Hlavní navigace

Philips Econova 42PFL6805H: hliník a ekologie

19. 1. 2011
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: 322915
Že je tahle televize jiná, poznáte – vedle údajů na krabici – už jakmile ji vezmete při instalaci do ruky. Vzadu i vpředu hliník, přes obrazovku papír s návodem k instalaci a na zadní straně uprostřed, elegantní středo-basový reproduktor. Kovový je i krátký držák spojující panel s podstavcem z broušeného hliníku. Ten se dá kupodivu použít i pro zavěšení na zeď. To ovšem není ani zdaleka vše.

Econova je stejně jako modely Aurea a Cinema umístěna v podstatě zcela mimo stávající řady, i když papírově patří mezi výrobky označované jako 6000.

Televizor je velice tenký (22 mm v úzké části, 43 mm v místě, kde jsou rozhraní) a druh hliníku použitý pro výrobu podle výrobce „vykazuje procento recyklace vyšší než u hliníku standardního“. Philips chtěl zřejmě říci, že z větší části použil nikoli „nový“, ale recyklovaný hliník…

Škoda jen, že v hliníku není i dálkový ovladač vybavený nejen fotočlánkem (výrobce udává, že se dobíjí na denním světle), ale i konektorem micro USB, přes který můžete zabudovanou baterii taktéž dobíjet.

Balení kompletně v kartónovém papíru je v ultratenké podobě a je samozřejmě recyklovatelné stoprocentně. Mimochodem uvnitř nenajdete jediný plastový sáček, vše je důsledně papírové a Philips se i v tomto ohledu rozhodně vytáhl.

Philips Econova 42PFL6805H s pozadím

Elegance návrhu je zjevná. A to je hliník kupodivu i na zadní straně, takže přístroj umístíte i do prostoru.

Philips Econova 42PFL6805H podstavec držák

Všimněte si podstavce, který je vymyšlen tak šikovně, že zároveň slouží i jako kvalitní držák na zeď. Nad podstavcem, což není dobře vidět, je mřížka s drobounkými otvory skrývající mj. i infračervené či­dlo.

Jeden stojan pro všechno, i pro stěnu

Ještě než se dostanu k instalaci – nábytkový stojan není kupodivu otočný, což je v dané úhlopříčce unikátní. Unikátní je však i to, že se dá použít i pro montáž na stěnu, takže pár tisíc ušetříte. U takovéhoto skvostu spíše více než méně, protože si zasluhuje držák kvalitní a solidní.

Výrobce tvrdí, že stojan je navíc navržen tak, aby televizor byl vždy vyrovnaný (zřejmě tím myslí „v rovině“) a pokud není, že stačí jen dotyk ruky. Žádnou z použitých částí prý navíc není nutné při montáži na stěnu vyhazovat.

Philips s těmito typy univerzálních stojanů přišel poprvé v roce 2010 a většinou je najdete jen v nejvyšších řadách. Je to hodně inovativní přístup a zatím i přístup ojedinělý.

Instalace včetně průvodce nastavením obrazu

Při instalaci chce televizor vědět obvyklé parametry, včetně u Philipsu obvyklého dotazu na umístění na stěně či na podstavci. Na výběr máte mezi pozemním DVB-T a kabelovým DVB-C, přičemž to první se ladí zároveň s analogovým příjmem.

Jakmile je nainstalováno, v dalším kroku, který můžete, ale také nemusíte udělat, je volba „Obraz a zvuk“. V ní ovlivníte své osobní preference a k tomu navíc i stupeň úspory energie. Nechybí ani upozornění na to, že příručku máte v televizoru a nikoli na papíře, jak je bohužel u konkurence stále zvykem. Při třídění kanálů, do něhož se nedostanete z prvotní instalace, můžete kanál buď zaměnit nebo si ho pouze nechat vložit. Rozhodně šikovné, i když než třídění kanálů najdete (dělá se přímo v jejich seznamu), asi vám to na poprvé bude chvíli trvat.

Philips Econova 42PFL6805H solární ovladač

Ovladač s fotovoltaickým článkem je velice příjemný. Vpravo dole vidíte kryt USB konektoru.

Ovládání: tradiční Philips, avšak pouze přes „dálku“

Po všech recenzích na televizory Philips nepřekvapí, když řeknu, že i tento má stejné ovládání a stejně zakulacený dálkový ovladač jako modely řady 2010. Jeden rozdíl tu však přece jen je – zelené teletextové tlačítko pro šetření energii je tentokráte označeno nápisem „ECO“, na což se u většiny ostatních zapomnělo.

Tlačítko zajišťuje nejen nastavení stupně úspory, ale i vypnutí panelu, takže v chodu je pouze zvuk.

Jde to snadno a je to velice operativní.

