Hlavní navigace

Philips 32PHT4100: jednoduchý, zajímavý, ale bohužel i drahý televizor

11. 5. 2015
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: Philips
Základní řada a základní „hloupý“, nicméně nezvykle elegantní televizor. To, co překvapí, je ovšem cena. Ta je vzhledem k tomu, co nabízí, vysoká.

Vysoká je, pokud nepočítáme vnější design, jakoby vystřižený ze střední třídy. Napomáhají tomu jednak úzké rámečky, jednak elegantní, byť výrobně velice jednoduchý podstavec. Nikoho nepřekvapí, že je kompletně z plastu. Co naopak překvapí, je absence Full HD rozlišení, což by při ceně 8799 Kč měla být povinnost. Tuner DVB-T pochopitelně podporuje pouze kodek H.264, takže je pro budoucí české vysílání s H.265 nepoužitelný.

Vedle toho je tu možnost nahrávat, a je tu i možnost pozastavení živého televizního vysílání a jeho následné sledování se zpožděním (TimeShift).

Potěší i nízká spotřeba, včetně té pohotovostní, a zesilovač o výkonu osm wattů na kanál.

Software se ale pochopitelně aktualizuje přes USB, protože jak bylo naznačeno, připojení k internetu chybí.

Nejnižší řada a beze sporu elegantní výrobek. TP Vision si to ale nechá zaplatit!
Autor: Philips

Nejnižší řada a bezesporu elegantní výrobek. TP Vision si to ale nechá zaplatit.

Prakticky okamžitá instalace

Jednoduchá instalace začíná rychlou montáží podstavce, který je i v tomto ohledu parádně navržený. Proladění pásma, resp. samotná softwarová instalace, je jednoduchá, protože tu neřešíte ani připojení k internetu, ani například průvodce pro nastavení obrazu. Ostatně nemůžete si pustit ani A/V ukázku, jak je u značky Philips obvyklé. Volba sice v menu je, ale dělá něco zcela jiného.

Fyzické třídění kanálů tu nenajdete, vše se dělá přes oblíbené položky, které ale tuto funkci výborně zastoupí. Není tu ani možnost kanály hromadně přesunout, což umějí některé vyšší modely.

Dálkový ovladač má přehledné rozložení, tlačítko EPG je ovšem odhozeno trochu stranou. Multimédia najdete až nahoře a bez tlačítek pro přeskok po kapitolách, resp. skladbách. Ty jsou pouze softwarové, tj. na obrazovce.
Autor: Philips

Dálkový ovladač má přehledné rozložení, tlačítko EPG je ovšem odhozeno trochu stranou. Multimédia najdete až nahoře a bez tlačítek pro přeskok po kapitolách, resp. skladbách. Ty jsou pouze softwarové, tj. na obrazovce.

Ovládání: klasický Philips

Dálkový ovladač má kolem rozměrného kurzorového kříže soustředěno základní ovládání, včetně kontextového tlačítka Možnosti. Uprostřed je OK, které nemá v TV tuneru žádnou funkci a seznam naladěných kanálů se vyvolává tlačítkem List.

Nad kurzorovými tlačítky najdete řadu teletextových kláves a v další řadě pak Source, Home a TV spojené s tlačítkem Exit. To ale vždy jako Exit nefunguje a například z textového menu nastavení vás volba nedostane.

Tlačítka pro přeskok po skladbách jsou na obrazovce spolu s dalším softwarovým ovládáním. Delší podržení tlačítek pro přetáčení na ovladači pouze způsobí přehrávání dané skladby od začátku.

Tlačítko Home, tedy Domů, vás dostane do základní nabídky, ve které na úvodní obrazovce v ikonovém menu vidíte Nastavení, Televize přes anténu, Zdroj, TV Průvodce, Záznamy a Pomoc.

Pokud vstoupíte do Nastavení, uvidíte, že menu druhé úrovně je stále ještě grafické, a vidíte i volby jako Nastavení televizoru a Nastavení kanálu a také Hledat kanály či Aktualizace softwaru.

„Nastavení televizoru“ už představuje klasické textové menu mající tři položky: Obraz, Zvuk a Obecná nastavení. V menu se dá kolovat a po najetí na položku se na okamžik objeví bublinová nápověda.

Nastavení rovnou vyvoláte i tlačítkem Setup, ale menu je trochu jiné. Navíc ukáže i přímý vstup do eko režimů, přednastavených obrazových a zvukových režimů a například i úpravu hlasitosti sluchátek.

