Hlavní navigace

Philips BDM3275UP: vyspělý Ultra HD monitor à la televizor

16. 9. 2015
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: Philips
Je určen na hry i pro aplikace se spoustou detailů. Po napojení na set-top box poslouží ale také jako zcela běžný televizor. Tak jsme ho i vyzkoušeli.

Řada z nás netouží po televizoru jako takovém, chce prostě jen zobrazovací jednotku maximálně vybavenou vstupy a doplněnou – případně – i reproduktory. Tento monitor požadavek splňuje prakticky beze zbytku. Navíc má rozlišení Ultra HD (4K) v 32 palcích (81 cm) a takový televizor si opravdu nekoupíte, protože se ani nevyrábí. Začíná se totiž od 102 cm…

S Philips BDM3275UP jsem vyzkoušel práci ve dvou variantách. Jednak jsem na něj připojil satelitní set-top box freeSATu, takže pracoval à la televizor, a jednak jsem ho vyzkoušel jako běžný počítačový monitor, ke kterému jsem připojil kvalitní ultrabook, což sice není ideální, protože by to chtělo výrazně lepší grafickou kartu, ale o tuhle část jeho využití mi vlastně ani nešlo. Spíše šlo o to ukázat, že velký a moderní monitor s velmi vysokým rozlišením jde používat i jako zobrazovač pro set-top box, tedy jako televizor, a to klidně i v režimu PiP, tedy obraz v obraze, resp. obraz v grafice.

Použití monitoru je ale ještě všestrannější, protože HDMI má podporu MHL pro napojení na mobil, i když to se na druhou stranu příliš neujalo. Tady by spíše bylo lepší využít nějakých bezdrátových funkcí, resp. zabudovaného Wi-Fi. Mimochodem, monitory se značkou Philips vyrábí na základě licence společnost MMD (MultiMedia Displays) vlastněná skupinou TPV Technology, do níž patří například i TP Vision. Ta pro změnu vyrábí televizory Philips.

Poloha upravitelná opravdu všestranně, ale…

Philips od MMD dorazil v úzké krabici, ve které je ve dvou vrstvách naskládáno vše potřebné. Podstavec a uchycení panelu je hodně unikátní a najdete ho i u menší úhlopříčky 28 palců (71 cm), což ovšem není menší varianta, nýbrž zcela jiný monitor s prostým TFT panelem (288P6LJEB).

Podstavec přijde rozložený do dvou dílů a montuje se snadno. K základně se přidělá jediným šroubem s křídlatou hlavou a k panelu čtyřmi šrouby do míst určených pro montáž VESA někam na stěnu či držák.

Na podstavci jde panel otočit o ± 170°, dopředu/dozadu o –5/+20° a dá se také výškově posunout o 18 cm. Panel jde ale i otočit o 90° do polohy zvané Pivot. Bohužel to nejde tak, jak jsem zvyklý u mého monitoru Eizo, tedy jednoduše prostým otočením obrazovky vytažené do nejvyšší polohy. Tady ji sice opět nejprve musíte na stojanu vytáhnout zcela nahoru, ale pak je třeba její spodní hranu naklopit směrem k sobě tak, aby se dostala mimo podstavec.

Teprve poté jde otočit bez toho, aniž byste o podstavec zadrhli rohem obrazovky.

Ovládání a menu nastavení

Na monitoru najdete ovládání vpravo dole a je dotykové. Zespodu je ještě kolébkový přepínač pro úplné vypnutí, ale od spodní hrany televizoru ho nenahmátnete, a pokud chcete monitor skutečně vypnout, musíte to udělat zezadu, což je poněkud limitující. V tomto okamžiku je ale přístroj opravdu odpojen od elektrické sítě, a tudíž je jeho spotřeba nula.

