Hlavní navigace

Philips zorganizoval první setkání českých vývojářů aplikací pro Android TV

24. 6. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

UVNITŘ GALERIE – Vývojáři se sešli v prostorách Avast Mobile v pražském Harfa Office Parku. Akci pořádaly Google Developers Group Prague a TP Vision.

Vůbec první setkání českých vývojářů aplikací pro platformu Android TV, kterou do svých televizorů značky Philips implementovala společnost TP Vision, zorganizovaly v Praze firmy Google Developers Group Prague a TP Vision. Takzvaný „hackathon“, setkání, během kterého vývojáři intenzivně pracují na prototypech nových aplikací, proběhlo 13. června v prostorách společnosti Avast Mobile v Harfa Office Parku. Dopolední blok představil formou přednášek a diskusí platformu Android TV a její implementaci v televizorech Philips, včetně využití unikátní technologie Ambilight. Hlavními hostiteli byli Piotr Herod, manažer Smart TV aplikací Philips pro střední Evropu, a David Vávra, Google Developer Expert ze společnosti Avast.

K TÉMATU: Philips TV 2015: sázka na design a zvuk, Android v drtivé většině televizorů

Vývojáři se seznámili se specifiky vývoje aplikací pro Android TV a pozitivně je překvapilo, že úprava Android aplikací pro televizní rozhraní je velmi jednoduchá. Verze 5.0 byla od počátku designovaná i pro použití na televizorech a podstatnější změnou je pouze uzpůsobení ovládání na čtyřsměrné ovladače s povely select, back a home. Každá Android TV obsahuje přehlednou domácí obrazovku s výběrem aplikací, her, filmů či doporučovaného obsahu. Android TV přináší revoluci v možnostech pro vývojáře. Běží na ní plnohodnotný Android a portovat existující aplikaci z telefonu/tabletu je velmi jednoduché. Stačí pouze přidat obrázek, který se zobrazí v hlavním menu, a zajistit ovládání ovladačem, uvedl David Vávra ze společnosti Avast.

ČTĚTE TAKÉ: Pohltí software televize již v letošním roce?

Toto ovládání Android podporuje už od začátku, stačí jenom u všech aktivních prvků, jako jsou tlačítka, odlišit stav označení, což u dotykových zařízení jinak nebylo nutné, dodal Vávra. Účastníci pražského hackathonu se mohli jako první v Evropě seznámit s televizemi na nejnovější Android TV ve verzi 5.1 Lollipop, konkrétně letošními novými modelovými řadami Philips 5500. Platformu Android TV přitom Philips implementoval už u televizorů loňských modelových řad, kdy jako jediný výrobce Smart TV použil verzi Android 4.2.2 Jelly Bean. Přímo na pražském setkání bylo k dispozici deset nejnovějších chytrých televizorů Philips, na kterých přítomní vývojáři vyvinuli osm zajímavých aplikací (viz galerie).

KL24

Je úžasné vidět, kolik příležitostí platforma Android TV nabízí zkušeným Android vývojářům. Už během jediného, den dlouhého hackathonu dokázali zúčastnění vývojáři vytvořit plnohodnotné užitečné aplikace, což by nebylo možné na žádné jiné současné televizní platformě, pochválil si Piotr Herod ze společnosti TP Vision. David Vávra na setkání zprovoznil aplikaci Avast SecureLine VPN na Android TV. Pomocí VPN se podařilo zpřístupnit Netflix. Petr Markvart zprovoznil aplikaci Nauč se dopravní značky na Android TV. Aplikace slouží pro výuku dopravních značek pro děti. Štěpán Šonský vytvořil aplikaci Moje Filmy. Aplikace rozpozná lokální filmy uložené na Android TV, umožní pohodlné prohlížení včetně filmové grafiky, trailerů a hodnocení z ČSFD.cz.

Filip Procházka vytvořil aplikaci TwitterWall, která na televizi zobrazuje poslední tweety s daným hashtagem. Pavel Stambrecht vytvořil aplikaci Baby Monitor, která na principu dětské chůvičky zobrazuje textový overlay (překryv) přes obrazovku televize, pokud dítě brečí. Na Philips televizi funguje vždy, dokonce i když přepnete na jiný HDMI kanál. Michal Vojtíšek vytvořil aplikaci Filmové Premiéry. Zobrazuje filmové premiéry v České republice po jednotlivých rocích a k filmům si můžete pustit i trailer a přečíst informace o filmu. Michal Ursiny zprovoznil aplikaci Webkamery na Android TV, jež umožňuje prohlížení webkamer nejen v blízkosti televize, ale kdekoliv na světě. Aleš Najmann a Jakub Begera experimentovali se zobrazováním map na televizi. Vytvořili aplikaci Spy, která ukazovala polohu Android zařízení na mapě v televizi.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).