Ovládání jako takové je klasický Philips, jak ho známe už léta. Lehce si na něj přivyknete, a to včetně některých specialitek. Dálkový ovladač by se sice dal bez problémů zjednodušit, ale TP Vision se zjevně snaží držet nastoupenou linii. A někdy je to hodně příjemné. Stále tu totiž lehce vyvoláte například eko nastavení (stačí zmáčknout zelené teletextové tlačítko) a to je víc, než umí konkurence. Neustále se divím, proč ještě Philips nikdo nenapodobil, když se kolem spotřeby už hodně dlouho točí svět.

Mimochodem, modré teletextové tlačítko vyvolá Pomoc (v podstatě příručku) a červené zase elektronické obrazové funkce plus obrazová nastavení. Bohužel volba „Active Control Demo" žádnou ukázku nevyvolá. Jde pouze o přepnutí do menu přednastavených obrazových režimů a také o drobnou firmwarovou chybu.

Osmidenní EPG bez obrazu a zvuku

EPG si nepamatuje staženou programovou nabídku po vypnutí, ale můžete se v něm volně pohybovat, dokud neodmáčknete OK. Pak jste na patřičný kanál vždy přepnuti bez ohledu na to, zda má stažen program, či nikoli.

Pokud se chcete na pořad nechat upozornit, nebo si ho nahrát, stačí zmáčknout teletextové tlačítko. Pokud se chcete přepnout na jiný den nebo vyhledat pořad podle žánru, jde to přes tlačítko Možnosti. V nabídce následně najdete i funkci „Aktualizace TV průvodce“, která stáhne TV program pro všechny dostupné multiplexy. Není to sice nijak rychlé (řádově minuty), ale hodí se to. Bohužel takto stažený program se po vypnutí televizoru nezachová, a to je při cca pětiminutovém čekání opravdu škoda.

Základní nastavení, spousta přednastavených voleb

Přednastavených obrazových režimů, zde se jim říká „styl“, je sedm. Vedle těch běžných jsou tu i fotografie a přepnutí do úspory energie.

Manuálně upravíte barevnou úroveň (od černobílé po maximálně nasycené barvy), kontrast a ostrost, ve volbě Upřesnit pak pokročilejší úpravy jako vylepšení barev, jejich teplotu, gama korekci či jas. Úroveň podsvícení se nastavit nedá.

U zvuku upravíte basy a výšky a řadu nastavení jako druh reproduktorů, automatickou úpravu hlasitosti omezující náhlé rozdíly či formát zvukového výstupu při jeho zpoždění. Další zvuková nastavení najdete v úpravě kanálu, kde jsou volby pro sluchově postižené. Nebo můžete sáhnout po jednom z šesti přednastavených režimů.

Formát obrazu nabídne pět režimů včetně 4:3 a 16:9 a také automatiku, u níž jsem nebyl schopen posoudit, zda formát zachová, či nikoli. Dnes už se nejčastěji 4:3 vysílá zasazeno do širokoúhlého rámce.

Je ještě možné posunout obraz či upravit okraje obrazovky, které někdy mohou být deformované. Tato volba má k dispozici i tlačítko na dálkovém ovladači.

V obecných nastaveních najdete volby jako automatické vypnutí, návrat do továrního nastavení či kopírování seznamu naladěných kanálů.

Rozhraní televizoru se dvěma konektory HDMI.
Autor: Philips

Rozhraní televizoru se dvěma konektory HDMI.

Excelentní spotřeba, kdykoli dostupné eko funkce

Po instalaci je obraz nastaven na Standardní, úspora energie vypnuta. Ta se ostatně dá pouze zapnout nebo vypnout. V menu na zeleném teletextovém tlačítku vidíte vedle této volby ještě vypnutí obrazovky, takže funguje pouze zvuk, automatické vypnutí po nějakém čase a vypnutí nepoužívaných napojených zařízení.

Po hodině provozu na ČT 24 (DVB-T) televizor spotřeboval 28 wattů (22–36 W), jakmile jsem vypnul obraz a zapnutý byl pouze zvuk, spotřeba klesla na excelentních 6 wattů.

Firemní hodnoty jsou: 30 W, pohotovostní režim < 0,3 W, roční spotřeba 44 kWh a energetická třída A+. Vše nadmíru solidní.

Souborový manager multimédií se ovládá jednoduše a jasně kurzorovým křížem a tlačítkem OK. Dá se v něm i kolovat.
Autor: Philips

Souborový manager multimédií se ovládá jednoduše a jasně kurzorovým křížem a tlačítkem OK. Dá se v něm i kolovat.

Průměrná kompatibilita, pohodové ovládání i spolupráce s USB médii

Souborový manažer se ovládá lehce a snadno, problém s napojením terabajtového disku Freecom nebyl ani nejmenší. Vybrat si můžete mezi zobrazením podle druhu multimédií nebo zobrazením adresářové struktury. Tady by se mohl učit nejen Panasonic.