Na přední straně je ještě softwarové tlačítko, kterým se Philips přivedete do pohotovostního režimu. V kombinaci s jiným tlačítkem ho ještě můžete uvést do hlubšího, tzv. spánkového režimu, v němž si namísto původních < 0,5 W vezme < 0,3 W. Zbývající dotyková tlačítka poslouží k vyvolání menu a jeho ovládání, spuštění funkce Multiview (současný náhled videa ze dvou zdrojů) a volbu jednoho ze sedmi přednastavených obrazových režimů jako kancelář, film, hry či úsporný.

Ovládání je v principu jednoduché a není třeba si na něj příliš zvykat. Jen je třeba být pozorný, protože tlačítko pro přepnutí do pohotovostního režimu je blízko OK. A pokud se splete, pohotovostní režim resetuje některé funkce, které jste si před tím pracně nastavili. Například zvukový vstup u režimu Multiview.

Zajímavé je, že dotyková tlačítka fungují jak zepředu, kde jsou funkce označeny, tak zespodu, což se hodí v okamžiku, kdy sedíte blízko u monitoru. Dotykové ovládání můžete ale také zcela uzamknout, a to včetně tlačítka pohotovostního režimu.

Menu nastavení dovoluje nebývale mnoho voleb a přehledně je vidíte v galerii výše. Jsou tu specialitky typu Pixel Orbiting (jinak řečeno Pixel Shift, tedy ochrana proti vypalování obrazu), gama korekce, kompletní vyladění pozice obrazu vůči panelu, kterou ale můžete nechat i na automatice, nastavení barevné teploty, včetně její manuální volby, a mj. také přepnutí rozhraní HDMI do kompatibility s verzí 1.4 nebo 2.0.

Je tu i úprava obrazu v obraze (PiP), a to nejen co do velikosti okna, ale i jeho pozice, k čemuž se ještě dostaneme, a samozřejmě také resetování do továrního nastavení.

Výborné a chytré funkce

K tomu, abyste mohli využívat režim Pivot, musíte nejprve nainstalovat příslušný software, protože prosté otočení na výšku obraz nepřestaví. Jakmile to máte, musíte si dát největší pozor na to, abyste monitor při přesouvání dali do správné polohy, protože jinak škrtnete o podstavec rohem, jako se to povedlo mně. Tohle je největší problém a z něj bych také měl za provozu největší obavu. Pokud samozřejmě budete Pivot využívat.

Vyzkoušel jsem i režim Multiwiev, který zapnete dotykovým tlačítkem pod panelem. Náhledové okno si můžete zvětšit ve třech velikostech a jde o obraz v obraze (PiP), resp. abychom byli přesní, obraz v grafice. V každém případě jsem mohl na části obrazovky sledovat televizní vysílání ze set-top boxu freeSATu a na druhé pracovat s počítačem pod Windows 8.1. Chytrou funkcí v tomto okamžiku je možnost ovlivnit zvukový vstup. Ten se běžně orientuje podle zdroje videosignálu, ale jde také přepnout na jiný, což v případě přepnutí na set-top box (HDMI) bez problémů fungovalo a v hlavním okně jsem editoval text, přičemž zvuk jel ze set-top boxu připojeného přes HDMI. Jen si musíte dávat pozor při přepínání či případné úpravě velikosti vložené obrazovky, protože dotykové tlačítko OK je nepříjemně blízko tlačítku vypnutí monitoru, resp. jeho přepnutí do pohotovosti. A jakmile ho jednou „vypnete“, vše se vrátí do původní podoby, což znamená, že přepnutí video vstupu s sebou zároveň nese i přepnutí audio kanálu.

Multiview má dvě volby: PiP (obraz z druhého zdroje videa je v rohovém okně) a PbP (Picture by Picture) kdy je obrazovka vertikálně rozdělena půl na půl. Škoda, že v tomto okamžiku jsou obě okna stejně velká, resp. stejně nízká. Jakmile totiž zapojíte počítač třeba přes DVI jako já, hodně by se hodila možnost natáhnout ho na plnou výšku monitoru. Tato volba ale chybí.

