Hlavní navigace

Peter Duhan dostane od Českého rozhlasu odstupné 2,72 milionu korun a prémii

22. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Smlouvu odstupujícímu generálnímu řediteli rozhlasu sepisovala někdejší předsedkyně Rady Českého rozhlasu Dana Jaklová, která později pracovala pro rozhlas jako placená poradkyně.

Téměř tři miliony korun dostane jako „výslužku“ od Českého rozhlasu odstupující generální ředitel Peter Duhan. Díky konkurenční doložce ke své manažerské smlouvě má nárok na deset průměrných měsíčních platů, do nichž se promítá i výše posledních vyplacených čtvrtletních prémií. Z veřejných zdrojů je známo, že pan Peter Duhan má 160 tisíc korun hrubého měsíčně, do toho se započítávají prémie za poslední čtvrtletí, kdy dostal odměnu 336 tisíc. Vynásobte si třikrát 160 tisíc plus 336 tisíc, vydělte to třemi a vynásobte deseti, odpověděl na dotaz k výši Duhanova odstupného předseda Rady Českého rozhlasu Michal Stehlík.

K TÉMATU: Sledovali jsme živě: Rada Českého rozhlasu nevybrala dočasného nástupce Petera Duhana

Výsledná částka 2,72 milionu korun je podle Stehlíka „neprůstřelná“ a rozhlas ji bude muset Duhanovi vyplatit. Bývalý generální ředitel ale bude muset dokládat, že po dobu deseti měsíců po odchodu z funkce nebude pracovat pro žádnou konkurenční firmu na rozhlasovém trhu. Odstupné mu bude vypláceno v měsíčních dávkách. Nad rámec smlouvou stanovené sumy ale Duhan ještě dostane část prémií za druhé pololetí letošního roku. Podle Stehlíka patrně půjde o výrazně nižší částku, než bývalo v minulosti obvyklé, protože radní budou muset při jejím schvalování vzít v úvahu porušení zákona, kvůli kterým chtěli Duhana z funkce odvolat (čemuž generální ředitel předešel vlastní rezignací).

ČTĚTE TAKÉ: Jan Menger vysvětluje svoje tanečky ve volbě prozatímního šéfa Českého rozhlasu

Naopak na výši základního odstupného 2,72 milionu korun nebude mít porušení zákona ze strany Petera Duhana žádný vliv, protože jeho manažerská smlouva to neumožňuje. Rada skoro nemá o čem jednat, protože ta smlouva podepsaná předsedkyní Rady (Danou Jaklovou, pozn. red.) v roce 2011 jasně definuje to, co má dostat odstupující ředitel, pokud opustí tuto instituci: je to onen desetinásobek průměrného platu. Dozorčí komise pouze zkoumala okolnosti té doložky, které nemají žádné „ale“, takže Rada vlastně v této záležitosti nemá co řešit, z hlediska toho, jak je ta smlouva podepsána, potvrdil předseda Rady ČRo Michal Stehlík. Bývalá předsedkyně Rady ČRo Dana Jaklová měla přímý vliv na zvolení Duhana prozatímním a později generálním ředitelem.

Cloud23

ČTĚTE TAKÉ: Dana Jaklová novou členkou RRTV, poslanci obsadili sedm z osmi volných míst v Radě

Duhan se později Jaklové odvděčil tím, že ji dva roky po ukončení jejího mandátu v Radě ČRo angažoval jako placenou poradkyni pro program. Toto angažmá bývalé předsedkyně kontrolního orgánu Českého rozhlasu skončilo letos v dubnu poté, co byla Poslaneckou sněmovnou zvolena členkou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a další prací pro rozhlas by porušovala zákon. Duhan na středečním veřejném zasedání Rady ČRo působení Dany Jaklové v rozhlasu potvrdil s tím, že potřeboval její služby pro definování nového publicistického programu Český rozhlas Plus a dalších digitálních stanic rozhlasu. Tím, že pro rozhlas začala pracovat až dva roky po odchodu z Rady ČRo, Jaklová neporušila zákon.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).