Hlavní navigace

Philips 60PFL9607S: přirozený obraz, potíže s firmwarem a příliš vysoká cena

6. 2. 2013
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

Televizor se 152 cm úhlopříčky má výtečnou výbavu zahrnující i moderní tuner DVB-T2. Má ale rovněž spoustu možností a také nějakou tu chybku.

Pokud vám parametry trochu připomíná Philips Cinema, je to podobnost nejspíše nikoli náhodná. Cinema ovšem měla obrazovku v poměru 21:9, tady jsme u klasiky, tedy 16:9. Za 109 999 Kč dostanete úhlopříčku 152 cm (60"), kompletní tunerovou výbavu včetně DVB-T2 (otázkou je, jak moc je přizpůsoben pro české podmínky, tedy českému D-Booku), a také plošné LED podsvícení s mikro regulací. K dispozici je rovněž výborný dálkový ovladač kombinovaný s klávesnicí, aplikace MyRemote pro Apple iOS a Google Android (viz foto níže) a podporována je také klávesnice a myš připojená přes USB. Abyste se dostali na domácí multimediální server přes DLNA, musíte prý mít instalován software MediaManager + Server. Mně to šlo i bez něj, i když pouze u hudby.

Elegantnímu designu se nedá upřít střízlivost. Zvláště když si dálkový ovladač s televizorem nijak nezadá.

Elegantnímu designu se nedá upřít střízlivost. Zvláště když si dálkový ovladač s televizorem nijak nezadá.

Instalace zcela komplet

Jak je u Philipsu zvykem, instalace je na úrovni, včetně bezproblémového satelitu, který byl podrobně popisován např. u Philips 42PDL6907. Nechybí ani připojení k síti a také úvodní rychlé nastavení obrazu a zvuku za pomoci ukázek. To je sice o třídu horší než u loňských modelů, ale pořád lepší, než nic. A konkurence povětšinou také „nic“ nabízí.

Kanály se po naladění nedají fyzicky setřídit, jde to pouze přes Oblíbené, případně speciální program. Naštěstí pořadí, ve kterém je ukládáte mezi Oblíbené, si televizor pamatuje a platí i po jeho vypnutí. Poněkud komplikovanější je to u satelitních kanálů, a tady to znamená spoustu zbytečně stráveného času, protože např. při třech družicích jako u mě nemáte šanci to udělat za vcelku jinak rozumnou hodinu.

Jak vidíte, dálkový ovladač kombinuje klasickou „dálku“ a klávesnici QWERTY šikovně umístěnou na zadní straně, která ovšem nemá dotykovou plošku pro ovládání kurzoru (tu supluje OK). U aplikace pro Android to už není problém, i když na snímcích chybí.
Jak vidíte, dálkový ovladač kombinuje klasickou „dálku“ a klávesnici QWERTY šikovně umístěnou na zadní straně, která ovšem nemá dotykovou plošku pro ovládání kurzoru (tu supluje OK). U aplikace pro Android to už není problém, i když na snímcích chybí.

Jak vidíte, dálkový ovladač kombinuje klasickou „dálku“ a klávesnici QWERTY šikovně umístěnou na zadní straně, která ovšem nemá dotykovou plošku pro ovládání kurzoru (tu supluje OK). U aplikace pro Android to už není problém, i když na snímcích chybí.

Nevypočitatelné ovládání

Ovládání je obdobné jako u dalších Philipsů, které jsme v poslední době recenzovali a jde o vyšší modely určené pro rok 2012/2013 a uváděné právě před koncem roku. Dálkový ovladač je kombinovaný s QWERTY klávesnicí a pracuje přes RF frekvenci stejně, jako u Philips 40PFL8007K, který jsme recenzovali zde. Tlačítko OK funguje nejen jako Play/Pause (seznam naladěných kanálů nevyvolává), ale jde přepnout do režimu dotykové plošky, resp. kurzoru. Sice následně nefunguje příliš sofistikovaně a je problém si na styl zvyknout (RF frekvence…), ale hodit se může. Škoda, že ploška není umístěna i u klávesnice.

Celý systém ovládání má dva základní problémy – v nabídkách se nedá kolovat a někdy tak, například v multimédiích, trvá dost dlouho než dojedete na konec seznamu. Pocítíte to ale i v menu. Druhou potíží je to, že některé operace jsou i přes zabudovaný dvoujádrový procesor natolik pomalé, že nefunguje „nacvičená hlavoruční automatika“. Například chci vstoupit do multimédií – zmáčknu tlačítko domečku, přejedu na Zdroj a hned chci přejet na USB. To však nejde, dokud se volba skutečně na obrazovce neobjeví. V multimédiích pak narazíte i na to, že například při odchodu z přehrávání pomocí Return se doberete nejvyšší nabídky (jste přímo na daném paměťovém médiu), ale místo abyste následným zmáčknutím Return dorazili do domovského menu ze kterého jste původně vyšli, opět spustíte přehrávání posledního filmu.