Druhou zvláštností je absence ovládání na televizoru. S výjimkou tlačítka úplného vypnutí tu žádné jiné není. Spolehnout se tedy musíte pouze na dálkový ovladač. Škoda, že nemá nějakou kontrolku, která by ukazovala, kdy je fotočlánek dobíjen, či nějaký stav dobití, ale pokud nefunguje, stačí ho jen připojit k počítači. Pak ukazuje dobíjení kontrolka umístěná vedle konektoru.

Třetím a posledním unikátem je už zmiňovaný solární článek. Dálkový ovladač stačí pouze otočit a dobít na běžném denním světle. Zda to zvládne i nějaká ta výkonnější stolní lampa, netuším, a vzhledem k délce testu ani nebyla možnost jak to zjistit. V tomto ohledu se pro případ nouze spolehněme na dobíjení přes USB.

Osmidenní EPG typu „Now + Next“

Jak už asi tušíte, je dvousloupečné a v základní podobě. Obraz a zvuk nepracuje, přehlednost není nijak ohromující (už se prý přepracovává).

Pokud si pro pořad nastavíte upozornění, televizor se dokáže probudit i z pohotovostního režimu. Nicméně zjistit v EPG o vybraném pořadu další informace znamená hodně se nacvakat. Počítejte se mnou: nejprve musíte zmáčknout tlačítko kontextového menu, následně vidíte, že na první místě je „Nastavit připomenutí“, na druhém většinou „Změnit den“ a teprve na třetím „Další info“. Tuto volbu ale nejspíše budete hledat nejčastěji…

Stylu ovládání citelně chybí především samostatné tlačítko „info“ a samostatná tlačítka pro přechod na další den a zpět. Nicméně snaha po celkovém zjednodušení, kterou Philips v řadách 2010 nastolil, je v drtivé většině případů přínosná.

Pokud chcete jakékoli další informace o tom, jak funguje dvousloupcové EPG (vidíte opravdu jen dva sloupce s pořady), stačí si nalistovat kteroukoli recenzi televizoru Philips z roku 2010. Vždy je to řešeno stejně. Vynikající je možnost manuální aktualizace programové nabídky, kterou nikde jinde nevidíte a také prakticky vždy aktuální seznam pořadů, ať už ho hledáte na jakémkoli multiplexu. V tomto Philips exceluje. A pokud náhodou něco chybí, přístroj si to sám hbitě dohraje.

Philips Econova 42PFL6805H elektronická přiručka

Elektronická příručka je zpracována pečlivě, je kompletní a navíc vždy po ruce. Tak by to mělo vypadat!

Spousta možností nastavení

Možnosti nastavení ani rozebírat nebudu, protože odpovídají třídě a psali jsme o nich několikrát. Poměry stran obrazu jsou stejné jako u jiných modelů (je jich pět), Philips se snaží maximálně zachovávat formát vysílaného pořadu, volba 14:9 sice chybí, ale tzv. „Automatický zoom“ ji podporuje stejně jako 4:3 a 21:9.

Pokud jde o předvolby nastavení obrazu, těch je osm, včetně režimů „Kino“, „Úspora energie“ či třeba speciálního režimu pro promítání fotografií. Plných sedm předvoleb je kupodivu k dispozici i u zvuku a rozdíl mezi je znát. V tomto ohledu je televizor dobře vybaven.

Volby pro formát a nastavení obrazu a zvuku si můžete také rovnou – bez vstupu do menu – vyvolat speciálním tlačítkem na dálkovém ovladači. Příjemnou funkcí je i zabudovaná příručka, která je kompletní, včetně parametrů televizoru. Je udělána velice pěkně a tady by si měla konkurence učit. Stejně jako v případě perfektní lokalizace do češtiny.

Philips Econova 42PFL6805H na stěně

Mírně z boku vynikne profil televizoru a také – oproti spodní části přístroje – trochu jinak broušený rám.

Na výši s úsporami (měření spotřeby)

U televizoru si už bezprostředně po instalaci můžete nechat upravit nejen parametry obrazu a zvuku (podle třech předvoleb), ale i stupeň šetření energií. Já jsem tento bod pro případ měření pochopitelně vypustil a dělal jsem ho bez jakékoli úpravy parametrů. A abych nezapomněl. Televizor si nechává standardně zapnut světelný senzor, takže až ho budete seřizovat na vaše podmínky, nezapomeňte na něj.

A naměřená spotřeba? Mezní hodnoty byly 25 až 86 wattů, průměrně po hodině měření 59 W, což odpovídá firemnímu údaji, tzv. typické spotřebě měřené podle IEC62087 Ed 2 (58 W). Pokud ztlumíte obraz, dostanete se na nějakých 27 W.

Jak vidíte, hodnoty to jsou naprosto špičkové a nechybí ani tlačítko pro úplné vypnutí.

