Hlavní navigace

Pew: Twitter není spolehlivým indikátorem veřejného mínění

5. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Twitter samotný a s ním řada dalším firem se pokouší využít „síly davu“ k předpovídání a analyzování. Dění, veřejného mínění, vítězů Oskarů. Pew Research Center to považuje za nemožné.

Twitter Reaction to Events Often at Odds with Overall Public Opinion to říká jasně. Reakce na události na Twitteru jsou často v rozporu s reakcemi veřejnosti. Vychází přitom z jednoroční analýzy srovnávající reakce veřejnosti a reakce Twitteru (uživatelů na Twitteru) na velké politické události a rozhodnutí. V osmi konkrétních případech, včetně výsledků prezidentských voleb, první prezidentské debaty a hlavních projevů Baracka Obamy.

Nelze přitom jednoznačně říci, že by se „veřejnost na Twitteru“ v názorech zaměřovala (vychylovala) pouze určitým směrem. Pew ale upozorňuje, že Twitter je obecně více všeobecně negativní. A vše to má něco společného s tím, že Twitteru reprezentuje pouze určitou skupinu veřejnosti. A také tím, že jeho uživatelé se věnují pouze vybraným tématům. Typickým příkladem byl pohled Twitteru na podzimní prezidentskou kampaň. Mitt Romney byl na Twitteru podstatně více kritizován, veřejnost zatím nabyla přesvědčení, že podal lepší výkon.

Vítězství Obamy v listopadu na Twitteru vyvolalo velmi pozitivní reakce (77 % pozitivních komentářů). Průzkum mezi voliči den po volbě ale zaznamenal podstatně neurčitější reakce, 52 % bylo spokojeno se zvolením Obamy, 45 % nespokojeno. V rámci celé prezidentské kampaně se Twitteru ale vyznačoval obecnou převahou negativních komentářů.

Pew se i věnuje tomu, proč je někdy Twitter vice liberální a někdy naopak více konzervativní – ovlivňuje to rozdílnost demografického složení Twitteru oproti složení veřejnosti. Z části je to pochopitelné – Twitter používá pouze 13 % dospělých (lépe řečeno, pouze 13 % dospělých ho alespoň někdy použilo či četlo nějakou zprávu na Twitteru) a pouze 3 % dospělých pravidelně či občas tweetuje či retweetuje zprávy či titulky zpráv na Twitteru.

Marketing Meeting balicek

Američtí uživatelé Twitteru jsou také podstatně mladší než veřejnost jako taková. Je také více pravděpodobné, že půjde o Demokraty či příznivce Demokratické strany. Nesrovnalost vzniká i mezi průzkumy na veřejnosti – ty se týkají pouze obyvatel starších 18 let. Na Twitteru ale uživatelé pod 18 let najdete běžně.

Podstatné může být i to, jaká skupina uživatelů Twitteru (stále hovoříme o americkém Twitteru, nezapomeňme) se věnuje určitému tématu – znovuzvolení Obamy vyvolalo na 13,9 milionu tweetů, první prezidentská debata ale už jenom 5,6 milionu. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).