Fotografie v JPG a PNG běhají jako blesk a jsou roztaženy po celé ploše obrazovky, pokud to jde.

Muzika pracuje sice pouze v MP3, ale ke skladbě samozřejmě vidíte informace z ID3 tagů a dlouhý název v češtině alespoň rotuje, když už není vidět celý, jako ve fotografiích.

Filmy např. v MKV (L4.0, L4.1) či Xvid sice pracují s externími titulky v plné češtině, ale nejde jim zvětšit písmo, což ovšem při 81 cm nevadí. Horší je podpora HD nahrávek z kamer a fotoaparátů, kde funguje MOV a MP4 s H.264 (koncovka vždy „MP4“).

Nic jiného mi z testovacích souborů nejelo, ani WMV a AVHCD, resp. koncovky MTS a M2TS.

U 4K nahrávky z mobilu LG Flex přehrál televizor pouze zvuk, což je pochopitelně úspěch. Rozlišení UHD není podporováno.

I když se dá televizoru vytknout vysoká cena, designově rozhodně není vytknout co. TV vypadá výborně, stejně jako dálkový ovladač.
Autor: Philips

I když se dá televizoru vytknout vysoká cena, designově rozhodně není vytknout co. TV vypadá výborně, stejně jako dálkový ovladač.

Až na tu cenu…

Přiznám se, že bych za ni očekával už základní chytré funkce a samozřejmě i zabudované Wi-Fi. Tak mě napadá, že televizor pouze s Wi-Fi a podporou HbbTV by vůbec nebyl špatný nápad.

Tady nic z toho nedostanete.

Co dostanete, je nizoučká spotřeba a velice pěkný design, pokud ho posuzujeme měřítky nejen nejnižší, ale klidně i pomalu střední třídy. Dostanete i velice dobrý obraz ze všech zdrojů a slušné resamplování, což je ovšem také dáno malou úhlopříčkou a rozlišením pouze HD Ready. Troufám si ale říci, že je v rámci 81 cm a nejnižší třídy nadprůměrný a tohle by trochu mohlo vyvážit vysokou cenu. Na druhou stranu ji sráží zmiňované rozlišení, protože pokud by bylo Full HD, poměr by byl výrazně příznivější.

Počítejte také s tím, že pokud je v mechanice USB zasunuta paměťová karta nebo disk a televizor zapnete, nepůjde mu ztlumit zvuk a ani například přepnout kanál, dokud si paměť sám nenačte a neotevře, což pár sekund trvá. Tohle se mi nepodařilo obejít a dálkový ovladač prostě nereaguje.

Další drobnou chybkou je výše zmiňovaná špatně popsaná položka v menu na červeném teletextovém tlačítku a také to, že menu Nastavení televizoru nezahrnuje všechny funkce. A nejsou ani na tlačítku Domov. Teprve když použijete tlačítko Setup, objevíte „Nastavení Eco“, které jinde nenajdete, resp. najdete, ale jen při přímém vyvolání přes zelené teletextové tlačítko. Z neznámých důvodů se eko volby vytratily i z menu na tlačítku Domov, kde jsou například Záznamy a také Pomoc, což je v podstatě elektronická příručka.

Reproduktory s výstupem směrem dolů dávají dobrý zvuk, taktéž nad rámec základní třídy a úhlopříčky. Cítíte v nich basy i výšky a i když středů pomálu, hrají opravdu velice slušně.

Slušná jsou multimédia a hlavně jsou výtečně ovladatelná a televizor nemá problémy s objemnými USB médii.

Radost v podstatě kazí jediné – nízký poměr cena/výkon. Až ale Philips 32PHT4100 klesne pod 7500 Kč, bude představovat zajímavou volbu pro ty, kdo hledají značkový a zároveň stylový televizor s dobrým obrazem i zvukem.

ICTZ23

Hodnocení

pro: obraz i zvuk nad rámec základní třídy, elegantní design, excelentně nízká spotřeba, lehce vypnutelná obrazovka (hodí se těm, kteří často poslouchají DVB-T rádio)
proti: nízký poměr cena/výkon (při současné ceně), některé položky v menu nejsou lokalizovány, nelze upravit úroveň podsvícení, pro někoho i to, že rozlišení je pouze HD Ready

Balení obsahuje

  • dálkový ovladač
  • 2× mikrotužkové baterie (AAA)
  • nenatáčitelný podstavec
  • napájecí kabel (běžný, dvoužilový)
  • uživatelská příručka je přímo v televizoru
  • záruka: 24 měsíců

Kolik jste ochotni zaplatit za „hloupý“ televizor s úhlopříčkou 81 cm?