Hlavní navigace

Philips 47PFL5008K: skutečně dobrá koupě

13. 11. 2013
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: Philips
Tenký televizor, s osvícením pozadí, kompletní tunerovou výbavou, energetickou třídou A++, ale také třeba s bezdrátovým připojením k internetu a pasivním 3D

Zajímavě navržený televizor! Řada 5000 vždy patřila do nižší střední třídy, tedy mezi základní řadu 3000 a střed nabídky (6000). Co si vzpomínám, nebyla nikdy nejlevnější, ale nabízela toho ve srovnání s konkurencí hodně. Po převzetí televizní divize Philipsu společností TP Vision se nejprve začala profilovat jako levná a kvalita byla někde jinde. Nyní, jak se zdá, nastal zlom a vše se vrací ke kořenům, i když celkově vzato má letošní nabídka značky Philips do vyrovnanosti daleko.

Konkrétně u řady 5000 není obrazová kvalita taková jako před pár lety, nicméně v rámci třídy určitě odpovídá. Obraz navíc má sklon k přirozenějším barvám, i když nechybí ani jistá živost, kterou má podstatná většina zákazníků raději. Jak vidíte, je někde na půli cesty…

Televizor má katalogovou cenu 25.990 Kč, v solidních obchodech ho seženete lehce pod devatenáct tisíc, a myslím, že se u něj podařilo najít pomalu ideální kombinaci barevného podání. Vše navíc výrobce, společnost TP Vision, okořenila dobrým zvukem.

Design je naprosto parádní!
Autor: Philips

Design je naprosto parádní!

Instalace i s průvodcem nastavením obrazu

Instalace je propracovaná, jak je u této značky zvykem, a jediné, co může někomu chybět, je setřídění kanálů, které se dělá zcela zvlášť. Instalují se nejprve satelitní kanály, poté podle výběru DVB-T/C, přičemž automaticky jde i analog. Následuje průvodce nastavení obrazu a zvuku a už tady jsou vidět kvality televizoru, zejména zvukové. Po připojení k internetu (i u WiFi je velmi snadné a pohodlné) si televizor zjistí, zda náhodou není k dispozici nová verze firmwaru, a pokud ano, jako v mém případě, objeví se upozornění, že se silně doporučuje aktualizaci nainstalovat. To pochopitelně nějakou dobu trvá i na hodně rychlé lince.

Na závěr je třeba televizor restartovat, ale naladěné kanály naštěstí zůstanou zachovány, takže žádné další ladění. Ještě poznámka k instalaci satelitu. Zvolit můžete plně automatickou nebo manuální. Plně automatický režim mi naladil pouze jedno LNB, Astru 19,2. Je ale příjemné, že se vám vzápětí objeví volba, mezi níž si můžete vybrat i provozovatele Skylink, takže je závěrečné třídění podstatně jednodušší a samotné ladění svižnější.

Setřídění kanálů uděláte přes tlačítko List a Možnosti. Je jednoduché, jen musíte přijít na to, že v závěru je nutné opět zmáčknout tlačítko Možnosti a režim třídění ukončit.

Dálkový ovladač má dobré rozložení, dobře čitelná jsou i tlačítka a do ruky padne velice dobře.
Autor: Philips

Dálkový ovladač má dobré rozložení, dobře čitelná jsou i tlačítka a do ruky padne velice dobře.

Většinou pohodlné ovládání

Dálkový ovladač televizoru má většinu nejpoužívanějších tlačítek soustředěných kolem kurzorového kříže s Enter uprostřed. Ten v tuneru nemá žádnou funkci (v multimédiích Pause/Play) a seznam naladěných kanálů se vyvolává přes List.

V menu nastavení se dá pohodlně kolovat, ale bohužel totéž už nejde v souborovém manažeru multimédií, takže některé operace trvají dosti dlouho. Jinak je ovládání pohodlné.

V horní části ovladače najdete kompletní tlačítka pro multimédia a doplňují je tlačítka kurzorová, která jak při přehrávání, tak v režimu Pause skáčí po asi deseti sekundách vpřed či vzad.

Přes tlačítko s domečkem (hned vedle něj najdete vyvolání chytrých funkcí televizoru) se dostanete do nastavení a do tunerů, dále pak na rozhraní USB (k tomu je i tlačítko Source) a také do dalších funkcí, jako je průvodce seřízení obrazu a zvuku, EPG, nahrávky či vstup do Smart TV. Některé funkce pak můžete vyvolat rovnou tlačítkem, jako například tu naposled zmiňovanou.

Z domácího menu se dostanete do ladění i menu nastavení, a připojíte se i k internetu či domácí síti.
Autor: Bohumil Herwig

Z domácího menu se dostanete do ladění i menu nastavení, a připojíte se i k internetu či domácí síti.

Dvojí devítidenní EPG

Programová nabídka je dvojí, podle druhu příjmu dat. Jedním zdrojem je běžná síť DVB-T/C/S, druhým internet od společnost Gracenote. V prvním případě nepracuje obraz a zvuk, v druhém už ano a programová nabídka se stahuje bez ohledu na multiplex.