Dlužno ještě říci, že se po připojení dalšího zdroje videa režim Multiview sám nezapne, resp. zapnutí nenabídne, což není divu, protože HDMI má s detekcí připojeného zařízení problémy. Naopak při odpojení se stane to, že se obraz ze zbývajícího videozdroje po chvíli ukáže v obou oknech. Bohužel pro vypnutí náhledu už ale vypnout a zapnout monitor, resp. ho uvést do pohotovostního režimu, nestačí a musíte to přes menu udělat ručně.

Jinak pokud má vstup z externího videozdroje nižší rozlišení než přirozené, tedy Ultra HD, provádí se automatická interpolace. Ta se tady bude dělat velice často, protože jen málokdo má grafickou kartu se skutečným 4K výstupem a nejspíše půjde o nějaké herní nadšence či profesionály z oblasti CAD/CAM. V každém případě se jak z HD Ready (1366 × 768 bodů), tak z Full HD výstupu prováděla konverze překvapivě kvalitně, a to i v tak obtížné situaci, jakou je převod písma z textového procesoru. V tomto ohledu, což je jedno z bolavých míst, jsem byl rozhodně spokojen. Při převodu textu řekněme z 800 × 600 bodů na Full HD bych byl myslím spokojen podstatně méně a tady se s výhodou projevuje obrovský počet pixelů dovolujících přesné, resp. co nejpřesnější vykreslení písma.

Rozhraní USB. I když to na snímku vypadá, že jsou tu i dvě USB 2.0 u zapůjčeného modelu byla pouze verze 3.0. Žlutě označený konektor je určen pro zrychlené dobíjení zařízení. Velký konektor zcela vpravo je USB 3.0 Type B.
Autor: Philips

Rozhraní USB. I když to na snímku vypadá, že jsou tu i dvě USB 2.0, u zapůjčeného modelu byla pouze verze 3.0. Žlutě označený konektor je určen pro zrychlené dobíjení zařízení. Velký konektor zcela vpravo je USB 3.0 Type B.

Příjemně matná obrazovka

Takovéto displeje budou perfektní ve spolupráci se 4K přehrávači, ale mě se bohužel žádný nepodařilo sehnat. Navíc jich na trhu zatím moc není a jejich uvádění se už minimálně rok zpožďuje, včetně toho se značkou Philips.

V každém případě se Philips BDM3275UP dal používat jako běžný monitor s obyčejným notebookem, nebo jako v mém případě s ultrabookem (Acer Aspire S3), a bez problémů jsem z něj přes set-top box udělal i televizní sestavu. Ani v jednom případě ho pochopitelně nevyužijete plně, ale díky výtečnému převodu z nízkého na vysoké rozlišení nemusíte mít obavu z obrazových problémů, a to ani při běžné práci s kancelářskými aplikacemi či webem. Já se však soustředil na provoz s DVB-T set-top boxem, resp. HDMI set-top boxem freeSAT (Humax UD-FOX/HD). Ten jsem měl zpočátku napojený přes HMDI 1080i, později jsem ho přehodil do nejvyššího režimu 1080p a v tomto okamžiku se obraz viditelně vylepšil.

Než se na Philips BDM3275UP podíváme z té lepší stránky, poukažme na zápory. Je jich jen několik a některé jsou zcela zbytečné. U ovládání sice ještě můžeme polemizovat o chování některých funkcí a tlačítek, ale v menu se alespoň nechá kolovat, což ho výrazně urychluje. V každém případě je ale nutnost otáčet panel do režimu Pivot speciálním způsobem prostě chyba v návrhu. A přitom by jen stačilo zvýšit nohu podstavce možná o centimetr…

Na druhou stranu je otázkou, kolik uživatelů bude právě tuto funkci používat. V každém případě by ale toto omezení měl výrobce majiteli monitoru dát najevo nějakým výrazným způsobem.