O chování tlačítka Options jsem se zmiňoval už u předchozích přístrojů. Menu je zde zcela předělané a představuje nezvyklou kombinaci práce s titulky, nastavení obrazu a zvuku a kupodivu i eko režimů, které vyvoláte také přes zelené teletextové tlačítko. V praxi vás bude stát minimálně tři zmáčknutí. Může to být ale i podstatně více. Jinak má dálkový ovladač solidní rozložení, nově jsou tu zavedeny tlačítka pro 3D, Guide (EPG), úpravu osvětlení zadní části televizoru Ambilight a vstup do Smart TV.

A ještě drobnost: z widgetu YouTube jsem nemohl vyskočit ani Return, ani Exit. Pomohlo jen tlačítko TV a na tu samou situaci jsem narazil i při instalaci připojení na internet. Tam ovšem jednou televizor zcela spadl (totéž se mi stalo po připojení externího disku) a dálkovým ovladačem jsem ho už nezapnul. Musel jsem ho tedy natvrdo vypnout vytažením ze zásuvky. Na takovéto firmwarové chyby a chybičky narazíte poměrně často. Až mi to místy připadalo, jako by funkce televizoru na závěr nikdo nekontroloval.

Lokalizace nabídky u EPG není příliš povedená, ale samotné pořady se zobrazovaly bez problémů.

Lokalizace nabídky u EPG není příliš povedená, ale samotné pořady se zobrazovaly bez problémů.

Osmidenní EPG od Gracenote

EPG, resp. zde TV Guide, poskytuje u tohoto přístroje společnost Gracenote, takže při prvním spuštění musíte odsouhlasit podmínky používání a být připojeni k internetu. Jinak to vypadalo, že naopak už být nemusíte. Alespoň to tak po většinu času fungovalo, ale v závěru testu se najednou chtělo EPG k internetu mocí mermo připojit a nespustilo se. Hlášení, že se nelze připojit na server společnosti Philips, navozovalo dojem, že naopak připojeni být musíte a přiznám se, že se tudíž kloním k tomu, že šlo šťastnou shodu náhod a že EPG připojení vyžaduje.

TV Guide nabízí pouze dvousloupečný výpis, i když se po něm můžete posouvat nejen po stanicích, ale i po pořadech v rámci stanice. Ve volbě na tlačítku Options, kterou vidíte na snímku, najdete nahrávání, zvětšení znaků, což je určitě šikovné, či výběr dne. A také zda pro procházení pomocí dálkového ovladače chcete použít šipková tlačítka nebo kurzor. Tuto volbu jsem ale nerozchodil a na obrazovce se nic neobjevovalo.

Programová nabídka se stahuje automaticky pro všechny kanály, obraz a zvuk se po vstupu nepřeruší. A protože se tu a tam stává, že si kanál a jeho programová nabídka vzájemně nesedí, můžete stanici přiřadit i ručně. Pokud z EPG odcházíte, obraz i zvuk se na okamžik přeruší, pak teprve naběhne televizor. Při vstupu je vše v pořádku a přerušeni nejste.

Smart TV nabízí vstup na internet jak otevřený s možností zadat webovou adresu, tak widgetový. Zároveň ukazuje aktuální program a v pravém rohu nahoře rotují další kanály a aplikace. Použít můžete i kurzor v podobě kroužku a vedle české on-line videopůjčovny si ve widgetu iMeteonews můžete vybrat i z několika českých měst. Přidat jde dokonce i webová kamera.

Smart TV nabízí vstup na internet jak otevřený s možností zadat webovou adresu, tak widgetový. Zároveň ukazuje aktuální program a v pravém rohu nahoře rotují další kanály a aplikace. Použít můžete i kurzor v podobě kroužku a vedle české online videopůjčovny si ve widgetu iMeteonews můžete vybrat i z několika českých měst. Přidat jde dokonce i webová kamera.

Internet a nahrávání

Internet je dvojí, widgetový a klasický s webovým prohlížečem a libovolnou adresou. Do obou se dostanete přes tlačítko Smart TV a v tomto případě už byla  k dispozici i jedna česká aplikace – videopůjčovna TopFun. Lokální zdroje však využívá iMeteonews, jak vidíte na snímku výše.

Disk Freecom určený pouze pro nahrávání z televizorů se nepřipojil (byl formátován jiným přístrojem Philips) a ani se nenabídlo jeho reformátování. Poslední vtip televizorů Philips z kolekce 2012/2013, tedy zmáčknout po zasunutí pevného disku do rozhraní USB Pause a počkat, až se nabídne formátování také nedopadl. Nenahrál jsem tudíž nic. Nicméně televizor dával od začátku jasně najevo, že chce být kvůli nahrávání připojen k internetu, resp. si chce spojení zajistit sám. A to i přesto, že jsem k internetu už připojen byl, a to v průběhu instalace. V tomto ohledu jsem tedy opravdu nic nevyzkoušel, což se týká i funkce TimeShift, tedy přehrávání živého televizního vysílání se zpožděním.