Z EPG se můžete nechat na pořad upozornit a jde i nahrávat, k čemuž ovšem potřebujete televizorem naformátovaný a spárovaný disk s minimální kapacitou 250 GB. Bohužel přepnutí mezi zdrojem dat EPG má jeden nepříjemný následek – vymazání nahraných pořadů. Alespoň na to výrobce upozorňuje…

Fotografie ve 3D se mi nejprve zobrazily ve 2D, přes tlačítko Možnosti však vyvoláte tuto nabídku a vyberete si správný formát. Následně je už vidíte v prostoru.
Autor: Bohumil Herwig

Fotografie ve 3D se mi nejprve zobrazily ve 2D, přes tlačítko Možnosti však vyvoláte tuto nabídku a vyberete si správný formát. Následně je už vidíte v prostoru.

Na internet rychle a snadno

Už jsem se zmiňoval, že připojení přes zabudované WiFi je snadné a rychlé, softwarová klávesnice pro zápis hesla pohodlně ovladatelná. Je pouze škoda, že v ní nemůžete kolovat, takže se trochu více nacvakáte.

Do chytrých funkcí na stránce Smart TV se dostanete lehce. Buď přes domovské menu, nebo rovnou přes tlačítko. Českých widgetů tu ale mnoho nenajdete. V mém případě tu byl jediný – online videopůjčovna Topfun. Jinak je tu obvyklé YouTube, příjemný iConcerts či vstup na sociální sítě. A také otevřený internet, resp. stránka s možností zadat libovolnou webovou adresu. Podporu flash však nehledejte, takže jako obvykle jste v tomto ohledu omezeni. Oblíbené stránky jdou snadno uložit a v práci s webem vám pomůže i možnost připojit některé myši či klávesnice. Volbu najdete v menu Nastavení, kompatibilní produkty pak na webových stránkách výrobce.

Z boku narazíte na stejně elegantní profil jako zepředu.
Autor: Philips

Z boku narazíte na stejně elegantní profil jako zepředu.

Vcelku přiměřená nastavení

Přednastavených obrazových režimů je sedm, z nichž jeden je určen pro úsporu energie a nechybí další pro fotografie. Manuálně pak upravíte podsvícení displeje ve volbě Kontrast protisvětla, dále sytost barev, ostrost, zapnete senzor snímající hladinu okolního světla (po instalaci je vypnut) a ovlivníte i gama korekci, teplotu barev, jas či kontrast. Pokud se vám něco nepovede, můžete se kdykoli vrátit k původnímu nastavení.

Přednastavených zvukových režimů je šest, manuálně pak ovlivníte basy a výšky a zapnete pseudoprostorový zvuk. V podrobnějších volbách je například vidět formát výstupu audia či automatickou úpravu hlasitosti.

Úpravy zvuku a obrazu můžete provést jak v menu, tak přes tlačítko kontextového menu Možnosti a jde to i v multimédiích.

Co se týče poměrů stran pořadu, najdete je v menu Obraz a také přímo na tlačítku dálkového ovladače. Vedle voleb typu „Automatické doplnění obrazu“ tu je i „Automatický zoom“, což je akronym pro zachování poměru stran podle formátu příchozího pořadu. Co jsem si mohl všimnout, funguje správně.

Základní obrazovka do které se dostanete například po stisku tlačítka Smart TV.
Autor: Bohumil Herwig

Základní obrazovka do které se dostanete například po stisku tlačítka Smart TV.

Excelentní spotřeba

Televizor jsem měřil hned po instalaci, kdy je v základním nastavení obraz jako Osobní (zvuk také) a dvoustranný Ambilight, který najdete na bocích zadní strany, je zapnut. Osobní režim je tu proto, že pokud v rámci instalace zabrousíte do průvodce nastavení obrazu a zvuku, což má logiku pro drtivou většinu majitelů, na základě vašich preferencí se parametry rovnou upraví a do tohoto režimu uloží.

Po hodině provozu na ČT24 a DVB-T jsem se dostal k 79 W (77–79 W), jakmile jsem zapnul senzor pro sledování úrovně okolního světla, spotřeba se v mém případě nijak nezměnila, což je ovšem ryze individuální.

Pokud vypnete Ambilight, uvidíte spotřebu oscilovat kolem 76 W, takže nějaké 3 watty (můj měřicí přístroj pracuje s odchylkou 1,5 %).

Díky kdykoli dostupným eko volbám (tlačítko Možnosti) mj. pohodlně vypnete i obraz, takže zůstane k dispozici jen zvuk. Pak si televizor řekl o excelentních 16 wattů, a takhle dobře to umí skutečně málokdo!

Udávaná spotřeba podle metodiky EU je 47 W, tlačítko úplného vypnutí k dispozici není (jen elektronické) a televizor s roční spotřebou 65 kWh (4 h sledování denně) patří do energetické třída A++. To je pochopitelně opět excelentní, zvláště v této cenové relaci.