V šedé zóně se nacházejí možnosti, které by vše ještě dotáhly. Jde zejména o to dát v režimu Multiview na polovině obrazovky možnost natáhnout jedno z oken na maximální výšku monitoru, resp. to udělat u obou zcela automaticky. S videem pochopitelně nepohnete, aniž byste ho nedeformovali, ale s napojeným počítačem, resp. při práci s kancelářskými aplikacemi a internetem, by se tohle rozhodně hodilo.

Co naopak potěší jsou vynikající pohledové úhly, spousta vstupů (jako druhé HDMI můžete snadno využít DVI, jako jsem to přes adaptérový kabel udělal já) a zejména příjemně matná obrazovka, na jakou v současnosti u televizorů nenarazíte.

Stojan je vyřešen – až na zmiňovaný problém – dobře. Zvuková kvalita je typicky televizní, což v tomto případě nijak nepřekáží. Výkon zesilovače je zanedbatelný a takovýto monitor by si rozhodně zasloužil lepší. Dvojici širokopásmových reproduktorů najdete v zadní části s rozhraními a elektronikou a jejich výdechy vedou směrem nahoru.

Přednastavené obrazové režimy jsou často dobře rozlišené a vyplatí se je používat. Obrazová kvalita po přestavení výstupu set-top boxu na 1080p byla jedním slovem výborná. Neříkám, že vždy, ale často ano a v tomto ohledu je 4K monitor podobný letošním modelům 4K televizorů. Nicméně převod z SD na Ultra HD je takový, jaký byste očekávali, tj. s občas rozmlženými detaily, občas je znát jemný šumový dozvuk a občas i větší. Obraz je v každém případě sledovatelný a se zvyšující se kvalitou třeba i SD znatelně roste. V okamžiku, kdy narazíte na kvalitní zdroj SD, či spíše v rozlišení HD Ready, obraz se skokově promění a u Full HD se pak i výrazně zklidní. Překvapilo mě, že to bylo vidět i při pouhém studiovém převodu SD-HD, jakého jsme svědky například na kanálu ČT 1 HD. V tomto okamžiku Philips opravdu příjemně překvapil.

V případě HBO, kterému freeSAT věnuje větší péči (vyšší datový tok), byl obraz vynikající, bez pro mě viditelných chyb za rychlejšího pohybu či švenku kamery a i ostrost byla v prakticky každém okamžiku na úrovni. Naopak u kanálů vysílaných velice prostě, jako například Fishing & Hunting, bylo vše v ostrém kontrastu a problémy byly jasně viditelné. V každém případě test ukázal, že použití tohoto řešení má své nesporné výhody a pokud by Philips dotáhl režim PbP, tedy režim „rozpůlení“ obrazovky, byla by souběžná práce monitor-televizor takřka perfektní. Náročný domácí uživatel si ale i tak přijde na své a pokud dá BDM3275UP jen trochu lepší signál, odvděčí se mu velice dobrou až výbornou obrazovou kvalitou.

Hodnocení

pro: výborný převod na 4K (!), kvalitní obraz při solidním datovém toku, a to včetně SD, matná obrazovka, poloha panelu upravitelná v neuvěřitelně širokém rozsahu (!), vysoké pohledové úhly, spousta vstupů, lokalizován do češtiny, šikovný obraz v obraze, ale…

cif-tip-téma-foto

proti: …není pamatováno na plnohodnotný režim 50/50, před otáčením do režimu Pivot je třeba myslet na naklopení obrazovky směrem k sobě, nešťastně umístěné tlačítko ON/OFF

Balení obsahuje

  • natáčitelný a výškově regulovatelný podstavec
  • kabely: HDMI, DisplayPort, VGA, audio (jack-jack)
  • napájecí kabel (počítačový, třížilový)
  • záruka: 24 měsíců

Jste příznivce klasického televizoru, nebo máte raději „hloupou“ obrazovku a elektroniku s tunery napojenou externě?