Ovlivnit obrazové parametry příliš nejde a spolehnout se musíte především na automatiku. To se týká i plošného podsvícení s lokálním stmíváním (regulací), což je určitě škoda. Obraz sice tolik upravovat nepotřeboval, ale regulaci podsvícení jsem hodně postrádal.

Ovlivnit obrazové parametry příliš nejde a spolehnout se musíte především na automatiku. To se týká i plošného podsvícení s lokálním stmíváním (regulací), což je určitě škoda. Obraz sice tolik upravovat nepotřeboval, ale regulaci podsvícení jsem hodně postrádal.

Slabší obrazová nastavení

Obrazových režimů je devět, dva z nich jsou pokročilé přes volbu isf a nechybí ani klasický režim Philipsu – Fotografie. V manuálních nastaveních upravíte v základu jen barvu a ostrost. V nastavení isf pak ještě senzor osvětlení, gama korekci, teplotu barev a kupodivu i jas. Ten ovšem pochopitelně patří do základu, nikoli do pokročilých nastavení. Ve volbě Řízení barev pak ještě ovlivníte tón a saturaci barev, což celkově vzato není mnoho. U televizoru za sto tisíc bych si toho představoval podstatně, ale podstatně více. Minimálně práci s regulací plošného podsvícení Direct LED. Ta tu zcela chybí a navíc pokud jsem do televizoru pustil čistě černou barvu, viděl jsem neprosvětlená místa odpovídající spíše podsvícení typu Edge LED, tedy v rámu.

Co se zvuku týče, máme tu šest přednastavených a excelentně rozlišených režimů a úpravu basů a výšek. Zvukově je však televizor v rámci kategorie nad 50 000 pouze průměrný.

Nastavení formátu obrazovky má šest režimů, včetně automatického doplnění obrazu Auto-fill a režimu Auto-zoom. Ten reaguje na příchozí signál a podle něj upraví poměr stran. Důležitý je ještě režim „Nepřepočítaný“, který je užitečný v multimédiích. Škoda absence režimu 14:9, který by se vzhledem k úhlopříčce obrazovky velice hodil, nicméně automatika reagující na příchozí signál formátu pořadu reagovala solidně.

Vytříbený design potvrzují i takovéto detaily.

Vytříbený design potvrzují i takovéto detaily.

Nízká spotřeba

Televizor má v továrním nastavení obraz v režimu Standard, zvuk Původní a senzor hlídající hladinu osvětlení v místnosti zapnutý. S osvětlením pozadí Ambilight jsem po hodině měření došel ke 108 W s rozmezím 76 až 151 wattů. Jakmile jsem ho vypnul, dostal jsem se 106 W s rozmezím 74–123. Při vypnutém panelu, kdy šel pouze zvuk, jsem naměřil 29 W, což je v rámci úhlopříčky velice slušné.

Štítek EU udává 135 W, pohotovostní režim < 0,1 W a roční spotřebu 187 kWh. Televizor byl zařazen do energetické třídy A, což je určitě vynikající. Tlačítko vypnutí jsem nějak nenašel, nicméně výrobce hovoří o tom, že ho má a spotřebu elektrické energie v tomto okamžiku udává šalamounsky na <0,01 W.

HbbTV se na ČT právě rozebíhá do oficiální podoby. Tento Philips si s ním bez potíží poradil.

HbbTV se na ČT právě rozebíhá do oficiální podoby. Tento Philips si s ním bez potíží poradil.

Bez podpory dts a 3D fotografií

Disk Freecom Mobile Drive Sq TV s kapacitou 1 TB, ze kterého zkouším přehrávání multimédií se připojil bez potíží (jeho bratříček pro nahrávání, jak bylo řečeno výše, ovšem nikoli). Externí filmové titulky bylo třeba nejen neustále zapínat, často bylo zapotřebí zapínat i znakovou sadu, protože si televizor nastavení nepamatoval. Velikost titulků seřídit nejde a i když jsou poměrně malé, font je naštěstí výrazný, takže jsou dobře čitelné. Formát srt byl podporován všude, včetně kodeku x.264, sub už nikoli. I to potvrzuje, že pro jakýkoli televizor je nejlépe použít kvalitní multimediální přehrávač.

S HD nahrávkami z kamer a fotoaparátů v podstatě nebyl žádný problém, a to včetně 3D kamery Panasonic. Televizor však překvapil tím, že nepodporoval zvuk v DTS, a to je další z důležitých maličkostí, které tu nepracují. Také na začátku spuštění WMV HD 1 080 nastalo krátké škobrtnutí, trocha rozsypaných pixelů, ale následně se soubor přehrál v pořádku.

