Hlavní navigace

Petr Uhl by chtěl odvolat generálního ředitele ČT Jiřího Janečka

18. 7. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
18. 7. 2007

Generální ředitel České televize Jiří Janeček není mužem na svém místě a Rada ČT by ho měla odvolat. Myslí si to radní Petr Uhl, který v tomto smyslu vystoupil na dnešním veřejném zasedání televizní rady. Prohlásil zároveň, že je od února letošního roku, kdy vypukla aféra s milicionářskou minulostí tehdejšího vrchního a programového ředitele ČT Františkem Lambertem, přesvědčen o tom, že by Janeček měl z funkce odejít.

Pokud znovu poruší zákon, podám návrh na jeho odvolání, citoval Uhla server Česká média. Na jedno porušení zákona už Rada ČT ředitele upozornila. Po jakémkoli dalším už může hlasovat o jeho odvolání. Janečka nešlo kvůli Lambertově kauze přímo odvolat, protože hlasování o odvolání musí ze strany rady předcházet právě alespoň jedno veřejné konstatování, že generální ředitel ČT porušil zákon.

BRANDstorming tip2

Ostatní radní Uhla pro jeho prohlášení kritizovali. Podle Heleny Fibingerové totiž předjímá, co by se mohlo stát, aniž by tušil, že se tak skutečně stane. Radní Dobromil Dvořák se zase domnívá, že šlo jen o účelový spor kvůli přítomnosti novinářů. Uhl ale mohl také reagovat na dnešní komentář předsedy KSČM Vojtěcha Filipa v deníku Právo, v němž Filip reaguje na dřívější Uhlovo rozhořčení nad tím, že Poslanecká sněmovna neschválila výroční zprávu Rady ČT.

Podle Uhla šlo ze strany poslanců o účelový krok, protože pokud neschválí ani zprávu o hospodaření ČT, rada podle zákona padne a poslanci ji budou muset zvolit kompletně znovu. Filip ale Uhlovi odpovídá, že radní si neschválení zprávy zasloužili, protože nezvládli řešení takového případu, jakým byla kauza s milicionářskou minulostí Františka Lamberta, a také je nezajímá, zda ČT ve svém zpravodajství a publicistice dává vyvážený prostor všem parlamentním stranám.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).