Hlavní navigace

Petr Dvořák se ohrazuje proti nařčení z „tuhého centralismu“ v ČT

21. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
21. 3. 2012

Kritiku režiséra Jiřího Svobody, který rezignoval na členství v kolegiu generálního ředitele České televize kvůli „zavádění tuhého centralismu“ v oblasti hrané tvorby, v oficiální tiskové zprávě odmítnul šéf ČT Petr Dvořák. Jiřího Svobody si jako tvůrce vážím, ale s jeho názorem ohledně výběrového řízení na šéfy tvůrčích producentských skupin a dalšího směřování tvorby ČT, který prezentoval v médiích, nesouhlasím, u­vedl.

K TÉMATU: Režisér Svoboda opustil kolegium generálního ředitele České televize

Svoboda tvrdí, že rozhodování o tvorbě v ČT a osobní odpovědnost nahradil neprůhledný systém hodnotitelů. Nově jmenovaní kreativní producenti podle něj nejsou nespornými umělecko-kritickými autoritami. Je mi líto, že odsuzuje způsob vedení výběrového řízení, které jsme se zcela záměrně snažili realizovat co nejotevřeněji, a přizvali jsme proto do hodnotících komisí i členy profesních organizací, reagoval Dvořák.

ČTĚTE TAKÉ: ČT zveřejnila šéfy producentských skupin. Je jich 14, nechybí ani Jan Štern

ICTZ23

Je mi také líto, že Jiří Svoboda odsoudil a znevážil výběr nových šéfů tvůrčích producentských skupin a nedal jim tak ani šanci, aby představili a začali prezentovat své vize o směřování ČT v oblasti vlastní tvorby, na základě kterých byli do svých pozic vybráni, dodal šéf Kavčích hor. Veřejnoprávní televize v reakci na Svobodovo prohlášení přinesla i vyjádření čtyř členů výběrových komisí – Čestmíra Kopeckého, Miroslava Adamce, Ljuby Václavové a Olgy Sommerové – kteří hájí současný management ČT.

Proti Svobodově kritice se v tiskové zprávě ČT ohradil i další člen kolegia generálního ředitele a bývalý intendant programu ČT 2 Jiří Pittermann: Je to nezadatelné právo každého člena kolegia generálního ředitele, který je pouze poradním orgánem. Já jsem pro to, aby se pokračovalo v nastavených změnách, situace v ČT se stabilizovala a posuzovala až na základě konkrétních výsledků, které v tuto chvíli ještě nemáme. Potřebujeme trpělivost a dostatek prostoru pro dokončení procesu nastavených změn.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.