Philips si neporadil s 3D fotografiemi a ani je nezobrazil jako 2D. Zvládá tak pouze JPG. Hudba v MP3 a WMA byla bezproblémová i v nejvyšších datových tocích, ID3 tagy jsou ale zobrazovány jen v seznamu nahrávek a nikoli při spuštění skladby. Bezztrátový formát FLAC podporován není.

Pokud jde o filmové 3D, to svou hloubkou a výtečným podáním doslova udeřilo do očí, a to i z ukázek pouštěných přes USB i z výborného přehrávače Blu-ray Philips BDP 8000. Rozhodně patřilo k tomu nejlepšímu, co jsem na televizoru viděl.

Vytříbeně provedená zadní část na které je dobře vidět i zvukový podstavec bohužel bez basového reproduktoru i prostého otvoru basreflexu. Panel se otáčí v místě, kde je upevněna noha díky kulové poplastované ploše. Spodní část je naopak fixována.

Vytříbeně provedená zadní část, na které je dobře vidět i zvukový podstavec bohužel bez basového reproduktoru i prostého otvoru basreflexu. Panel se otáčí v místě, kde je upevněna noha, díky kulové poplastované ploše. Spodní část je naopak fixována.

Poněkud nespolehlivé chování

Cena je velmi, velmi vysoká a za to by měl televizor nabídnout něco skutečně mimořádného.To ovšem z valné části nedělá. Konkurence, kterou představují jak televizory s úhlopříčkou 55", tedy 140 cm, seženete od 30 000 Kč výše, i když řada z nich není srovnatelná. Levnější jsou ale i modely větší. Například špičkový Panasonic TX-P65VT50, který se 165 cm pořídíte od nějakých 80 000 Kč, nabízí obdobnou výbavu, navíc i subwoofer, certifikaci THX a ještě kvalitnější obraz. To samé mimochodem nabízí i menší model TX-P50VT50 se 127 cm prodávaný za doporučenou cenu 49 995 Kč (viz recenze, kterou najdete zde). Sáhnout ale můžete například i po Sharp LC-70LE740E, který pořídíte od zhruba 70 000 Kč.

Pravdou ale je, že všechny zmiňované modely oproti tomuto Philipsu postrádají tuner DVB-T2. Na druhou stranu se chovají spolehlivěji a např. TX-P50VT50, kterou mám i nyní „nakoukanou“ (doporučil jsem ji kamarádovi) má opravdu lepší obraz. Tady se ale bavíme o naprosté obrazové špičce, kterou plazmová řada VT stále představuje. Lepší obraz ale nabízela i loňská Philips Cinema, která přišla na podobnou cenu, navíc s unikáním panelem 21:9, který vyšší prodejní částku opodstatňoval. Rozhodnutí, co koupit, je samozřejmě na vás. Tady ale podle mého názoru poměr cena/výkon dosti pokulhává, navíc u zapůjčeného kusu bylo slabé i dílenské zpracování (vrzající zadní panel i obruba obrazovky).

Abyste rozuměli, obrazově je televizor podstatně lepší než řady šest a osm tohoto výrobce. Rozdíl  jsem si ale představoval větší – až na 3D, které je tu opravdu výtečné a skoro srovnatelné s plazmou Panasonic řady VT. Také resamplování je na úrovni a televizor rovněž rozumně reaguje na rychlý pohyb. Nejlepší na něm je ale to, že barvy mají opravdu sklon k přirozenosti. To mě těšilo ze všeho nejvíce. Přesto je škoda, že cena neodpovídá nabízené hodnotě a finální firmware byl evidentně neodladěn. Škoda! Kdyby televizor stál o třicet tisíc méně a bylo by s ním méně problémů, vše by bylo jinak. Takto se doporučit zatím nedá.

pro: design, excelentní 3D, kompletní tunerová výbava, včetně DVB-T2, přirozené barvy a výborný obraz, dálkový ovladač kombinovaný s klávesnicí pracující přes RF

proti: slabé dílenské zpracování, pouze tři rozhraní USB, občasné samovolné vypnutí, potíže s nahráváním, jednodušší plošné podsvícení, ovládací problémy, nesrovnalosti s firmwarem atd.

Balení obsahuje

MMF24

– dálkový ovladač kombinovaný s klávesnicí
– 3× mikrotužkové baterie (AAA)
– 2× 3D brýle (aktivní)
– natáčitelný podstavec
– napájecí kabel (běžný, dvoužilový)
– uživatelská příručka přímo v televizoru, v papírové podobě dostanete Stručný návod

foto: autor a Philips

Stýská se vám po obrazovce formátu 21:9?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).