Souborový manažer je přehledný a byl by i výtečně ovladatelný, kdyby se v nabídkách dalo kolovat.
Autor: Bohumil Herwig

Souborový manažer je přehledný a byl by i výtečně ovladatelný, kdyby se v nabídkách dalo kolovat.

Solidní kompatibilita i externí titulky

Po připojení terabajtového USB disku Freecom Mobile Drive Sq TV zaplněného z asi 90 % televizor chvíli přemýšlel, pak ho identifikoval a nabídl možnost přehrání obvyklých tří typů multimediálních souborů a k tomu ještě volbu Složka, v níž lze přehrát všechno.

Souborový manažer je přehledný a v jeho rámci upravíte obraz i zvuk a také eko nastavení. Ovladatelnost je však pouze průměrná, protože se v nabídkách nedá kolovat, a kurzor má jistou setrvačnost, takže je s ním třeba při pohybu po adresářové struktuře zacházet opatrně. Z neznámých důvodů také soubory nebyly setříděny abecedně. Názvy souborů se už ukazují bezchybně a pokud jsou opravdu dlouhé, rotují, a to včetně koncovky.

Externí titulky je někdy třeba zapnout, jindy nikoli, následně kupodivu pracovaly v češtině, i když televizor hlásil, že má znakovou sadu nastavenu na Western Europe (jak vidíte, tu a tam je něco nepřeloženo).

Velikost titulkového písma sice neupravíte, ale jsou na černém podkladě a v dostatečné velikosti na to, aby byly i na 117 cm úhlopříčky dobře čitelné.

Filmy s kodeky X.264, MKV (L4.0 i L4.1) i XviD pracovaly bezproblémově a televizor si pamatuje i poslední pozici po odskoku do tuneru a také v případě, když mezitím přehrajete jiný film.

HD nahrávky z kamer a fotoaparátů fungují v MP4, H.264 i AVCHD s koncovkami MP4, MTS a M2TS, a to včetně nahrávky z profesionální kamery, která byla podána opravdu výborně. Naopak dopadlo WMV HD, kde byly zřetelně viditelné barevné přechody jak v HD Ready, tak ve Full HD.

Snímky ze 3D z kamery Panasonic HDC-SDT750 se identifikovaly automaticky (3D s obrazy vedle sebe) a přepnuly se do prostoru. Soubor s koncovkou MPG se ukázal jako dva obrazy vedle sebe a do 3D vůbec přepnout nešel.

Fotografie jsem vyzkoušel v JPG, GIF, PNG a BMP, 3D snímky (MPO) jsou nejprve zobrazeny ve 2D, jako dva vedle sebe, tlačítkem Možnosti však vyvoláte volbu typu 3D a následně se už ukáží prostorové.

Hudbu jsem zkoušel ve formátech WAV, MP3, FLAC a WMA, nepracoval pouze FLAC, který se ani neukázal v nabídce souborového manažeru.

Podstavec představuje kombinaci bytelného odlitku a k němu šrouby přidělaného kovového pásku. Vše bylo výborně dílensky zpracováno a jde nad rámec kategorie, nebo minimálně jejího průměru.
Autor: Philips

Podstavec představuje kombinaci bytelného odlitku a k němu šrouby přidělaného kovového pásku. Vše bylo výborně dílensky zpracováno a jde nad rámec kategorie, nebo minimálně jejího průměru.

Tendence k přirozeným barvám

Kvalita obrazu odpovídá třídě a konec konců i ceně v rámci současných nabídek na trhu. Díky sklonu k přirozenějším barvám je však – alespoň pro mě – barevné podání nadprůměrné. Zvukově je tento Philips taktéž nadprůměrný a vzhledem k tloušťce panelu pouhých 34 mm je to opravdu překvapivé. Slyšet jsou basy i výšky, méně středů, ale televizor rozhodně nepatří k průměru.

Zvukový výkon 2× 10 W je dostatečný, prostor – pokud je slyšet – je výrazný a zřetelný. Celkově vzato je podání zvuku povětšinou až překvapivě detailní.

Pokud opomineme drobnosti o kterých se zmiňuji v závěrečném hodnocení a menší potíže (spíše „ne-komfort“) v ovládání, představuje Philips 47PFL5008K jednu z nejlepších nabídek této značky napříč cenovými relacemi. Směle také obstojí i v konkurenci ostatních značek a nabídne i slušný poměr cena/výkon zvláště pokud bereme aktuální cenu v dobrých obchodech.

Hodnocení

pro: excelentní spotřeba, nadprůměrný zvuk, solidní obraz se sklonem k přirozeným barvám, solidní kompatibilita i externí titulky, výborná výbava
proti: stále ještě nedotažené EPG, ovládání někdy se zpožděním

Balení obsahuje

– dálkový ovladač

– 2× mikrotužkové baterie (AAA)

– 2× 3D brýle

– pevný podstavec (natáčení v rámci panelu)

– napájecí kabel (běžný, dvoužilový)

KL24

– uživatelská příručka je přímo v televizoru, v papírové podobě dostanete „rychlé nastavení“ (Quick Start)

záruka: 24 měsíců

Zajímá vás ještě 3D?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).