny prosince, takže ještě nemáme patřičné statistiky za celý měsíc k dispozici.

Cloud23

Na otázku, zda se dnešní české internetové videopůjčovny obejdou bez výraznějších inovací, Robert Mitka odpovídá: „Samozřejmě plánujeme řadu doplňkových aktivit, asi první na pořadu dne jsou komunitní služby orientované na obsah videopůjčovny. Na stránkách půjčovny by tak měly začít přibývat recenze, uživatelské diskuze ke snímkům a další doprovodný obsah. Z dalších služeb bych zmínil zejména přidání HD obsahu a placené kanály.“


internetove videopujcovny - Topfun

IPTV Robert Mitka jako konkurenci pro internetové videopůjčovny rozhodně nevnímá, celý koncept IPTV stojí a padá na rozšíření specializovaných set-top boxů (STB), do kterých lidé jen sotva budou ochotni v masovém měřítku investovat. Robert Mitka k tomu dodává: Nelze rozhodně příliš předpokládat, že si všichni uživatelé Internetu budou chtít koupit STB a platit další paušál. Naopak, lidé si podle našeho názoru budou pořizovat mnohem pravděpodobněji nové (větší a lepší) televize. Budoucnost tedy daleko spíše vidíme v internetových TV (někdy taky nazývaných Smart TV).“ Jedním z příkladů takovéto streamové služby může být již dnes fungující HP Smart TV, která umí spolupracovat s videopůjčovnou Cinemanow.com, nebo Internetová televize Panasonicu pro Google, která je však stále ještě spíše v první fázi svého vývoje. Uvidíme, nakolik se v budoucnu tento formát ukáže pro videopůjčovny skutečnou konkurencí.

Půjčujete si filmy přes Internet?

Autor článku

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).