Kompatibilita obdobná jako u jiných modelů

Z videa se mi přehrálo prakticky vše, i když na rozdíl od některých jiných Philipsů jsem neuspěl s WMV ani v nízkém ani vysokém rozlišení (podotýkám, že použity byly stejné testovací soubory). Bezchybně pracovalo několik formátů MPEG-4, včetně AVC, resp. H.264 v různých podobách (MKV jen běžné – L4.0, 8RF) a fungovala i celá řada formátů DivX a XviD. Titulky ale stejně jako u všech ostatních modelů firmy z roku 2010 nefungují. Podle některých zpráv by je už řada 2011 přehrávat měla, i když není známo, zda půjde o všechny modely nebo jen o některé.

U muziky je příjemná podpora WMA a hudbu si můžete pustit i jako hudební podkres při promítání fotografií. Samozřejmostí je např. nastavení náhodného přehrávání skladeb.

Fotografie v JPG se natahují neuvěřitelně rychle, a to i u snímků z kvalitní zrcadlovky, zvolit můžete i formu prezentace.

Souborový manažer funguje výtečně a je naprosto přehledný. Po zasunutí USB paměti se automaticky spustí (pokud ne, stačí zmáčknout tlačítko „domečku“) a na počátku promítání nemusíte volit co chcete přehrávat. Tak by to mělo u multimédií vypadat!

Lokalizace je výtečná, názvy souborů se opět ukazují s perfektní češtinou a při přehrávání nastupuje mj. i speciální redukce MPEG artefaktů, která – jak se zdálo – funguje dobře i na méně kvalitně uložených filmech v DivX.

Philips Econova 42PFL6805H detail rohu

Leštěný hliník je nádhera sama, a to i na stěně. Všimněte si, že obvyklé vybrání ve spodní části není tak výrazné. Své v tomto ohledu udělá i to, že není plné (neskrývá tlačítka), nýbrž ho kryje jemná mřížka.

Jaká je Econova?

Obrazově jsem byl spokojen i když vím, že Philips má nejen v této cenové relaci na víc. U některých scén si možná všimnete tendence ztmavovat a u některých detailů jisté neostrosti či naopak zbytečné přesvětlenosti. Mluvím o základním nastavení hned po instalaci a své možná hraje i jinak výborně působící antireflexní vrstva. Zvuk je jako brus ve většině režimů a protože máte velký výběr v nastaveních, jistě si vyberete. Jakmile si i televizor nastavíte podle svého, nebo jen přepnete do režimu s nižším stupněm úspory energie či ji zcela vypnete, obraz se vylepší, pochopitelně za zvýšené spotřeby. Pokud budete mít přístroj umístěn v tmavší části bytu či nejste tak nároční, rychle si na podání s přednastavenou úsporou energie zvyknete a televizor vás za provozu přijde na naprosté minimum peněz. Takto je koncipovaný a toto je jeho největší přínos, samozřejmě s nádherně bytelnou celohliníkovou konstrukcí.

Citlivost tuneru je lehce podprůměrná, což se u mě projevuje výpadky multiplexu 3, i když v tomto případě zlobila pouze Z1. Zato vcelku pravidelně. Mimochodem i tak ji televizor podával velice dobře, což platí o resamplingu z málo kvalitních zdrojů obecně a v tomto ohledu prakticky nelze mít námitky.

Jediné, co mi k tzv. „eko televizi“ nesedí, je onen na výrobu energeticky náročný hliník. Jinak se zdá vše více než v pořádku – zanedbatelná spotřeba, která je o hodně níže než běžný LCD televizor s podsvícením LED, parádní dálkový ovladač s fotočlánkem, u kterého si ovšem více cením dobíjení přes USB, a nesmírná elegance návrhu. I když u Philipsu seženete za méně peněz přístroje, které budou ukazovat ještě o kousek lépe, žádný z nich nebude mít takový glanc a šťávu.

Econova zjevně ukazuje jednu z možných cest a jde jinam než běžná produkce. Právě takto by se měl chovat zodpovědný výrobce a ne jen chrlit produkci. Mimochodem s hliníkem mi to bylo vysvětleno tak, že z dlouhodobého hlediska jsou, při zachování recyklace, úspory oproti plastovým modelům znatelné a nakonec jsem firmě dal za pravdu. Hliník samozřejmě obnáší navýšení ceny, ale jak se zdá z dlouhodobého hlediska se, pokud vezmeme v potaz recyklaci, vyplatí. To jen ve valné části českých zemí se hliník z plechovek, například od piva, neproduktivně zahazuje do odpadu.

Philips 42PFL6805H parametry

Balení obsahuje

Cloud23

– dálkový ovladač
– USB kabel pro dobíjení dálkového ovladače
– nenatáčitelný podstavec sloužící zároveň i jako držák na stěnu
– napájecí kabel (běžný, dvoužilový)
– klíč pro připevnění podstavce
– uživatelská příručka je přímo v televizoru, v papírové podobě dostanete „rychlé nastavení“ (Quick Start)

foto: autor a Philips

Jak se vám zamlouvá ekologická hliníková televize?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).