Hlavní navigace

Petr Dvořák: Zpravodajství ČT čeká audit, barevné týmy jsou jen začátek

18. 11. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
18. 11. 2011

Rozdělení redaktorů zpravodajství České televize do barevných týmů podle toho, zda se budou podílet na hlavní zpravodajské relaci Události, nebo budou připravovat příspěvky pro denní vysílání zpravodajského kanálu ČT 24, je jen začátkem změn, které čeká zpravodajství veřejnoprávní televize. Hospodářským novinám to řekl generální ředitel ČT Petr Dvořák. Rozdělení do barevných týmů nemusí být definitivní, dodal.

K TÉMATU: ČT 24 rozdělila svoje redaktory do čtyř týmů. Nejlepší má dělat Události

Teď se na veřejnosti začaly řešit barevné týmy redaktorů. To je ale jen začátek diskuse o tom, jak by měl vypadat správný redaktor pro ČT 24 a pro Události. Dnes ty barvičky nikomu nezaručují na věky žádnou jistotu. Chceme udělat poměrně komplexní personální audit a zjišťovat, jak na tom jsou ti lidé odborně i lidsky. Speciálně televizní zpravodajství je stresová disciplína, která vyžaduje umět se rozhodovat velmi rychle, stejně jako odhadnout důležitost informace, vysvětlil Dvořák.

ČTĚTE TAKÉ: Reportér Jiří Hynek přešel z Novy do ČT. Je v „černém“ týmu Událostí

ČT 24 rozdělila svoje redaktory do tří týmů, z nichž ten nejvyšší, černý, tvoří redaktoři, kteří mají být výhradně tvářemi Událostí. Hlavní zpravodajská relace by se navíc od příštího roku měla objevovat pouze na programu ČT 1, nikoli na zpravodajské ČT 24. Chtěl bych, aby zpravodajství dokázalo odlišit práci pro ČT 24, a aby Události nebyly jen další zpravodajskou relací ČT 24, zopakoval Dvořák tezi, s níž se do funkce výkonného ředitele ČT 24 pod jeho vedením vrátil Zdeněk Šámal.

ROZHOVOR: ČT 24 může dávat místo Událostí třeba dokumenty, říká Zdeněk Šámal

cif 24 - early cena - média

Podle Dvořáka neplatí, že divák, kterého zajímají zprávy, si pustí ČT 24 a ten, kterého nezajímají, žádné televizní zpravodajství nesleduje. Události mají sloužit právě těm divákům, kteří potřebují zprávy jednou denně, dodal šéf ČT pro HN. Pod ředitelství zpravodajství se má podle Dvořáka vrátit redakce aktuální publicistiky, která byla od ledna letošního roku v rámci restruktiralizace přesunuta k ředitelství vývoje nových formátů.

Do budocuna by se podle Dvořáka nemělo stávat, aby ČT sklouzávala k „podpásovkám“ typu vysílání záběrů prezidenta republiky Václava Klause, jak se rozcvičuje před přenosem novoročního projevu. Česká televize tehdy nechala v místnosti s prezidentem spuštěnou kameru a záběry použila do pořadu 168 hodin. Naopak záběr, na němž si prezident Klaus přivlastňuje protokolární pero na státní návštěvě jihoamerického Peru, který přinesl stejný pořad, je podle něj v pořádku, protože Klaus o přítomnosti kamer věděl.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).